gmina :
PIERZCHNICA
|
powiat:
KIELCE
|
|
DRUGNIA
1. Krzyż powstańców styczniowych
Krzyż powstańców styczniowych w Drugni
Przy głównej drodze prowadzącej przez Drugnię w kierunku Potoka, przy odejściu polnej drogi do Głuchowa, postawiony jest wysoki krzyż drewniany. Nie posiada on żadnej tablicy lub napisów wyrażających intencje postawienia krzyża. Z powodu naturalnego zniszczenia, kilkakrotnie był już wymieniany.
Przez starszych mieszkańców Drugni nazywany jest krzyżem powstańców styczniowych. Jak podaje Marek Wiewióra (dyrektor szkoły, nauczyciel historii) - przy tym krzyżu w okresie międzywojennym odbywały się miejscowe uroczystości patriotyczne.
Wieczorem 3 listopada 1863 r. gen. Józef Hauke-Bosak i płk. Zygmunt Chmieleński wraz z oddziałem 130 kawalerzystów dotarli na nocleg do Strojnowa. Z Kielc wyruszyła przeciwko nim kolumna wojsk rosyjskich prowadzona przez płk. Taubego, przez Łagów do Drugni. Aby przeprowadzić rozpoznanie, do Drugni został wysłany powstańczy podjazd z kilku koni złożony. Pisze o tym zdarzeniu Zygmunt Napoleon Krzywda (Wspomnienia obozowe z r. 1863 i 1864):
... Nazajutrz dodnia, a było to dnia 4. listopada, dają znać, iż Moskale w Drugni o małe pół mili od nas.
Cały oddział na rozkaz stanął przy koniach, oczekując pewnych wiadomości, dla zasiągnięcia których pułkownik wysłał rekonesans z kilku koni złożony, z rozkazem dotarcia do samej Drugni.
Podjazd nasz dostawszy sią ostrożnie do wsi ujrzał przed karczmą na 50 kroków przed sobą kilkanaście koni kozackich bez jeźdźców przy płocie; nasi powziąwszy zamiar zabrania takowych, puścili się pędem naprzód, w tej chwili jednak kozacy wyskakują z karczmy, nasi stanęli i dali ognia, jeden z kozaków złapawszy się rękoma za twarz, padł, inni jego towarzysze schwyciwszy za swoje janczarki odpowiedzieli strzałami.
Echo tych strzałów doszło do naszego obozu, dosiadłszy więc w tej chwili koni, wyjechalismy kłusem z podwórza na pole i tam się sformowali.
Zdala ujrzeliśmy nasz rekonesans, co koń wyskoczy czmychający ku nam, z za nim ćma kozaków i dragonów.
Zmykając przed trzykroć liczniejszą kawalerją nieprzyjacielską, zmierzaliśmy ku sąsiedniej Strojnowi wiosce ...
Posiadając rozpoznanie, że nieprzyjacielska piechota pozostała jeszcze daleko za kawalerią, Bosak przyjął walkę na polach pomiędzy Strojnowem a Maleszową.
W wyniku tego starcia zginęło 9 Kozaków. Straty polskie - to kilkunastu rannych oraz 7 zabitych, którzy zostali pochowani w Pierzchnicy. Powstańcy przemieścili się w kierunku Pińczowa i na nocleg dotarli do Lubczy.
Po dawnej karczmie w Drugni, gdzie doszło do pierwszego starcia powstańców, nie ma już śladu, pozostała tylko miejscowa nazwa ZAKARCZMIE.
Przy szosie prowadzącej do Potoka stoi nieoznakowany drewniany krzyż, który wiązany jest z wydarzeniami roku 1863.
Szkoda tylko, że dotychczas krzyż nie posiada żadnej tablicy informacyjnej.
wprowadzono w maju 2010 r.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
3-01-2015 , 09:34
|
|
|