gmina :
KRASOCIN
|
powiat:
WŁOSZCZOWA | |
OLESZNO
Cmentarz parafialny w Olesznie
1. Ks. Wincenty Ingielewicz
Na cmentarzu parafialnym postawiony jest kamienny nagrobek zwieńczony małym krzyżem metalowym. Na ścianie nagrobka wykuty napis:
Ś. P. / KS. WINCENTY / JNGIELEWICZ / PROBOSZCZ P. / OLESZNO / UR. D. 13 MARC. / 1840. R. Z D. 24 / GRUDNIA. 1906. R.
Ks. Wincenty Ingielewicz urodził się na Litwie jako syn Wincentego i Rozalii z Kuleszów małżonków Ingielewiczów. Chrzest otrzymał w Korkozyskim kościele Parafii Niemenczyskiej. Był alumnem Wileńskiego Seminarium Duchownego, następnie jest w Seminarium w Kielcach.
Nowo wyświęcony kapłan 13.VIII.1869 r. zostaje przydzielony na wikarego w Gołonogu, następnie jest w Ostrowcach, Kozłowie, później zostaje administratorem parafii w Olesznie.
Wg. ustaleń W. Pietrzykowskiego, brał on czynny udział w Powstaniu Styczniowym 1863 r. I zapewne to z tego powodu później zmuszony był do opuszczenia Litwy.
Gdy po kilku latach odwiedzał swego brata mieszkającego we wsi Biliny, pod Wilnem, gwałtownie rozchorował się, z trudem wyzdrowiał. Ale później często już narzeka na dolegliwości zdrowotne, musi jeździć na kuracje zdrowotne do Karlsbadu. Stan zdrowia stale się pogarsza, prosi biskupa o zwolnienie z pełnienia obowiązków proboszcza parafii Oleszno.
Zmarł w Olesznie 24.XII.1906 r.
Mogiła ks. Ingielewicza położona jest przy głównej alei cmentarza. Po minięciu kaplicy grobowej Wierusz - Niemojewskich, dalej w górę 15 m, i po lewej stronie alei.
Pomnik nagrobny ks. W. Ingielewicza w Olesznie.
Ks. J. Wiśniewski w Historycznym opisie kościołów ... w powiecie włoszczowskim (1932 r.) podawał, że z okazji 10-lecia niepodległości Polski, staraniem i kosztem właścicielki majątku - Celiny Niemojewskiej, na rynku wsi Oleszno wystawiono kamienny obelisk.
Na froncie była marmurowa tablica z napisem:
W dniu Dziesięciolecia Odrodzenia Państwa Polskiego - 1918 - 1928 r.
Na każdej stronie obelisku wmurowano daty: 1794 - 1831 - 1863 - 1918 - z brązu pozłacanego.
W uroczystościach tych brał udział weteran 1863 r. Karol Pawłowski, który otrzymał od Niemojewskich stałą miesięczną zapomogę.
Obecnie brak śladu po tym pomniku. Nie zachował się on również w pamięci mieszkańców Oleszna - nawet wśród ludzi urodzonych jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.
W literaturze spotyka się wzmianki, że na cmentarzy grzebalnym w Olesznie byli pochowanii żołnierze Langiewicza, po bitwie pod Małogoszczem.
Brak jest jednak śladów mogił na cmentarzu oraz w pamięci mieszkańców Oleszna. Księga Zgonów z lat 1863 - 1864 nie zawiera wpisów związanych z powstaniem styczniowym.
Z Olesznem kojarzy się niezbyt chwalebna postać Władysława Sokołowskiego ps. Iskra. Oficerowie z oddziału Iskry oddawali się pijaństwu i rozpuście, z winy powstańców spaliła się stodoła, w której znajdowały się wojskowe konie, sam zaś dowódca dopuścił się gwałtu na córce zarządcy majątku Niemojewskich w Olesznie. Postanowieniem Rządu Narodowego, sprawą zajął się Z. Chmieleński. Iskra został aresztowany i decyzją powstańczego sądu skazany na rozstrzelanie, co wykonano w Drochlinie 29 września 1863 r.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
13-07-2014 , 10:09
|
|
|