gmina :
WODZISŁAW
|
powiat:
JĘDRZEJÓW | |
LUBCZA
1. Pałac Wielowieyskich w Lubczy
Pałac Wielowieyskich, gdzie mieścił się powstańczy lazaret w czasach powstania styczniowego, jest obecnie w kapitalnym remoncie.
Adam Wielowieyski (1835-1901), właściciel majątku Lubcza, był wyznaczonym przez Rząd Narodowy naczelnikiem okręgu wodzisławskiego i z obowiązku tego wywiązywał się z pełnym zaangażowaniem. W okresie późniejszym (1892-1901) był prezesem Tow. Kredytowego Ziemskiego w Kielcach.
W pracy powstańczej wspomagał go ojciec Henryk Wielowieyski, uczestnik powstania 1831 roku (o którym napisał "Wspomnienia Henryka Wielowieyskiego oficera b. Wojsk Polskich", drukowane w Gazecie Kieleckiej na przełomie 1930/1931 roku), członek rady powiatowej.
Działania Wielowieyskich wspomagały działania oddziałów powstańczych, m.in. Chmieleńskiego, Bończy. W majątku Wielowieyskich w Lubczy zorganizowany był powstańczy szpital.
Rtm. powstańczej kawalerii J. N. Mazaraki (Pamiętnik i wspomnienia) tak opisuje szpitale narodowe:
... nadmienić muszę, że szpitali takich było więcej, bo w każdej prawie okolicy, gdzie trwała walka - w takich szpitalach nie zabijali Moskale rannych, zdarzało się to wiele razy w prywatnych domach; ze szpitali zabierali oni rannych już podgojonych, których wyleczywszy u siebie posyłali w katorgę lub brali w sołdaty ... Szpitale takie posiadały stałych lekarzy i opiekowali się także nimi księża i niewiasty - kapłani i lekarze zasłużyli się dobrze ojczyźnie. ...
W kościele parafialnym w Nawarzycach jest tablica Wielowieyskich, zaś na cmentarzu ich rodzinny grobowiec.
Pałac w Lubczy ma obecnie nowego właściciela. Prowadzone są prace budowlane dla przywrócenia dawnej świetności rezydencji.
Dotychczas w Lubczy brak jest upamiętnienia patriotycznej działalności Wielowieyskich.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
3-05-2008 , 10:46
|
|
|