STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

5 Październik 2024, imieniny dziś obchodzi: Igor, Placyd, Apolinary   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 Kameduły
 Kamieńczyce (K)
 Kaplica
 Kazimierza Wielka
 Kępa - Anielin (W)
 Kidów (S)
 Kiełczyna
 Kierz Niedźwiedzi
 Klimontów
 Klimontów (K)
 Klonow
 Kocina
 Kołomań
 Komorów
 Koniecpol (S)
 Koniemłoty
 Końskie
 Koprzywnica
 Kossów
 Koszyce (K)
 Kościelec (K)
 Kowala (W)
 Kozienice (W)
 Kranów
 Krasocin
 Kraszków (E)
 Kraśnica (E)
 Krępa Kościelna (W)
 Krogulcza (W)
 Kromołów (S)
 Krynki
 Krzęcice
 Krzykawka (K)
 Książ Mały (K)
 Kunice (E)
 Kunów
 Kurozwęki
 Kurzelów
 Kuźnica (W)
 Kwaśniów Górny (K)
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
9 pazdziernika 1863 r. - Neuman i Junosza walczą pod Stawami
20 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Z. Chmieleńskiego pod Oksą
20 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Rosnera-Róży pod Rybnicą
21 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Rosnera-Róży pod Jurkowicami
21 pazdziernika 1863 r. - Potyczka Chmieleńskiego pod Kwiliną
29 pazdziernika 1862 r. - Świętomarz - zjazd księży sandomierskich
29 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Bosaka i oddziału Rębajły pod Jeziorkiem
4 listopada 1863 r. - Potyczka Bosaka i Chmieleńskiego pod Strojnowem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : OPATOWIEC powiat: KAZIMIERZA WIELKA     

KOCINA

1. Aleksander Newlin Mazaraki



Płyta nagrobna A. Mazarakiego. Obok nagrobek jego 6-letniego syna Włodzimierza.


   Na cmentarzu parafialnym w Kocinie znajduje się mogiła Aleksandra Newlina Mazarakiego, powstańca 1863 roku.

   Od bramy wejściowej w prawo, i po 60 m alejka doprowadza do mogił Mazarakich. Położona granitowa płyta nagrobna, pod znakiem krzyża, posiada tabliczkę z czarnego granitu, z wyrytym napisem:
R. I. P. / Aleksandra z MAZARAKICH / BEKIESZ MROCZKIEWICZOWA / 1871 - 1906 // Aleksander / NEWLIN MAZARAKI / 1846 - 1916 / powstaniec styczniowy 1863 r. / Proszą o Zdrowaś Mario

   Obok, po prawej stronie płyty, postawiony jest pomnik nagrobny z piaskowca, z mało czytelnym obecnie napisem. Przed pomnikiem położona nowa granitowa płyta, z tabliczką z czarnego granitu, zawierająca napis:
Ś. P. / Włodzimierz MAZARAKI / Ur. w styczniu 1875 / Zm. w lipcu 1880

   Po przeciwległej stronie alejki postawiony jest identyczny pomnik nagrobny z piaskowca, z położona nową płytą granitową, zawierającą napis:
Ś. P. / Radosław / Mazaraki / 1879 - 1880


ALEKSANDER NEWLIN MAZARAKI, syn Franciszka Wincentego i Eleonory z Grzymała Łagowskich, urodził się w roku 1846 w Hebdowie k/ Nowego Brzeska. Dzieciństwo spędził w Przecławce, parafia Wolica, k/ Działoszyc, gdzie przenieśli się rodzice. Tam zresztą dożyli swego żywota i spoczywają na cmentarzu w Wolicy, a w kościele parafialnym wmurowane są epitafia im poświęcone.

   Do powstania styczniowego przystąpił od pierwszych dni. Jest w grupie 65 powstańców, którzy pod dowództwem T. Cieszkowskiego 7 lutego 1863 roku, wykonali udany nocny atak na straż graniczną w Sosnowcu. Uczestniczy w bitwie w Miechowie 17 lutego, po której ucieka do Galicji. Później, razem ze swym starszym bratem Janem, podejmują próbę przekraczenia granicy z oddziałem Grekowicza w dniu 9 kwietnia 1863 r., ale po potyczce pod Szklarami zostali zmuszeni do odwrotu.

   Jan Newlin Mazaraki, rotmistrz w powstańczej kawalerii, często wspomina w "Pamiętniku i wspomnieniach", swego młodszego brata. W sierpniu 1863 r. los ich ponownie połączył:
... Do obozu w Kątach przybył mój brat Aleksander będący przedtem w oddziale konnym Morbitzera (Kosy); po rozbiciu tego oddziału dotarł chłopiec do Chmieleńskiego i odtąd był już razem ze mną, i Chmieleński przydzielił go do mojego plutonu w randze podporucznika, wyręczał mnie też w czynnościach służbowych, gdyż rana bagnetem mi w Białej zadana, jakkolwiek lekka, była jednak dosyć dokuczliwa i na koniu jeździć nie dozwalała."
   Brał udział w licznych bitwach i potyczkach, m.in. 24 listopada walczył pod Strojnowem, zaś 28 listopada 63 r. pod Ociesękami, gdzie, jak to wspomina Jan Mazaraki ... w bitwie tej mój brat Oleś ... odznaczył się najpiękniejszą walecznością ...

   Gdy na Boże Narodzenie odwiedził Przecławkę, rodzina uznała, że teraz ma pozostać już w domu. Oczywiście nadal, wraz ze swym ojcem, działali w organizacji narodowej, wspierając działania oddziałów powstańczych. Los był dla niego łaskawy, udało mu się uniknąć represji, nie został aresztowany.

   Po 1864 roku Aleksander był dzierżawcą dóbr Kocina k/ Wiślicy i właścicielem Lubicza, pod Nowym Korczynem. Był też sędzią pokoju w Opatowcu. Zmarł 4 sierpnia 1918 roku w Opatowcu. Został pochowany na cmentarzu w Kocinie, we wspólnym grobie ze swą córką - Aleksandrą (1871 - 1906), w bezpośrednim sąsiedztwie zmarłych nieletnich dzieci: Włodzimierza (1875 - 1880) i Radosława (1879 - 1880).

   Mogiła Aleksandra i jego córki Aleksandry była jedyną sklepioną kryptą grobową na cmentarzu w Kocinie. Dlatego w okresie II Wojny Światowej była wykorzystywana jako skrytka do przechowywania broni przez partyzantów. Jak wspomnina z własnej autopsji prof. Remigiusz Fitko, syn organisty z Kociny - wskutek takiego użytkowania krypta grobowa zawaliła się, pozostały w dole dwie dębowe trumny. Obecnie teren został wyrównany, rodzina Mazarakich położyła nową płytę nagrobną ze stosownym napisem (wystapiła tylko pomyłka w podanym roku zgonu Aleksandra).

(w informacji wykorzystano materiały udostępnione
przez rodzinę Mazarakich z Krakowa)



góra strony

ostatnia aktualizacja: 20-07-2014 , 12:37

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer