STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

27 Lipiec 2024, imieniny dziś obchodzi: Julia, Natalia, Aureliusz   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 Nakło (S)
 Nawarzyce
 Niedabyl (W)
 Niegowa (S)
 Niegowonice (S)
 Niekłań
 Nowa Słupia
 Nowy Korczyn
 Oblas (W)
 Obóz Langiewicza
 Ociesęki
 Ojców (K)
 Oksa
 Olbierzowice
 Oleksów (W)
 Oleszno
 Oleszki
 Olkusz (K)
 Opatów
 Opoczno (E)
 Osiek
 Ossa (W)
 Ostrowiec Św.
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
28 lipca 1863 r. - Bitwa Chmieleńskiego pod Rudnikami
3 sierpnia 1863 r. - Pod Sobkowem starcie żandarmerii Bogusza
6 sierpnia 1863 r. - Pod Uniejowem rozproszony został oddział Chościakiewicza
8 sierpnia 1864 r. - Stracenie R. Traugutta pod Cytadelą w Warszawie
15 sierpnia 1863 r. - Starcie Tetery-Taniewskiego pod Wąsowem
15 sierpnia 1863 r. - Walki oddziałów Krukowieckiego pod Imbramowicami
20 sierpnia 1863 r. - Eminowicz z Ćwiekiem alarmują załogę Iłży
21 sierpnia 1863 r. - Bitwa Eminowicza pod Kowalą
23 sierpnia 1863 r. - Bitwa Eminowicza pod Wirem
25 sierpnia 1863 r. - W Grzybowej Górze został rozbity oddział Dolińskiego
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : NIEGOWA powiat: MYSZKÓW     

NIEGOWA

1. Ks. Jan Szpakiewicz

   W centrum cmentarza, przy skrzyżowaniu głównych alei, na mogile przykrytej płytami betonowymi, wygrodzonymi metalowymi prętami na czterech betonowych słupkach, jest kamienny nagrobek z tablicą:
KS. JAN SZPAKIEWICZ / MAGISTER ŚW. TEOLOGII / PROBOSZCZ W NIEGOWIE / ZASNĄŁ W PANU 22 STYCZNIA 1909 R. / W WIEKU LAT 69 / MĘŻNY W WALCE - W CIERPIENIACH / WYTRWAŁY - PADŁ NA POSTERUNKU / JAKO ŻOŁNIERZ CHRYSTUSOWY. / WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ / MU DAĆ PANIE

Mogiła ks. J. Szpakiewicza - widok z 2002 roku.

   W ostatnim okresie, przed dawnym nagrobkiem ks. J. Szpakiewicza, został wybudowany dla księży miejscowej parafii, duży grobowiec z czarnego granitu. Na czole mogiły postawiony jest z granitu krzyż oraz dwie tablice nagrobne. Na jednej z nich wykuto napis:
Ś. P. / Ks. / JAN SZPAKIEWICZ / proboszcz w Niegowie / zasnął w Panu 22.01.1909 r. / w wieku lat 69

Dalej napis dotyczy ks. Adama Badowskiego i ks. Władysława Borka.

Nowy grobowiec księży - widok z 2005 roku.


Ks. Jan Szpakiewicz (1841 - 22.01.1909) w okresie powstania był alumnem kieleckiego seminarium i przystąpił do powstania. Za udział w powstaniu został uwięziony. Za wstawiennictwem bp Majerczaka w marcu 1865 r. został uwolniony. Ukończył seminarium i uzyskał święcenia kapłańskie.

   W roku 1870 został administratorem parafii Kargów, a od 1877 r. - proboszczem w Kluczewsku, następnie we Włoszczowie, w Świniarach i od roku 1907 otrzymał probostwo w Niegowie k/ Lelowa. Tutaj zmarł 22 stycznia 1909 roku, został pochowany na miejscowym cmentarzu.




W centrum cmentarza wybudowano grobowiec dla księży.
Z tyłu widoczny wcześniejszy nagrobek ks. Jana Szpakiewicza.


góra strony




2. Mogiły powstańców 1863 r. w Niegowie

   Po bitwie oddziałów płk. Z. Chmieleńskiego w dniu 30 września 1863 roku pod Mełchowem, część rannych powstańców znalazła się w Gorzkowie i Mzurowie. Otrzymali oni opiekę ze strony Hipolita Świderskiego, dziedzica Mzurowa, który był cywilnym Naczelnikiem Rządu Narodowego na obwód lelowski. Ale, pomimo otrzymanej pomocy, wskutek śmiertelnych ran zmarli i zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Niegowej trzej powstańcy:

1. Albert Esterhazy "Otto" - dowódca oddziału, znaleziony na polach Gorzkowa przez gospodarzy Jana Śliwę i Piotra Smolińskiego. W stanie krytycznym zawieziony do dworu w Mzurowie, gdzie zmarł 1 października 1863 r. Pochowany został na cmentarzu niegowskim w grobowcu Świderskich.
2. Joachim Sokołowski - szeregowiec z oddziału Otto. Rannym opiekowali się włościanie z Mzurowa. Zmarł 15.10.1863 r. Pochówkiem z polecenia dworu zajęli się Jacek Sokół służący dworski i Józef Wasiak - włościanin.
3. Szymon Kamieński - szeregowiec z oddziału Ottona. Rannym opiekowali się włościanie z Gorzkowa. Zmarł 2.10.1863 r.. Pochowany został przez Pawła Haładusa i Szymona Mygę z Gorzkowa na niegowskim cmentarzu.

   Informacje powyższe, oparte o zapisy w księdze zgonów, cytowane są ze strony internetowej Niegowy (www.niegowa.pl).

   Ślad po powyższych pochówkach uległ zatarciu. Podczas budowy nowej kaplicy cmentarnej rozebrany został również grobowiec Świderskich, gdzie były złożone zwłoki kpt. Otto, a później spoczął również Hipolit Świderski.


Albert Esterhazy "Otto" wywodził się z arystokratycznej rodziny węgierskiej. Podczas rewolucji 1848 roku był rotmistrzem kawalerii węgierskiej, w późniejszym okresie w wojsku austriackim został kapitanem. Był żołnierzem Garibaldiego, uczestnikiem wojny 1859 r. Przebywał później w Londynie.

   W sierpniu 1863 r. jest w Krakowie, otrzymuje nominację na pomocnika organizatora powiatu olkuskiego. Stanął na czele blisko 200 - osobowego oddziału olkuskiego, którego trzon stanowili Węgrzy i Polacy z zaboru austriackiego, i podporządkował się rozkazom płk. Z. Chmieleńskiego. Podczas bitwy oddział kpt. Otto dzielnie walczył na terenie Mełchowa i przylegającego lasku.

  Śmiertelnie ranny w boju, został jeszcze przewieziony ponad 10 km z Mełchowa do dworu Hipolita Świderskiego w Mzurowie. Zmarł następnego dnia i został pochowany w nieistniejącym obecnie grobowcu Świderskich na cmentarzu w Niegowie.





Uzupełnienie z maja 2014 r.


   W okresie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego, na ścianie cmentarnej kaplicy w Niegowie została umieszczona pamiątkowa tablica, na której wyryto w czarnym granicie napis:
......... nieśmiertelni w naszej pamięci .........

   W krypcie tej kaplicy spoczywają szczątki doczesne / Powstańców Styczniowych, którzy w dniu 30 września 1863 r, / pod Mełchowem stoczyli krwawą bitwę z Rosjanami: / kpt. Albert Esterhazy "OTTO" - dowódca oddziału, / huzar węgierski, odnaleziony ranny na polach Gorzkowa, / zmarł w wyniku doznanych obrażeń dnia 1.10.1863 r. / oraz dwóch szeregowców z jego oddziału: / Joachim Sokołowski zm. 15.10.1863 r. / oraz Szymon Kamieński zm. 2.10.1863 r. /

..... cześć ich pamięci ..... /
..... chwała bohaterom ..... /
..... w 150 rocznicę Powstania Styczniowego ..... /

"nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych" /
JAN PAWEŁ II


Widok kaplicy cmentarnej z tablicą pamiątkową.

Wprowadzono w maju 2014 r.



góra strony

ostatnia aktualizacja: 4-01-2015 , 11:57

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer