STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

31 Maj 2023, imieniny dziś obchodzi: Aniela, Petronela, Kamila  
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 Gace Słupieckie
 Glanów (K)
 Głowaczów (W)
 Godów
 Golczowice (K)
 Goleniowy (S)
 Gorzków
 Goszcza (K)
 Gowarczów
 Górki Klimontowskie
 Góry (Pińczowskie)
 Góry Wysokie
 Grabowiec (W)
 Grabów n/ Pilicą (W)
 Grochowiska
 Grzegorzowice
 Grzybowa Góra
 Igołomia (K)
 Iłża (W)
 Imbramowice (K)
 Imielno
 Jaksice (K)
 Jamki (W)
 Janów (S)
 Jasiów
 Jaśce (W)
 Jawor Solecki (W)
 Jaworznik (S)
 Jedlnia (W)
 Jeziorko
 Jędrzejów
 Jurkowice
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
1 czerwca 1863 r. - Otoczony Kononowicz rozpuścił oddział pod Grabowską Wolą
10 czerwca 1863 r. - Potyczka Czachowskiego pod Bobrzą
18 czerwca 1863 r. - Bitwa Bończy pod Górami
20 czerwca 1863 r. - Oddział Dunajewskiego rozbity pod Gacami
20 czerwca 1863 r. - Klęska oddziałów Jordana pod Komorowem
27 czerwca 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Przedborzem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
 gmina : ŁUBNICE powiat: STASZÓW             

GACE SŁUPIECKIE

1. Pomnik powstańców 1863 r.


Kamień węgielny pod budowę pomnika powstańców 1863 r. w Gacach Słupieckich.


   W nocy, na dzień 20 czerwca 1863 r., pod dowództwem gen. Zygmunta Jordana, z rejonu Tarnowskiego w Galicji, wyruszyły do walk dwie grupy powstańcze. Pierwsza partia (ok. 300 piechurów), pod dowództwem mjr Edwarda Dunajewskiego, przeprawiła się przez Wisłę, obok wioski Maniów. Okazało się, że przy wale wiślanym, już czekali na nich Moskale. Po kilkugodzinnych walkach w rejonie wioski Gace Słupieckie, powstańcy zostali rozbici: część z nich zginęła w walce lub w nurcie Wisły podczas odwrotu, duża grupa została internowana przez Austriaków po powrocie na terytorium Galicji, byli też pojmani do niewoli przez Moskali.

   Drugi oddział, prowadzony przez mjr Jana Chościakiewicza-Popiela (ok. 350 piechoty i 50 jazdy), przy którym znajdował się gen. Jordan, po przeprawieniu się przez Wisłę, miał kierować się na Stopnicę. Ale już w rejonie Komorowa doszło do spotkania zbrojnego z silnymi oddziałami wojska rosyjskiego. Tu również w walce nastąpiła klęska powstańców.

   Więcej informacji przedstawiono w niniejszej prezentacji internetowej już wcześniej, pod hasłem KOMORÓW

   Podawałem tam, że ... dotychczas brak jest jakiegokolwiek materialnego upamiętnienia tamtych zdarzeń. ... Bitwa w Komorowie w dn. 20.VI.1863 r. oczekuje na materialnie upamiętnienie bezpośrednio w miejscu walki (obelisk, krzyż lub tablica) - i jest to napewno zadanie władz samorządowych i społeczności lokalnej.

   Z przyjemnością można podać, że dnia 14 sierpnia 2011 r. w Gacach Słupieckich odbyła się podniosła uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Powstańców Styczniowych 1863 r.

   Z inicjatywy działacza solidarnościowego, byłego posła na Sejm RP, Mieczysława Gila, który wywodzi się właśnie z Gac, powołany został komitet, który zajmuje się przygotowaniem budowy pomnika. Uroczystości przeprowadzono z udziałem posłów RP, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, powiatowego i władz lokalnych i miejscowej ludności. Był też Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Sympatycznym akcentem był udział prawnuczki Stanisława Zderskiego, uczestnika bitwy komorowskiej, Jadwigi Berntsson, malarki zamieszkałej od lat w Szwecji, która dotarła wraz z dorosłym synem. Po mszy świętej w intencji poległych powstańców, odprawionej w kościele parafialnym w Zofiówce, uczestnicy spotkania udali się do Gac Słupieckich, gdzie w pobliżu szkoły, na wygrodzonym terenie Remizy OSP, zostało przygotowane miejsce pod przyszły pomnik.


    Pod krzyżem z Chrystusem ukrzyżowanym, położony został granitowy głaz, na którym zamocowano blaszaną tablicę z następującym napisem:
PAMIĘCI BOHATERÓW / POWSTANIA STYCZNIOWEGO / KTÓRZY 20 CZERWCA 1863 ROKU / POD DOWÓDZTWEM / GEN. ZYGMUNTA JORDANA / NA POLACH GAC I KOMOROWA / STOCZYLI NIERÓWNĄ WALKĘ / Z CARSKIMI WOJSKAMI / O WOLNĄ POLSKĘ. /
W HOŁDZIE I KU PAMIĘCI POKOLEŃ / KŁADZIEMY KAMIEŃ WĘGIELNY / POD POMNIK POLEGŁYCH / POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH / W GACACH I KOMOROWIE / MIESZKAŃCY / SIERPIEŃ 2011 ROKU.

   Po uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego i złożeniu kwiatów odbyła się część artystyczna: wysłuchanie pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu chóru z Pacanowa.

   Realizacja pomnika planowana jest na rocznicę bitwy - w czerwcu 2012 roku.

Wprowadzono w sierpniu 2011 r.Uzupełnienie z czerwca 2013 r.Pomnik powstańców styczniowych w Gacach Słupieckich.


   W ramach obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego, w niedzielę, 23 czerwca 2013 r. w Gacach Słupieckich odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia pomnika powstańców styczniowych.

   W pobliżu remizy OSP został postawiony kamienny pomnik w formie krzyża. Na płaszczyźnie postumentu wyryto pozłacany napis:

PAMIĘCI BOHATERÓW / POWSTANIA / STYCZNIOWEGO / KTÓRZY 20 CZERWCA/ 1863 ROKU / POD DOWÓDZTWEM / GEN. ZYGMUNTA / JORDANA / NA POLACH GAC / I KOMOROWA / STOCZYLI NIERÓWNĄ / WALKĘ / Z CARSKIMI WOJSKAMI / O WOLNĄ POLSKĘ. / - MIESZKAŃCY - / CZERWIEC 2013 ROKU.

góra strony


ostatnia aktualizacja: 4-01-2015 , 09:33

 

 od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer