gmina :
OPOCZNO
|
powiat:
OPOCZNO | |
MROCZKÓW GOŚCINNY
1. Krzyż na kamiennym kopcu
Przy szosie Opoczno - Radom, na obrzeżu podworskiego parku, znajduje się kamienny kopiec. Wykonany z głazów narzutowych zespolonych zaprawą cementową, kopczyk zwieńczony jest krzyżem żeliwnym z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Dookoła wykonano wygrodzenie z prętów stalowych. Kopiec nie posiada żadnych tablic intencyjnych.
Na pamiątkę tragicznych wydarzeń okresu powstania styczniowego 1863 - 1864 dziedzice Mroczkowa - Libiszowscy, umieścili na starym dębie w parku bezimienny krzyż żeliwny, gdyż tylko taka forma była możliwa w okresie popowstaniowym.
Spotyka się przekazy, że miał to uczynić dziedzic Antoni Libiszowski (Libiszewski), pułkownik wojsk napoleońskich i poseł ziemi sandomierskiej. Ale Antoni Onufry Alojzy Libiszowski h. Wieniawa, od roku 1812 kawaler orderu francuskiej Legii Honorowej, dziedzic z Jeleniowa i wieloletni członek dozoru kościelnego w Nowej Słupi, w wieku 67 lat zmarł dnia 12.IV.1854 (czyli na wiele lat przed powstaniem styczniowym) i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Słupi Nowej). Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że nie było to działanie płk. Antoniego Libiszowskiego.
W XIX wieku Mroczków, aż do roku 1945, był rękach rodziny Libiszowskich, więc i umieszczenie żeliwnego krzyża można wiązać z działalością tej rodziny.
Gdy w okresie międzywojennym, dąb usechł i przewrócił się, ówczesny właściciel Mroczkowa - Szczęsny Libiszowski wykonał w r. 1934 obecny kopczyk kamienny, a na jego szczycie umieścił żeliwny krzyż z dębu. Podobno we wnętrzu kopca został umieszczony szklany słój zawierający dokument z historią krzyża.
Szosa z Opoczna przebiegała poprzednio bezpośrenio przy kopczyku z krzyżem. Przy wykonywanych pracach modernizacyjnych, szosa została nieco odsunięta od kopca. W latach 70-tych XX w. mieszkańcy Mroczkowa Gościnnego wykonali ogrodzenie kamiennego kopczyka.
Na terenie zabytkowego parku dworskiego Libiszowskich (Libiszewskich), gdzie obecnie znajduje się Internat Zespołu Szkół Rolniczych w Mroczkowie, wcześniej był jeszcze obiekt związany z powstaniem styczniowym - "sosna - szubienica". Ustna tradycja podaje, że na tym drzewie został powieszony powstaniec schwytany przez Moskali.
Zdarzenie to zostało upamiętnione żeliwną tablicą, ufundowaną przez dziedzica Libiszowskiego. Początkowo znajdowała się ona w spichrzu, następnie zamocowano ją na pniu "sosny - szubienicy". Na tablicy z szarego żeliwa był wykonany napis:
O JEZU, ZMIŁUJ SIĘ / NAD NAMI / I NAD DUSZĄ ZMARŁEGO / W 1865 R.
W latach 70-tych XX w. sosna uschła. Gdy dodatkowo została podpalona przez wandali, drzewo obaliło się. Obecnie brak śladu po "sośnie - szubienicy". Zaginęła również żeliwna tablica.
Wprowadzono dn. 24.07.2008 r. na podstawie informacji
Włodzimierza Koperkiewicza z Ogonowic k/ Opoczna.
W lutym 2014 r. wprowadzono sprostowania wynikające
z biogramu płk. Antoniego Libiszowskiego.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
5-02-2014 , 09:54
|
|
|