1. Figura Matki Boskiej z 1862 r.
Jadąc drogą 751 z Nowej Słupi do Ostrowca Św., w Sarniej Zwoli skręcamy w kier. wsch. - w asfaltową drogę prowadzącą do Opatowa. Po 2 km. docieramy do Mirogonowic, stanowiących przysiółek wsi Wronów.
Po lewej stronie drogi, znajduje się zabytkowy zespół dworski Reklewskich: w parku dworskim, nad stawem, usytuowany lamus z końca XVIII w, spichlerz i inne budynki gospodarcze z XIX w. Budynek dworu sprzed r. 1778, który groził zawaleniem i był rozebrany, w r. 2007 został odbudowany, w nieco zmienionej formie, przez właścicieli - zespół dworski, po latach funkcjonowania tam PGR, powrócił do potomków przedwojennego właściciela, Wincentego Reklewskiego (1875 - 1939).
Nieco dalej, po płd. stronie szosy, przy rozdrożu dróg do Witosławic i Nagorzyc, częściowo osłonięta kępą drzew i krzewów, stoi kamienna figura Matki Boskiej Apokaliptycznej wystawiona w r. 1862 przez właściciela majątku Mirogonowice - Jana Reklewskiego (1823 - 1901).
Figura MB znajduje się pod troskliwą opieką ludności miejscowej, o czym świadczą liczne kwiaty. Ale po upływie ponad 150 lat, wskutek postępującej erozji, część napisów wprowadzonych na kolumnę figury, stała się mało czytelna i wymaga opieki konserwatorskiej.
Na czołowej płaszczyźnie postumentu z trudem odczytujemy wyryty napis:
Pod Twoje obro / ne uciekamy się / Święta Boża Ro / dzicielko Królo / wo Polska. / w r. 1862.
Jan Kulpiński, w publikacji Nowa Słupia i okolice w latach 1861 - 1864, Nowa Słupia 2014, tak przedstawia opis figury MB w Mirogonowicach:
W pobliżu zespołu dworskiego w Mirogonowicach (majątek szlacheckiej rodziny Reklewskich), przy rozdrożu w kierunku na Nagorzyce i Witosławice, w 1862 roku wzniesiono figurę Matki Boskiej Apokaliptycznej. Przedstawienie postaci jest zgodne z tekstem Apokalipsy wg św. Jana. Matka Boska stoi na globie ziemskim oplecionym przez węża, depcząc jego głowę. Obok widnieje sierp księżyca, a wokół jej głowy znajduje się nimb z zachowanymi obecnie tylko dziewięcioma gwiazdami (z dawnej liczby dwunastu). Glob wieńczy postument w kształcie prostopadłościanu, osadzony na odpowiednio uformowanej kamiennej bazie. Cztery ściany, płaszczyzny wspomnianego postumentu posiadają modlitewne inskrypcje. Czołowa z nich, ozdobiona girlandą z płodów rolnych i zieleni brzmi:
Pod Twoje obro / ne uciekamy się / Święta Boża Ro / dzicielko Królo / wo Polska. / w r. 1862.
Pozostałe trzy to supliki do Matki Boskiej o modlitwę, obronę i uproszenie "u Boga łaski odgadnienia i pełnienia woli Jego przedwiecznej. Bądź siłą, wsparciem i obroną naszą, jako jesteś całą w życiu nadzieją naszą."
Niestety, nie natrafiliśmy na pisemną realację w sprawie wystawienia i poświęcenia tak istotnego pomnika religijnego nawiązującego do atmosfery manifestacji patriotyczno-religijnych w reginie Łysogór. Ale figura przydrożna sama w sobie jest dokumentem z ostatnich miesięcy przed prognozowanym zrywem narodowym. ...
Wprowadzono w sierpniu 2014 r. korzystając
z informacji J. Kulpińskiego w opracowaniu:
"Nowa Słupia i okolice w latach 1861 - 1864"
góra strony
ostatnia aktualizacja:
24-08-2014 , 02:32