gmina :
OSIEK
|
powiat:
STASZÓW | |
OSIEK
1. Seweryn Wesołowski
Na cmentarzu parafialnym (ok. 80 m główną alejką, i po lewej stronie) postawiony nagrobek z lastryka, zwieńczony krzyżem. Na nagrobku wyryto napis:
Ś. P. / SEWERYN / WESOŁOWSKI / WETERAN / POWSTANIA / STYCZNIOWEGO / 1863 / ŻYŁ LAT 81 ZM. 30.X.1927
Przed nagrobkiem położona płyta nagrobna ze słabo czytelnym napisem:
SEWERYN / WESOŁOWSKI / WETERAN/ POWSTANIA STYCZNIOWEGO / 1863 / UR. 1844 W TŁUCHACH / ZIEMI PŁOCKIEJ / POCHOWANY W ASYŚCIE / KOMPANII HONOROWEJ / WOJSKA POLSKIEGO / ZM. 30.X.1927 / CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI
Seweryn Ogończyk Wesołowski podczas powstania styczniowego walczył w Płockiem.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Seweryn Wesołowski, po przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, został wprowadzony do IMIENNEGO WYKAZU WETERANÓW POWSTAŃ NARODOWYCH 1831, 1848 I 1863 ROKU (Dz. Personalny Nr 10/1921 poz. 2426), otrzymał honorowy stopień - podporucznik weteran 1863 r. oraz dożywotnią pensję należną weteranom powstań narodowych.
Z. Sabat (za A. Królikowskim) podaje, że na cmentarzu w Osieku był grób Antoniego Drzymalskiego, powstańca z oddziału Czachowskiego. Obecnie mogiły tej nie można zlokalizować. Wprawdzie na cmentarzu w Osieku w kilku miejscach są mogiły Drzymalskich, ale brak jest wskazań aby uznać, że któraś z nich jest właśnie mogiłś powstańca.
Osiek był świadkiem walk powstańczych prowadzonych przez Dionizego Czachowskiego, który po krótkim pobycie w Galicji w lecie 1863 roku, otrzymuje nominację na stopień generała i powraca ponownie do powstania. Prowadzi około 650-osobowy oddział piechoty i kawalerii, przeprawia się w przez Wisłę i 20 października 1863 r. w godzinach przedpołudniowych dociera do Osieka.
W Osieku dochodzi do starcia ze szwadronem dragonów, w wyniku którego padli zabici po obu stronach. Po krótkim postoju oddziały powstańcze pomaszerowały w kierunku Klimontowa, by jeszcze w tym dniu w Rybnicy, odległej o 8 km, stoczyć ciężki bój z wojskiem rosyjskim.
góra strony
2. Ks. Tomasz Sokalski
Na cmentarzu przykościelnym stoi wysoka kamienna kolumna z figurą NMP. Na kamiennym cokole umieszczono sa napisy:
NA PAMIĄTKE JUBILEUSZU / PIEĆDZIESIĘCIOLECIA - DOGMATU / NIEPOKALANEGO POCZĘCIA / NAJŚWIĘTSZEJ MARYI / PANNY/ 1904 R.
Na bocznej płaszczyźnie ko;umny, po prawej:
X. TOMASZ SOKALSKI / KANONIK KATEDRY SANDOMIERSKIEJ. / X. PIOTR STEPIEŃSKI
Od strony drogi jest napis:
O ŁASKAWA / O LITOŚCIWA / O SŁODKA / PANNO MARYO ! / Konstanty i Maryanna / Witkowscy
Ks. Tomasz Sokalski (ur. 19.12.1836 -† 15.02.1912), w czasie powstania - prałat katedry sandomierskiej, kierownik duchowny seminarium w Sandomierzu. Później, w latach 1890 - 1912 był proboszczem w Osieku.
W okresie powstania styczniowego włączył się do czynnej działalności narodowej- był organizatorem poczty powstańczej w Sandomierzu.
Zmarł w Sandomierzu i tam spoczywa na cmentarzu katedralnym przy ul. Mickiewicza.
Jedynym utrwalonym śladem bytności ks. T. Sokalskiego w Osieku jest figura NMP, wystawiona na kolumnie przy kościele, na której upamiętniono nazwisko proboszcza.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
13-07-2014 , 10:25
|
|
|