1. Aleksander Newlin Mazaraki
Płyta nagrobna A. Mazarakiego. Obok nagrobek jego 6-letniego syna Włodzimierza.
Na cmentarzu parafialnym w Kocinie znajduje się mogiła Aleksandra Newlina Mazarakiego, powstańca 1863 roku.
Od bramy wejściowej w prawo, i po 60 m alejka doprowadza do
mogił Mazarakich. Położona granitowa płyta nagrobna, pod znakiem krzyża, posiada tabliczkę z czarnego granitu, z wyrytym napisem:
R. I. P. / Aleksandra z MAZARAKICH / BEKIESZ MROCZKIEWICZOWA / 1871 - 1906 // Aleksander / NEWLIN MAZARAKI / 1846 - 1916 / powstaniec styczniowy 1863 r. / Proszą o Zdrowaś Mario
Obok, po prawej stronie płyty, postawiony jest pomnik nagrobny z piaskowca, z mało czytelnym obecnie napisem. Przed pomnikiem położona nowa granitowa płyta, z tabliczką z czarnego granitu, zawierająca napis:
Ś. P. / Włodzimierz MAZARAKI / Ur. w styczniu 1875 / Zm. w lipcu 1880
Po przeciwległej stronie alejki postawiony jest identyczny pomnik nagrobny z piaskowca, z położona nową płytą granitową, zawierającą napis:
Ś. P. / Radosław / Mazaraki / 1879 - 1880
ALEKSANDER NEWLIN MAZARAKI, syn Franciszka Wincentego i Eleonory z Grzymała Łagowskich, urodził się w roku 1846 w Hebdowie k/ Nowego Brzeska. Dzieciństwo spędził w Przecławce, parafia Wolica, k/ Działoszyc, gdzie przenieśli się rodzice. Tam zresztą dożyli swego żywota i spoczywają na cmentarzu w Wolicy, a w kościele parafialnym wmurowane są epitafia im poświęcone.
Do powstania styczniowego przystąpił od pierwszych dni. Jest w grupie 65 powstańców, którzy pod dowództwem T. Cieszkowskiego 7 lutego 1863 roku, wykonali udany nocny atak na straż graniczną w Sosnowcu. Uczestniczy w bitwie w Miechowie 17 lutego, po której ucieka do Galicji. Później, razem ze swym starszym bratem Janem, podejmują próbę przekraczenia granicy z oddziałem Grekowicza w dniu 9 kwietnia 1863 r., ale po potyczce pod Szklarami zostali zmuszeni do odwrotu.
Jan Newlin Mazaraki, rotmistrz w powstańczej kawalerii, często wspomina w "Pamiętniku i wspomnieniach", swego młodszego brata. W sierpniu 1863 r. los ich ponownie połączył:
... Do obozu w Kątach przybył mój brat Aleksander będący przedtem w oddziale konnym Morbitzera (Kosy); po rozbiciu tego oddziału dotarł chłopiec do Chmieleńskiego i odtąd był już razem ze mną, i Chmieleński przydzielił go do mojego plutonu w randze podporucznika, wyręczał mnie też w czynnościach służbowych, gdyż rana bagnetem mi w Białej zadana, jakkolwiek lekka, była jednak dosyć dokuczliwa i na koniu jeździć nie dozwalała."
Brał udział w licznych bitwach i potyczkach, m.in. 24 listopada walczył pod Strojnowem, zaś 28 listopada 63 r. pod Ociesękami, gdzie, jak to wspomina Jan Mazaraki ... w bitwie tej mój brat Oleś ... odznaczył się najpiękniejszą walecznością ...
Gdy na Boże Narodzenie odwiedził Przecławkę, rodzina uznała, że teraz ma pozostać już w domu. Oczywiście nadal, wraz ze swym ojcem, działali w organizacji narodowej, wspierając działania oddziałów powstańczych. Los był dla niego łaskawy, udało mu się uniknąć represji, nie został aresztowany.
Po 1864 roku Aleksander był dzierżawcą dóbr Kocina k/ Wiślicy i właścicielem Lubicza, pod Nowym Korczynem. Był też sędzią pokoju w Opatowcu. Zmarł 4 sierpnia 1918 roku w Opatowcu. Został pochowany na cmentarzu w Kocinie, we wspólnym grobie ze swą córką - Aleksandrą (1871 - 1906), w bezpośrednim sąsiedztwie zmarłych nieletnich dzieci: Włodzimierza (1875 - 1880) i Radosława (1879 - 1880).
Mogiła Aleksandra i jego córki Aleksandry była jedyną sklepioną kryptą grobową na cmentarzu w Kocinie. Dlatego w okresie II Wojny Światowej była wykorzystywana jako skrytka do przechowywania broni przez partyzantów. Jak wspomnina z własnej autopsji prof. Remigiusz Fitko, syn organisty z Kociny - wskutek takiego użytkowania krypta grobowa zawaliła się, pozostały w dole dwie dębowe trumny. Obecnie teren został wyrównany, rodzina Mazarakich położyła nową płytę nagrobną ze stosownym napisem (wystapiła tylko pomyłka w podanym roku zgonu Aleksandra).
(w informacji wykorzystano materiały udostępnione
przez rodzinę Mazarakich z Krakowa)
góra strony
ostatnia aktualizacja:
20-07-2014 , 12:37