STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

8 Listopad 2024, imieniny dziś obchodzi: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 KALENDARZ 2015 r.
 KALENDARZ 2014 r.
 KALENDARZ 2013 r.
 12.I.13 - Pol. Langiewicza
 18.I.13 - Szydłowiec
 19.I.13 - Suchedniów
 19.I.13 - Bodzentyn
 19.I.13 - Kierz Niedź.
 20.I.13 - Wąchock
 20.I.13 - Kielce
 20.I.13 - Busko Zdr.
 27.I.13 - Radom
 29.I.13 - Lipie Podłaziska
  8.II.13 - Nowa Słupia
 9-10.II.13 - Dwikozy
  17.II.13 - Miechów
 24.II.13 - Małogoszcz
 16.III.13 - Grochowiska
  20.VI.13 - Tarnobrzeg
 5.X.13 - Mełchów
 1.V.11 - Tarłów
 7.V.11 - Krzykawka
 10.IV.10- Kielce Piaski
 22.VIII.10 - Kowala
 23.I.11 - Szczeglice
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
Dzisiaj 1863 r. - Rudowski napadł na Szydłowiec i rozbroił Moskali
24 listopada 1863 r. - Starcie Rzepeckiego pod Strojnowem
25 listopada 1863 r. - Udany atak gen. Bosaka na Opatów
26 listopada 1863 r. - Bitwa gen. Bosaka pod Ociesękami
4 grudnia 1863 r. - Walki oddziału Bogdana pod Brodami
4 grudnia 1863 r. - Bosak i Chmieleński walczą pod Sprową
5 grudnia 1863 r. - Bitwa Kality Rębajły pod Mierzwinem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : BUSKO ZDRÓJ powiat: BUSKO ZDRÓJ      

BUSKO ZDRÓJ

R O K    2 0 1 3



150 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 20 stycznia 2013 r.


       150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego obchodzono w Busku-Zdroju w dniu 20 stycznia 2013 roku (niedziela). O godz.17.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP Grupa Teatralna "Pegaz" przedstawiła spektakl słowno-muzyczny "Chwała bohaterom", na który złożyły się pieśni i wiersze związane tematycznie z Powstaniem Styczniowym. Spektakl został gorąco przyjęty przez słuchaczy.

O godz.18.00, w intencji powstańców styczniowych 1863 roku odprawiona została msza św. z udziałem władz samorządowych miasta i powiatu, kombatantów, harcerzy, GRH "Pułk Żuawów Śmierci", mieszkańców i kuracjuszy. Rolę kompanii honorowej pełniła GRH "Pułk Żuawów Śmierci". Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Tadeusz Szlachta.

   Po mszy uformował się pochód: na czele harcerze z pochodniami, poczty sztandarowe, GRH "Pułk Żuawów Śmierci", delegacje z wiązankami, mieszkańcy i kuracjusze. Przemaszerowano pod mogiłę powstańczą na cmentarzu przy ul.Langiewicza.

   Po modlitwie przy zbiorowej mogile powstańców poległych w bitwie na Grochowiskach dnia 17 marca 1863 roku, "Pułk Żuawów Śmierci" oddał salwę honorową z historycznej broni. Następnie złożone zostały na mogile wiązanki w barwach narodowych i zapalone znicze. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę".

   W uroczystości na cmentarzu uczestniczyło około 150 osób.

Informacje przekazał Robert Osiński,
Zdjęcia udostępnił Mariusz Musiał.





























R O K 2 0 1 2



149 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 22 stycznia 2012 r.


   O godz.18.00, pod przewodnictwem księdza kanonika Tadeusza Szlachty, proboszcza parafii, w intencji powstańców styczniowych 1863 roku msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju z udziałem władz samorządowych miasta i powiatu, kombatantów, harcerzy, GRH "Pułk Żuawów Śmierci", mieszkańców i kuracjuszy.

   Po mszy uformował się pochód: na czele harcerze z pochodniami, poczty sztandarowe (kombatanci, "Związek Strzelecki", klasa mundurowa ZDZ), GRH "Pułk Żuawów Śmierci", delegacje oficjalne, mieszkańcy i kuracjusze. Przemaszerowano pod mogiłę powstańczą na cmentarzu przy ul.Langiewicza.

   Po modlitwie przy zbiorowej mogile powstańców poległych w bitwie na Grochowiskach dnia 17 marca 1863 roku, "Pułk Żuawów Śmierci" oddał salwę honorową z historycznej broni. Następnie złożone zostały na mogile wiązanki w barwach narodowych i zapalone znicze. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę".

   W uroczystości na cmentarzu uczestniczyło około 150 osób.

Informacje przekazał Robert Osiński,
Zdjęcia - Piotr Kaleta (Busko Zdrój)






























R O K 2011



148 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
sobota - 23 stycznia 2011 r.

Przebieg uroczystości

   O godz. 17.00 msza św. w intencji powstańców w kościele p.w. Niepokalanego Poczęciea NMP w Busku-Zdroju z udziałem władz samorządowych miasta i powiatu, kombatantów z pocztami sztandarowymi, harcerzy, GRH "Pułk Żuawów Śmierci", mieszkańców i kuracjuszy.

   Mszę koncelebrowało 3 kapłanów pod przewodnictwem ks.kanonika Tadeusza Szlachty-proboszcza parafii. Patriotyczną homilię wygłosił ks. Stanisław Strycharczyk, kapelan GRH "Pułk Żuawów Śmierci".

   Po mszy św. uformował się pochód - na czele harcerze z pochodniami i pomaszerował pod mogiłę powstańców styczniowych na cmentarzu przy ul.Langiewicza.

   Okolicznościową modlitwę odmówił kapelan GRH - ks.Stanisław Strycharczyk, a GRH "Pułk Żuawów Śmierci" oddała salwę honorową z historycznej broni. Po czym złożono na mogile wiązanki kwiatów w barwach narodowych i zapalono znicze. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę".

   W uroczystości na cmentarzu uczestniczyło około 100 osób.
Opracował: Robert Osiński - Busko Zdrój
Zdjęcia: Maria Nogaś - Busko Zdrój


























R O K 2010



147 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 24 stycznia 2010 r.

   Uroczystości odbyły się w dniu 24 stycznia (niedziela) wg następującego porządku:

18.00 - msza św. w intencji powstańców w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju z udziałem: - władz samorządowych, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, GRH Pułk Żuawów Śmierci, harcerzy, mieszkańców. Mszę koncelebrowali - ks. kanonik Tadeusz Szlachta (proboszcz parafii) i ks. Stanisław Strycharczyk - kapelan GRH Pułk Żuawów Śmierci. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Szlachta.

   Po mszy uformował się pochód, w towarzystwie harcerzy z pochodniami. Pomimo blisko 20 stopniowego mrozu, około 150 osób przemaszerowało pod mogiłę powstańczą na cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza. Ks. Strycharczyk odmówił modlitwę, Żuawi strzelili salwę honorową, delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

   Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę..."
Robert Osiński



Zdjęcia z uroczystości udostępnił
Robert Osiński (Busko Zdrój)















R O K 2009



146 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 25 stycznia 2009 r.

   Podobnie jak w latach ubiegłych, w Busku Zdroju przeprowadzono uroczystości w rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W niedzielę, 25 stycznia 2009 r. o godz. 18.00 została odprawiona msza św. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcie NMP w Busku-Zdroju, koncelebrowana przez 4 kapłanów pod przewodnictwem ks. kanonika Tadeusza Szlachty, z udziałem pocztów sztandarowych kombatantów, organizacji "Strzelec", GRH "Pułk Żuawów Śmierci", władz samorządowych miasta i powiatu oraz mieszkańców miasta. W czasie mszy modlono się za poległych i zmarłych uczestników powstania 1863 roku. R. Osiński w krótkim wystąpieniu przedstawił udział mieszkańców Buska w wydarzeniach 1863 i 1864 roku.

   Następnie uformował się pochód na czele z Żuawami i przy blasku pochodni niesionych przez harcerzy pomaszerowano pod mogiłę powstańczą na cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza. Po okolicznościowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Miejskiej, kapelan GRH - ks. Stanisław Strycharczyk odmówił modlitwę, a Żuawi oddali salwę honorową z historycznej broni. Uczestnicy złożyli na mogile wiązanki w barwach narodowych i zapalili znicze.

   Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę".

Robert Osiński (Busko Zdrój)
















Zdjęcia wykonał
Jarosław Kruk (Busko Zdrój)




R O K 2008



145 ROCZNICA BITWY NA GROCHOWISKACH
Uroczystości w Busku Zdroju
wtorek - 18 marca 2008 r.

   Pamięć o bitwie oddziałów Langiewicza na Grochowiskach w dniu 18 marca 1863 roku jest żywa wśród mieszkańców Buska Zdroju. Trwałą pamiątką na miejscowym cmentarzu jest mogiła zbiorowa powstańców poległych w tych zmaganiach. I podobnie, jak w latach ubiegłych, również w roku bieżącym przeprowadzono uroczystości rocznicowe.

   W dniu 18 marca 2008 roku, w 145 rocznicę bitwy na Grochowiskach, w kościele pw. św.Brata Alberta w Busku-Zdroju odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyli:
- poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Busku-Zdroju,
- poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" ze sztandarem pod dowództwem Roberta Osińskiego,
- drużyna Strzelców z II Wydzielonego Oddziału Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego pod dowództwem Damiana Banasika,
- mieszkańcy miasta i kuracjusze.


   Mszę koncelebrowało trzech kapłanów, pod przewodnictwem proboszcza ks. dziekana Marka Podymy. Patriotyczną homilię wygłosił ks.Stanisław Strycharczyk, kapelan GRH "Pułk Żuawów Śmierci". W czasie mszy Robert Osiński odczytał modlitwę wiernych, poświęconą bohaterom wydarzeń 1863 roku na Ponidziu, w szczególności uczestnikom bitwy pod Grochowiskami.


Informację i zdjęcia przekazał
Robert Osiński (Busko Zdrój)

góra strony




145 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
wtorek - 22 stycznia 2008 r.

   W dniu 22 stycznia 2008 roku o godz. 17.00 w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku Zdroju odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych i zmarłych uczestników Powstania. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, organizacje kombatanckie z pocztami sztandarowymi, harcerze, GRH "Pułk Żuawów Śmierci" oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

    Mszę św. celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Tadeusz Szlachta. W czasie mszy R. Osiński przedstawił udział mieszkańców Buska w wydarzeniach Powstania Styczniowego i przypomniał nazwiska mieszkańców zesłanych na Syberię.

   Po mszy uformował się pochód na czele z żuawami i przy blasku pochodni przemaszerowano pod mogiłę powstańczą na buskim cmentarzu. Po modlitwie i krótkim wystąpieniu Burmistrza żuawi oddali salwę z historycznej broni a delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

   Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie "Boże coś Polskę".

Robert Osiński     





Prezentowane zdjęcia wykonał Robert Gwóźdź z Buska.











góra strony



R O K 2007



144 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 21 stycznia 2007 r.

W 144 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju o godz.18.00 odprawiona została uroczysta msza św. z udziałem władz samorządowych miasta i powiatu, organizacji kombatanckich z pocztami sztandarowymi, harcerzy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" i licznie zgromadzonych mieszkańców.


   Mszę św. celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Tadeusz Szlachta. W czasie mszy Robert Osiński przedstawił udział mieszkańców Buska w Powstaniu Styczniowym i przypomniał nazwiska uczestników walki zbrojnej oraz zesłańców na Syberię z rejonu Buska.


   Po mszy uformowano pochód na czele z harcerzami i przy blasku pochodni pomaszerowano na cmentarz parafialny przy ul. Langiewicza, pod zbiorową mogiłę powstańców z 1863 roku. Po modlitwie, Żuawi oddali salwę honorową z historycznej broni, po czym delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze na powstańczej mogile.


   Z przyjemnością należy stwierdzić, organizowane w Busku Zdroju uroczystości w rocznicę wybuchu powstania styczniowego cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, podczas ostatniego spotkania na cmentarzu uczestniczyło ok. 350 osób.



   Trzon ponad 20-osobowej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" im. płk. Francoise'a Rochebruna tworzą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Informatycznych w Busku - Zdroju (ZSTI). Dowódcą GRH jest Robert Osiński.
   Na zdjęciu (od lewej):
1. Mateusz Wilk (uczeń 4 kl. ZSTI),   2. Robert Matusik (nauczyciel historii ZSTI),   3. Piotr Zawadziński (chorąży, nauczyciel Zesp. Szkół Ogólnokształcących w Busku Zdr.),   4. Mateusz Gunia (uczeń 1 kl. ZSTI),   5. Robert Osiński (dowódca, prac. admin. samorządowej),  6. Sebastian Krawiec (uczeń 4 kl. ZSTI),   7. Jarosław Pasternak (nauczyciel ZSTI),  8. Tomasz Guzik (uczeń 4 kl. ZSTI).


Informacje i zdjęcie przekazał
Robert Osiński (Busko Zdrój)

góra strony



R O K 2006


143 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Uroczystości w Busku Zdroju
niedziela - 22 stycznia 2006 r.


Informacje o uroczystościach oraz zdjęcia
przekazał Robert Osiński (Busko)


   W niedzielę, 22 stycznia 2006 r., w 143 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, odbyły się tradycyjne uroczystości rocznicowe w Busku, przygotowane przez ks. Tadeusza Szlachtę, proboszcza parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku Zdroju oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" im. płk. Francoise'a Rochebruna pod wodzą Roberta Osińskiego.

Program uroczystości
- godz. 18.00 msza św. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
- przemarsz na cmentarz parafialny przy ul. Langiewicza
- modlitwa na cmentarzu przy mogile powstańców 1863 r.
- salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy.


   Blisko 300 osób uczestniczyło w nabożeństwie koncelebrowanym przez proboszcza ks. Tadeusza Szlachtę.

   W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacje kombatanckie z pocztami sztandarowymi (Światowy Związek Żołnierzy AK koło w Busku oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Busku), Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci", harcerze, mieszkańcy miasta i gminy.

   R. Osiński przypomniał zebranym historię walk powstania styczniowego w rejonie buskim oraz nazwiska mieszkańców Buska zesłanych na Sybir.

   Po mszy grupa ok. 70 wytrwałych uczestników uroczystości, przy 30 stopniowym mrozie, przemaszerowała na miejscowy cmentarz, pod mogiłę powstańców poległych w bitwie na Grochowiskach. Po wspólnej modlitwie, pod pomnikiem powstańców złożono kwiaty, zapalono znicze, a oddział Żuawów Śmierci oddał salwę honorową.


   Uczestnicy buskich uroczystości już umawiali się na kolejne spotkanie - w rocznicę bitwy na Grochowiskach 18 marca.



góra strony


ostatnia aktualizacja: 17-01-2015 , 11:42

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer