STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

21 Listopad 2024, imieniny dziś obchodzi: Albert, Janusz, Konrad   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 KALENDARZ 2015 r.
 KALENDARZ 2014 r.
 KALENDARZ 2013 r.
 12.I.13 - Pol. Langiewicza
 18.I.13 - Szydłowiec
 19.I.13 - Suchedniów
 19.I.13 - Bodzentyn
 19.I.13 - Kierz Niedź.
 20.I.13 - Wąchock
 20.I.13 - Kielce
 20.I.13 - Busko Zdr.
 27.I.13 - Radom
 29.I.13 - Lipie Podłaziska
  8.II.13 - Nowa Słupia
 9-10.II.13 - Dwikozy
  17.II.13 - Miechów
 24.II.13 - Małogoszcz
 16.III.13 - Grochowiska
  20.VI.13 - Tarnobrzeg
 5.X.13 - Mełchów
 1.V.11 - Tarłów
 7.V.11 - Krzykawka
 10.IV.10- Kielce Piaski
 22.VIII.10 - Kowala
 23.I.11 - Szczeglice
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
24 listopada 1863 r. - Starcie Rzepeckiego pod Strojnowem
25 listopada 1863 r. - Udany atak gen. Bosaka na Opatów
26 listopada 1863 r. - Bitwa gen. Bosaka pod Ociesękami
4 grudnia 1863 r. - Walki oddziału Bogdana pod Brodami
4 grudnia 1863 r. - Bosak i Chmieleński walczą pod Sprową
5 grudnia 1863 r. - Bitwa Kality Rębajły pod Mierzwinem
9 grudnia 1863 r. - Bitwa Kality Rębajły pod Hutą Szczeceńską
16 grudnia 1863 r. - Pod Janikiem zostałą rozbita piechota Łady
16 grudnia 1863 r. - Pod Bodzechowem rozbicie wojska Bosaka
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : BRODY powiat: STARACHOWICE     

LIPIE

Rok 2013


IX Złaz Turystyczny
SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
im. Karola Kality RĘBAJŁY
na Polanę Lipie Podłaziska

dnia 29 stycznia 2013 roku (wtorek)


organizowany przez:
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ LASU Koło KOTYZKA w Starachowicach


TRASY ZŁAZU

Trasa nr 1
Starachowice, stary cmentarz przy ul. Iłżeckiej - szlakiem leśnych kapliczek przy dawnej drodze do Lipia - Lipie Podłaziska - Polana Karola Kality RĘBAJŁY ( około 8 km )
Start: Starachowice ul. Iłżecka, koło starego cmentarza o godz. 8:45
Kierownik trasy: Andrzej Cygan, tel. 693 182 517

Trasa nr 2
Lubienia - Rezerwat Rosochacz - Dębowa Góra - Lipie Podłaziska, Polana Rębajly (ok. 7 km).
Start: Lubienia - Rezerwat Rosochacz, przy tablicy informacyjne g. 9:00
Kierownik trasy: Andrzej Jacek Tarnowski, tel. 602 356 654

Trasa nr 3
Wąchock, ul. Kościelna - Sina Woda - Lipie - Polana Karola Kality RĘBAJŁY (ok. 15 km).
Start: Wąchock, ul. Kościelna - M.G.O.K godz. 8:00
Kierownik trasy: Robert Pióro, tel. 536 584 084

Na leśną polanę w Lipiu Podłaziskach dotrzeć można jedną z trzech tras zaproponowanych przez organizatorów lub dowolnie przez siebie wybraną. Najważniejsze, aby dotrzeć tam na godzinę 12- tą, kiedy rozpocznie się zlot. Przy ognisku zlotowym na zmęczonych wędrowców będzie czekał gorący posiłek.

PROGRAM ZŁAZU
godz.
8:00 - 9:00 Zbiórki w punktach startowych tras i wymarsz
11:00 - 12:00 Spotkanie uczestników złazu na Polanie Karola Kality
         RĘBAJŁY w Lipiu Podłaziskach
12:00 Ognisko zlotowe z gawędą historyczną i posiłkiem, złożenie kwiatów
          i zapalenie zniczy na symbolicznej mogile powstańczej
13:40 Zakończenie imprezy

Zapraszamy na powstańcze szlaki rajdu !





VI Złaz Szlakiem Powstańców Styczniowych
rok 2013


    Ponad 250 osób wzięło udział w dorocznym złazie turystycznym Szlakiem Powstańców Styczniowych, który odbył się w Lipiu w miniony wtorek. Na turystów czekało niemało atrakcji.

   Złaz organizowało już po raz dziewiąty starachowickie koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu, przy współpracy z Gminą Starachowice i Lasami Państwowymi. Odbywa się on w celu upamiętnienia walk oddziału Karola Kality - Rębajły stoczonych w pobliskich: Lubieni i Iłży, które miały miejsce w dniu 17 stycznia 1864 r. W tym roku ze względu na ferie szkolne odbył się w terminie późniejszym, gdyż jest on organizowany głównie z myślą o młodzieży szkolnej , dla której stanowić ma żywą lekcję historii.

Na polanę w Lipiu - Podłaziskach licznie dotarli uczniowie szkół ze Starachowic, Iłży, Lipia, Lipia. Przybyła również grupa z Parszowa i Wąchocka, która udział w złazie rozpoczęła modlitwą i złożeniem kwiatów przy mogile powstańczej i niedawno odsłoniętym pomniku gen Mariana Langiewicza. Uczniowie wysłuchali też krótkich gawęd na temat powstania. W drogę wyprawił ich Sebastian Staniszewski, wiceburmistrz Wąchocka. Ale w złazie chętnie uczestniczą również dorośli. Jak co roku stawili się turyści ze starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Licznie reprezentowani byli Leśnicy. Nie zawiedli uczestnicy indywidualni.

   Wyjątkowo korzystna pogoda sprawiła, że wszyscy w dobrych humorach dotarli do Lipia. Tam czekało na nich ognisko oraz pyszna uważona w kuchni polowej grochówka. Pokrzepieni turyści z wyjątkowym zainteresowaniem wysłuchali gawędy Roberta Adamczyka, który z pasją opowiadał o przebiegu walk powstańczych w naszych stronach. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy złazu mieli okazje obejrzeć inscenizację historyczną związaną z powstaniem. Przedstawienie nosiło tytuł "Ostatni mazur" . Do jego realizacji wykorzystana została pobliska gajówka z lat trzydziestych ubiegłego wieku - ostatnia jaka zachowała się na terenie Puszczy Iłżeckiej. Przygotowali i zaprezentowali je aktorzy z Amatorskiego Teatru TEAM działającego przy Starachowickim Centrum Kultury.

    Na zakończenie odbyła się wzruszająca uroczystość. Uczestnicy złazu, w tym aktorzy w strojach historycznych udali się pod przydrożny krzyż, gdzie oddali hołd poległym i zmarłym powstańcom. Modlitwę w ich intencji poprowadził brat Albert, furtian wąchockiego klasztoru oo. Cystersów. Pod krzyżem zapłonęły znicze pamięci.
Robert Pióro





Migawki z VI Złazu Szlakiem Powstańców Styczniowych
rok 2013

Zdjęcia: Robert Pióro (Starachowice)















góra strony





Rok 2012


VIII ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
im. Kality Rębajły
na polanę Lipie Podłaziska
w dniu 17 stycznia 2012 r. (wtorek).


   Po raz siódmy Towarzystwo Przyjaciół Lasu Koło "Kotyzka" w Starachowicach przeprowadziło Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych.
   Przy pięknej zimowej pogodzie cztery trasy piesze doprowadziły uczestników na Polanę Rębajły w Lipiu Podłaziskach. Tam przy ognisku wysłuchano okolicznosciowej gawędy historycznej. Przy symbolicznym Krzyżu Powstańczym zapalono znicze oddając hołd bohaterów walk 1863 - 1864.

Zdjęcia: Robert Pióro (Starachowice)










góra strony





Rok 2011


VII ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- SZLAKIEM KALITY - RĘBAJŁY
na polanę Lipie Podłaziska


   Starachowickie Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu zaprasza na VII Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych. Odbędzie się on w dniu 17 stycznia 2011 r. (poniedziałek).

   Jak co roku momentem kulminacyjnym będzie spotkanie uczestników złazu na polanie Karola Kality- Rębajły w Lipiu Podłaziskach. Ognisko płonąć będzie już od godz. 11 a na zdrożonych uczestników złazu czekać będzie gorący posiłek przygotowany przez kwatermistrza Stanisława Kosiora.

   Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 12. Gawędę historyczną poświeconą powstaniu wygłosi tradycyjnie Robert Adamczyk. Na zakończenie przewidziano zapalenie zniczy pod symbolicznym krzyżem powstańczym.

   W tym roku organizatorzy przygotowali dwie trasy:
- trasa nr 1 - parking MZK przy ul. Radomskiej w Starachowicach - droga obok cmentarza - w lewo leśna drogą do drogi p.poż. nr 7,- następnie tą drogą do Lipia( ok. 6,5 km)
- trasa nr 2 - przystanek kolejki wąskotorowej w Marculach - szlakiem pieszym zielonym do drogi Zębiec Lipie - szlakiem żółtym na polanę Karola Kality - Rębajły ( ok. 7,5 km).

   Zbiórki uczestników na miejscu startu o godz. 9. Oczywiście można przybyć do Lipia własną trasą.

   Koszt uczestnictwa 5 zł od osoby. Zgłoszeń należy dokonywać do dnia 12.01.11 w Urzędzie Miasta w Starachowicach , pok. 128, tel. 41 273 82 06 lub na adres poczty elektronicznej rzecznik prasowy@um.starachowice.pl .

   Zachęcam wszystkich a zwłaszcza ludzi młodych do wzięcia udziału w tej żywej lekcji historii. Organizatorzy zapewne i w tym roku przygotują dodatkowe atrakcje. Jakie? Warto się o tym przekonać osobiście.

Informację przekazał Robert Pióro - Rzecznik
Prasowy Urzędu Miasta w Starachowicach





Szlakiem Kality - Rębajły

   W poniedziałek, 17.I.2011 r. w Lipiu odbył się organizowany już po raz siódmy Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych. Jak co roku cieszył się dużym powodzeniem.

   Złaz organizowany jest przez starachowickie koło Towarzystwa przyjaciół lasu. Jest on kierowany przede wszystkim do młodzieży szkolnej, której organizatorzy chcą przybliżyć powstańcze tradycje naszych okolic. Organizowany jest 17 stycznia w związku z rocznicą walk stoczonych przez powstańców Karola Kality Rębajły pomiędzy Lubienią a Iłżą. Nic też dziwnego, że jak co roku wzięła w nim udział grupa uczniowi z tamtejszej Szkoły Podstawowej, którzy wraz z opiekunami, na polanę w Lipiu - Podłaziskach dotarli z Marcul. Przed wyruszeniem na trasę, zgodnie z tradycją, w obecności przedstawicieli komendy złazu, zapalili znicze na mogile powstańczej, na wzgórzu zamkowym w Iłży. Podobnie postąpiła również grupa turystów, którzy na złaz wyruszyli z Wąchocka.


   Na trasy, najczęściej indywidualne wyruszyli też udział uczniowie i opiekunowie ze starachowickich szkół podstawowych i gimnazjów, a także dorośli turyści - również ze Skarżyska, Ostrowca, Marcinkowa. Jak co roku momentem kulminacyjnym było spotkanie uczestników złazu na polanie Karola Kality - Rębajły w Lipiu - Podłaziskach. Na zdrożonych uczestników złazu czekał gorący posiłek zapewniony przez kwatermistrza Stanisława Kosiora. Wśród oficjalnych gości znaleźli się m.in. Marek Pawłowski, członek Zarządu Powiatu , Jadwiga Maciejczak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu, Wojciech Wiśnios, sekretarz Miasta Starachowice oraz Mariusz Sołtykiewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice - gospodarza terenu.


   Przybyli na polane mogli obejrzeć inscenizację pożegnania wyruszających do boju powstańców, przygotowaną przez uczniów Technikum Mundurowego, Centrum Kształcenia Zawodowego. Gawędę historyczną poświeconą tragicznym wydarzeniom poprzedzającym powstanie oraz przyszłym bohaterom zrywu narodowego wygłosi tradycyjnie Robert Adamczyk.



   Na zakończenie pod symbolicznym krzyżem powstańczym uczestnicy złazu zapalili znicze pamięci. Wspólną modlitwę poprowadził brat Albert, furtian wąchockiego klasztoru oo. Cystersów. Komendant złazu Edward Imiela zaprosił wszystkich na kolejną imprezę turystyczną organizowana przez TPL , jaka będzie złaz organizowany w sierpniu na pobliskiej Dębowej Górze. Poświęcony on jest żołnierzom Armii krajowej idącym na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie.


Informacja i zdjęcia - Robert Pióro,
Rzecznik Prasowy UM Starachowice

góra strony




Rok 2010


VI ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- ŚLADAMI DIONIZEGO CZECHOWSKIEGO
na polanę Lipie Podłaziska

15 stycznia 2010 (piątek)   LIPIE k/ Starachowic


   Odbył się VI Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych, im. Karola Kality - Rębajły. W tym roku poświęcony był osobie płk Dionizego Czachowskiego. Jego głównym organizatorem było starachowickie koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Kotyzka", które przejęło tradycje stowarzyszenia o tej samej nazwie które organizowało wcześniejsze złazy. Współorganizatorem był Oddział Międzyszkolny PTTK ze Starachowic.

   Corocznie impreza, której patronuje Karol Kalita - Rębajło, poświęcony jest innej postaci związanej z powstaniem styczniowym. W tym roku organizatorzy pragnęli przywołać pamięć pułkownika Dionizego Czachowskiego. Leśne ostępy okolic Lipia oraz sama wioska były bazą i zapleczem dla jego powstańców. O tym jednym z najznakomitszych dowódców powstańczych, przy zlotowym ognisku, opowiadał Robert Adamczyk.

    Na leśną polanę w Lipiu Podłaziskach, trasami zaproponowanych przez organizatorów, dotarła grupy ok. 200 turystów, głównie ze szkół podstawowych z rejonu Starachowic i Iłży, pod opieką nauczycieli. Na polanie, na zdrożonych turystów czekało płonące ognisko oraz gorący bigos i herbata. Ale wcześniej młodzi turyści musieli przekonać kosynierów, którzy pełnili wartę, aby się dostać do powstańczego obozu

   Po ceremoniach powitania i wysłuchaniu gawędy, uczestnicy złazu uczyli się śpiewania hymnu oddziału Czachowskiego. Organizatorzy podali, że we wszystkich 6-ciu dotychczasowych Złazach zawsze uczestniczyły zespoły z SP nr. 11 im. Ponurego-Piwnika ze Starachowic, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Starachowic oraz grupa harcersko-szkolna z Iłży. Z Polany uczestnicy udali się pod symboliczny "krzyż powstańczy", gdzie po modliwie w intencji powstańców 1863 roku, złożono kwiaty i zapalono znicze.

   Z całą pewnością można stwierdzić, że kolejny raz jest to bardzo udana impreza.


TRASY ZŁAZU
Piesze młodzieżowe:
1. Lubienia - rez. Rosochacz - Lipie Podłaziska (7 km)
          start: Leśnictwo Lubienia, ul Starachowicka
2. Mirzec - Tychów Nowy- Ostrożanka - Małyszyn - Lipie Podłaziska ( 14 km)
          start: Szkoła Podstawowa
3. Starachowice Wierzbnik - Henryk - Lipie Podłaziska (7km)
          start: Gimnazjum nr 2 ul Iłżecka
4. Wąchock- Starachowice- Majówka- Lipie Podłaziska (14 km)
          start: plac przed klasztorem lub Starachowice ul Kopalniana
5. Jasieniec- Małyszyn D.- Lipie Podłaziska (9 km)
          start: Szkoła Podstawowa w Jasieńcu
6. Trasa nordic walking
          start: Starachowice punkt widokowy przy ul Staszica.
7. Trasa Św. Huberta
          start :Lubienia Rezerwat Rosochacz, dalej wg mapy.





Migawki z VI Złazu Szlakiem Powstańców Styczniowych
rok 2010

Zdjęcia: Jerzy Kowalczyk





































góra strony




Rok 2009


V ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- ŚLADAMI DIONIZEGO CZECHOWSKIEGO
na polanę Lipie Podłaziska

16 stycznia 2009 (piątek)   LIPIE k/ Starachowic


   Podobnie jak w minionych latach na leśnej polanie w Lipiu Podłaziskach spotkają się uczestnicy Złazu Turystycznego Szlakiem Powstańców Styczniowych im. Karola Kality "Rębajły". Odbędzie się one w piątek 16 stycznia 2009 r. Organizują go już po raz piąty Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji "Kotyzka" oraz Oddział Międzyszkolny PTTK.

   W tym roku przypada 145 rocznica bitwy jaką powstańcy Karola Kality, zwanego Rębajłą stoczyły między Lubienią a Iłżą, dlatego złaz poświęcony będzie tym zwycięskim dla powstańców zmaganiom. Opowie o nich zafascynowany od lat postacią komendanta Rębajły, Robert Adamczyk. Gawędę wygłosi jak zwykle na leśnej polanie w Lipiu Podłaziskach gdzie, jak co roku zapłonie złazowe ognisko.

   Dotrzeć tam będzie można zaproponowanymi przez organizatorów trasami ze Starachowic, Lubieni, Iłży lub zaplanowaną przez siebie. Najważniejsze aby na polane dotrzeć na godzinę 12.00 (choć ognisko płonąć będzie już od godz. 11.) Jak zapewnia kwatermistrz złazu Stanisław Kosior, bigos, który czekać będzie na zdrożonych turystów, będzie (o ile to w ogóle możliwe!) jeszcze smaczniejszy niż w latach ubiegłych. Zakończenie złazu zaplanowano na godz. 14.

   Chętnych do wzięcia udziału prosimy o składanie pisemnych zgłoszeń w sekretariacie gimnazjum nr 1 ul Kielecka 3 osobiście pocztą, lub faxem pod nr (041) 275 52 44 lub e-mailem: andrzej_wachocki@wp.pl, do 12.01.2009r. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł od osoby. Młodzież uczestniczy w złazie wyłącznie pod opieką dorosłych.

Informację przekazał Robert Pióro - Rzecznik
prasowy Urzędu Miasta w Starachowicach


góra strony




Migawki z V Złazu Szlakiem Powstańców Styczniowych
rok 2009




   Przy mroźnej, słonecznej pogodzie, ponad 200 uczestników zgromadził na Polanie Podlipie V Złaz Szlakiem Powstańców Styczniowych organizowany przez Stowarzyszenie "Kotyzka" i Oddział Międzyszkolny PTTK, z pomocą władz samorządzowych. Uczestniczyła głównie młodzież szkolna pod opieką nauczycieli, harcerze. Ale dotarli również studenci Uniwersytetu III Wieku.
   Przybyłych na polanę powitał Jacek Tarnowski, komendant złazu. Posileni bigosem z kotła oraz kiełbasą z ogniska (własną), turyści wysłuchali gawędy Roberta Adamczyka. poświęconej osobie legendarnego dowódcy powstania styczniowego - Karola Kality Rębajło, który po zwycięskiej bitwie pod Iłżą w dniu 17 stycznia 1864 r., przybył ze swym oddziałem na Polanę Podlipie.
Złożenie kwiatów pod przydrożnym XIX wiecznym krzyżem, który pełni tu funkcje symbolicznej mogiły powstańczej, stanowiło końcowy akcent tej bardzo sympatycznej patriotycznej imprezy.

Zdjęcia: Helena i Jerzy Kowalczykowie






























góra strony




Rok 2008


IV ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- ŚLADAMI RODZINY PRENDOWSKICH
na polanę Lipie Podłaziska

22.I.2008 (wtorek)   LIPIE k/ Starachowic


   Już po raz czwarty młodzież szkolna spotka się na Złazie Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego patronem jest Karol Kalita - Rębajło. Organizatorzy proponują uczestnikom 6 atrakcyjnych, zróżnicowanych tras. Wszystkie prowadzą do Lipia, małej śródleśnej wioski, gdzie 17 stycznia 1864 r. po zwycięskiej bitwie z Moskalami znalazł gościnę i pomoc patron złazu, wraz ze swoim oddziałem.

   We wtorek 22 stycznia 2008roku o godz. 12 na leśnej polanie zapłonie złazowe ognisko. Gawędę poświęcona postaniu, w tym roku ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odegrała w nim rodzina Prędowskich z pobliskiego Mirca, wygłosi Robert Adamczyk.

   Zgłoszenia do udziału w złazie przyjmuje Oddział Międzyszkolny PTTK ze Starachowic, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju "Kotyzka" organizuje złaz. Można je składać do 18.01.08 r., telefonicznie pod nr 275-52-44 lub pocztą elektroniczną pod adresem wachock@wp.pl.

Informację przekazał Robert Pióro.
Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach

góra strony



Pamięci Matki Powstańców

   Już po raz czwarty na leśnej polanie w Lipiu - Podłaziskach, spotkali się uczestnicy Złazu Szlakiem Powstańców Styczniowych - Śladami Karola Kality - Rębajły.

   Jesienna raczej pogoda i siąpiący od czasu do czasu deszcz nie odstraszyły uczestników złazu. W tegorocznym wzięło udział ponad 250 osób. Złaz organizowany jest głównie z myślą o młodzieży szkolnej i ona też go zdominowała.

   Na trasach zaproponowanych przez organizatorów: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Kotyzka" oraz Oddział Międzyszkolny PTTK wyruszyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów ze Starachowic , Iłży , Mirca, Lubieni, Dziurowa. Wszyscy spotykali się na leśnej polanie w Lipiu Podłaziskach, gdzie zapłonęło złazowe ognisko. Na zdrożonych wędrowców czekała gorąca herbata, oraz smakowity bigos.

   Ta położona w pobliżu Starachowic niewielka wioska, nieraz udzielała gościny tym, którzy szukając schronienia w okolicznych lasach, walczyli o wolną Polskę. Podczas ostatniej wojny korzystali z niej m.in. żołnierze Armii Krajowej Antoniego Hedy "Szarego" i Wincentego Tomasika "Potka", a w czasach powstania styczniowego Dionizy Czachowski oraz 17 stycznia 1864 r. patron złazu, słynny mjr "Rębajło" - Karol Kalita. Powstańcom pomagało również wydatnie okoliczne mieszczaństwo, w tym niezwykle zasłużona rodzina Prendowskich z Mirca, a w szczególności Jadwiga Prendowska, o której powstańcy Langiewicza mówili "Nasza matka. Matka naszego oddziału" . To właśnie jej poświęcona była w tym roku w tym roku gawęda historyczna wygłoszona przez Roberta Adamczyka. Po jej wysłuchaniu delegacja uczestników złazu przy pomocy smolnych szczap zapaliła znicze, które następnie ustawione zostały pod przydrożnym krzyżem, pełniącym symbolicznie rolę powstańczej mogiły.

   Modlitwę w intencji powstańców poprowadził Brat Albert, furtian klasztoru o.o. Cystersów z Wąchocka. On też zaprosił uczestników złazu, na kolejne uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania odbywające się w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku.
pen

góra strony




Migawki z IV Złazu Szlakiem Powstańców Styczniowych
rok 2008

Zdjęcia wykonał Robert Pióro




















góra strony




Rok 2007


III ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
Śladami Karola Kality-Rębajły
12 stycznia 2007 r.


III ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH zgromadził w Lipiu blisko 400 uczestników. Kierownik tras - Andrzej Cygan, przekazał już kilka zdjęć z tegorocznej imprezy.
Większy zestaw zdjęć wraz z pełniejszą informacją podamy w terminie późniejszym.










góra strony




Rok 2006



II ZŁAZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
- Śladami Karola Kality-Rębajły

Celem Złazu jest upamiętnienie stacjonowania w Lipiu i okolicy, wojsk powstańczych Dionizego Czachowskiego w 1863 roku po stoczonych potyczkach z wojskami rosyjskimi, oraz szczególnie przypomnienie pobytu w wiosce ostatniego oddziału powstańczego pod dowództwem Karola Kality-Rębajły w dniu 17 stycznia 1864 roku po zwycięskiej potyczce z moskalami stoczonej koło Lubieni.


Komenda Złazu:
- Andrzej Jacek Tarnowski- komendant
- Stanisław Kosior - z-ca komendanta
- Andrzej Wąchocki - z-ca komendanta
- Katarzyna Tarnowska - sekretarz
- Robert Pióro - kwatermistrz
- Stanisław Wiącek - obsługa reporterska
- Andrzej Cygan - kierownik tras
- Radosław Płusa - przewodnik
- Michał Surma - przewodnik
- Tomasz Cygan - przewodnik

   Współpraca:
Robert Adamczyk, Marcin Bednarczyk,
Roman Derra, Edward Imiela,
A dam Nowak, Marcin Rogoziński

Złaz odbędzie się w dniu 17.01.2006.
Spotkanie wszystkich uczestników o godzinie 13.00 na placu szkolnym w Lipiu.

Trasy złazu:
Piesze młodzieżowe
1. Lubienia - rez. Rosochacz - Lipie Podłaziska - 7 km;
2. Małyszyn - Małyszyn Dolny - Lipie Podłaziska - 9 km;
3. Starachowice Wierzbnik - Henryk - Lipie Podłaziska - 7 km;
Trasy piesze zaawansowane
4. Wąchock - Starachowice Majówka - Lipie Podłaziska -14 km;
5. Jasieniec Małyszyn Dolny - Lipie Podłaziska - 15 km;
Trasa narciarska oraz rowerowa
6. Starachowice - Lipie Podłaziska;
Trasy dowolne - według autorskich pomysłów uczestników.

Program Złazu:
9.00 Zbiórki w punktach startowych i wymarsz na trasy
12.00 Spotkanie uczestników złazu oraz uczestników marszu na orientację na polanie w Lipiu Podłaziskach
13.00 Ognisko zlotowe (złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznej mogile powstańczej, oraz gawęda historyczna)
ok. 14.00 Zakończenie zlotu

Pobrano ze strony: www.lipie.go.pl

góra strony



INFORMACJE PRASOWE O ZŁAZIE

TYGODNIK STARACHOWICKI



Lipie. Śladami pułkownika Rębajły

Na powstańczym szlaku

   Około 300 osób - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, harcerzy oraz sympatyków pieszych wycieczek wędrowało w ubiegłym tygodniu śladami płk. Karola Kality "Rębajło", uczestnika powstania styczniowego.

   II Złaz Szlakiem Powstańców Styczniowych w Lipiu, podobnie jak przed rokiem, został zorganizowany dla upamiętnienia wydarzeń styczniowych 1864 roku. Inicjatorami turystycznej imprezy było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Kotyzka", Szkoła Podstawowa w Lipiu oraz Międzyszkolny Oddział PTTK w Starachowicach.

   We wtorek, 17 stycznia na powstańczy szlak wyruszyło około 350 osób z całego powiatu starachowickiego i nie tylko. Prężną grupę uczestników złazu stanowiła ekipa harcerzy z Iłży, która przed wyjściem na szlak u stóp iłżeckiego zamku złożyła kwiaty pod mogiłą powstańczą. Nie zabrakło uczniów brodzkich podstawówek z Lubieni i Dziurowa, uczniów starachowickich szkół podstawowych i gimnazjalnych, w gronie uczestników byli także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego ze Starachowic. Wszyscy zmierzali w jednym kierunku, na leśną polanę w okolicach Lipia-Podłazisk. A dotrzeć można było tam jedną z sześciu wytyczonych przez organizatorów tras. Na miejscu czekał już ciepły posiłek - bigos, kiełbaski z ogniska oraz gorąca herbata.

   Przybyłych na polanę piechurów powitał Jacek Tarnowski, komendant złazu. Posileni ciepłą strawą turyści wysłuchali gawędy poświęconej osobie Karola Kality Rębajło, dowódcy ostatniego oddziału powstańczego i jego pobytu w Lipiu 17 stycznia 1864 roku po zwycięskiej potyczce z Moskalami. Opowieść o bohaterskich czynach pułkownika wygłosił Robert Adamczyk.

   - Tamtego roku w styczniu nie było hucznych zabaw karnawałowych, radosnych kuligów i sań pędzących od dworu do dworu - opowiadał R. Adamczyk. - Od roku trwało powstanie. Sotnie carskich kozaków i roty Moskali ścigały po lasach oddziały powstańcze. W wielu rejonach kraju Polacy utracili już nadzieje na odzyskanie niepodległości. W walce trwali jeszcze powstańcy w Świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie. Major Rębajło-Karol Kalita, poprowadził w dniu 17 stycznia 1864 roku do zwycięskiego boju z carskimi żołnierzami swój powstańczy oddział - III Pułk Stopnicki. Śmiałym atakiem na polach Lubieni powstańcy zmusili Moskali do bezładnego odwrotu w kierunku Iłży i dalej do Radomia. W samej Iłży walki trwały kilka godzin, a ranny w trakcie tych walk dowódca Moskali zmarł w kilka dni później.

   Po zwycięskiej bitwie Major Rębajło skierował swój oddział szybkim marszem do wsi Lipie. Tutaj mogli odpocząć i rozlokować rannych po kwaterach. Trzy dni potem, bili się już zaciekle z sotniami Kozaków na Ostrych Górkach pod Starachowicami. Ciała poległych wtedy powstańców pochowane zostały w Michałowie.

   Na zakończenie złazu uczestnicy tradycyjnie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy symbolicznej mogile powstańczej, a za poległych powstańców odmówiono modlitwę.

   - Złaz Szlakiem Powstańców Styczniowych cieszy się coraz większym powodzeniem miejscowej społeczności - stwierdził Stanisław Kosior, jeden z organizatorów Złazu.

   - Cieszy nas zwłaszcza to, że tak duże zainteresowanie jest wśród uczniów i młodzieży. Po ostatnim złazie śmiało można powiedzieć, że jest to impreza, która niewątpliwie ma szansę na stałe wpisać się kalendarz imprez turystycznych powiatu starachowickiego

ewan
Tygodnik Starachowicki
23.01.2006 r.   
Nr 04 (630)
www.tygodnik.net.pl

góra strony




Migawki z zakończenia złazu
foto - Jerzy Kowalczyk






góra strony


ostatnia aktualizacja: 6-02-2013 , 09:23

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer