1. Mogiła kpt. Piotra Tarczewskiego
Na cmentarzu parafialnym w Modlnicy, na ziemnej mogile położona kamienna płyta, w której wykuty jest napis:
PIOTR TARCZEWSKI / KAPITAN WOJSK NARODOWYCH / POLSKICH / BYŁY PORUCZNIK WOJSK MOSKIEWSKICH / ZAMORDOWANY / POD SZYCAMI PRZY PRZEJŚCIU GRANICY / 15 WRZEŚNIA 1863 / ŻYŁ LAT 35 / TOWARZYSZE BRONI TEN KAMIEŃ / POŁOŻYLI
Grób wygrodzono żelaznym łańcuchem rozpiętym na 6-ciu stalowych słupkach. W otoczeniu mogiły ułożono granitową kostkę.
Aleksander Nowolecki w opracowaniu Pamiątka dla rodzin polskich; krótkie wiadomości biograficzne o straconych na rusztowaniach, rozstrzelanych, poległych na polu boju oraz zmarłych w więzieniach, na tułactwie i na wygnaniu syberyjskim: 1861-1866. zebrał i ułożył Zygmunt Kolumna [pseud.] Kraków, 1868 r., podawał informację:
Tarczewski Piotr , wieku lat 30 kilka, syn obywatela z Wołynia, kapitan wojsk rosyjskich, służył w szeregach powstańczych jako kapitan kawaleryi pod dowództwem Krukowieckiego, przybył z Petersburga w Lutym 1863 r.; brał udział w bitwie Igołomskiej i pod Szklarami, raniony w nogę, po wyleczeniu się wyszedł z oddziałem Gustawa Habichta. Oddział ten miał liczyć 400 ludzi, lecz gdy przyszło do wyjścia i gdy już granicę przekroczyli, zaledwie się znalazło stu kilkudziesięciu, na na miejscu oznaczonem; zaczęto uciekać, Tarczewski na koniu zawracał uciekających, zaklinając do zwrotu; wtem patrol jazdy Austryjackiej napadł na niego, Tarczewski bronił się rewolwerem, lecz strzał chybił, ukryci żołnierze Austryjaccy w kartoflach, wyskoczywszy, prawie go otoczyli, a od kilku naraz strzałów, padł pod Modnicą i tamże pochowany został. Koledzy kamień na jego grobie położyli 15 Sierpnia 1863 r. Pozostawił siostrę i matkę; według podania jednego z towarzyszy, że aresztowany na komorze przez oficera Austryjackiego, do którego z rewolweru strzeliwszy, chybił; oficer ten w obronie swojej, wystrzałem z pistoletu go zabił.
Modlnica, położona w pobliżu granicy, znajdowała się po stronie CK Austrii, dlatego na płycie nagrobnej można było umieścić cytowany wcześniej napis.
Dojście od bramy: główną aleją 50 m na wprost, i po lewej stronie, jako 7 mogiła, jest grób Tarczewskiego.
wprowadzono w grudniu 2012 r.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
28-12-2014 , 03:03