STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

22 Maj 2024, imieniny dziś obchodzi: Julia, Wiesława, Helena   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 Kameduły
 Kamieńczyce (K)
 Kaplica
 Kazimierza Wielka
 Kępa - Anielin (W)
 Kidów (S)
 Kiełczyna
 Kierz Niedźwiedzi
 Klimontów
 Klimontów (K)
 Klonow
 Kocina
 Kołomań
 Komorów
 Koniecpol (S)
 Koniemłoty
 Końskie
 Koprzywnica
 Kossów
 Koszyce (K)
 Kościelec (K)
 Kowala (W)
 Kozienice (W)
 Kranów
 Krasocin
 Kraszków (E)
 Kraśnica (E)
 Krępa Kościelna (W)
 Krogulcza (W)
 Kromołów (S)
 Krynki
 Krzęcice
 Krzykawka (K)
 Książ Mały (K)
 Kunice (E)
 Kunów
 Kurozwęki
 Kurzelów
 Kuźnica (W)
 Kwaśniów Górny (K)
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
25 maja 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Koniecpolem
26 maja 1863 r. - Walki oddziału Czachowskiego pod Smardzewem
27 maja 1863 r. - Oddział por. Wiśniewskiego wypłoszył Moskali z Szydłowca
1 czerwca 1863 r. - Otoczony Kononowicz rozpuścił oddział pod Grabowską Wolą
10 czerwca 1863 r. - Potyczka Czachowskiego pod Bobrzą
18 czerwca 1863 r. - Bitwa Bończy pod Górami
20 czerwca 1863 r. - Oddział Dunajewskiego rozbity pod Gacami
20 czerwca 1863 r. - Klęska oddziałów Jordana pod Komorowem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : OPOCZNO powiat: OPOCZNO     

KRAŚNICA

1. Henryk Jaxa - Gryf Bąkowski

W kościele parafialnym w Kraśnicy (od wejścia, po lewej stronie, pod chórem) umieszczona została tablica upamietniająca Henryka Jaxę Bąkowskiego.

   Na płycie z czarnego granitu, wykonano napis:
"MORTUI VIVENTES OBLIGANT" (Zmarli zobowiązują żyjących)
Ś. P. / HENRYK JAXA-GRYF BĄKOWSKI / s. ANTONIEGO i IZABELI z RUDZKICH / UR. DNIA 1.12.1830 r. W KRAŚNICY, PRAWNIK, / CZŁONEK RZĄDU NARODOWEGO (PRAWNIKÓW) / w POWSTANIU STYCZNIOWYM w ROKU 1863, / ARESZTOWANY PRZEZ ROSYJSKIE WŁADZE / i SKAZANY NA DŁUGOLETNIĄ SYBERYJSKA KATORGĘ. / PO POWROCIE Z KATORGI ZAMIESZKAŁ W WARSZAWIE. / ZMARŁ DNIA 5.12.1903 r. / POCHOWANY NA WARSZAWSKICH POWĄZKACH / O PANIE, PRZYJMIJ JEGO DUSZĘ DO CHWAŁY SWOJEJ ! / CIENIOM MĘCZENNIKA SPRAWY NARODOWEJ / WDZIĘCZNI ZA JEGO OFIARĘ / MIESZKAŃCY ZIEMI OPOCZYŃSKIEJ / ROK 2003Henryk Jaxa Bąkowski herbu Gryf, syn Antoniego i Izabeli z Rudzkich, urodził się w Kraśnicy 1 grudnia 1830 r. Ojciec jego pochodził z galicyjskiej rodziny szlacheckiej, jego przodek - Jan Wincenty Jaxa Bąkowski herbu Gryf w roku 1782 został mianowany hrabią. Pradziadek Henryka, Stanisław, był dziedzicem majątku Bernów gm. Gowarczów. Antoni Jaxa Bąkowski otrzymał majątek kraśnicki w roku 1827 od swego ojca Franciszka. W roku 1830 postawił niewielki murowany dworek i tam zamieszkał. Z uwagi na trwające walki powstania listopadowego 1830 - 1831, akt chrztu św. dla Henryka Eligiusza Leopolda został sporządzony w kościele parafialnym w Krośnicy dopiero 1.II.1834 r. Po uzyskaniu średniego wykształcenia w kraju, wyjechał on do Petersburga, gdzie w latach 1851 - 1855 studiuje prawo na Uniwersytecie. Uzyskuje stopień "kandydata nauk prawniczych". Osiada w Warszawie i podejmuje pracę w administracji państwowej.

   Gdy nadszedł czas powstania narodowego 1863 roku jest urzędnikiem w Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia. Prowadzący w Warszawie kancelarię adwokacką Piotr Kobylański, kolega ze studiów, wprowadza go w działalność władz powstania - poznaje członków istniejącego wówczas Rządu Narodowego zdominowanego przez "Białych". Gdy 23 maja 1863 roku powstał "rząd czerwonych prawników", z Franciszkiem Dobrowolskim na czele, Henryk Bąkowski został członkiem tegoż Rządu wraz z innymi adwokatami: Oskarem Awejde, Piotrem Kobylańskim, Henrykiem Krajewskim. Posiedzenia Posiedzenia Rządu odbywały się w mieszkaniu P. Kobylańskiego. Działalność ta nie trwała długo - już 14 czerwca 1863 r. Rząd ustąpił ustąpił, nastąpiły aresztowania.

   Trybunał Wojenny skazał Henryka Jaxę Bąkowskiego na karę śmierci. Wyrok ten Berg zamienił na 8 lat katorgi. Aby uzyskać tak korzystną zmianę dla syna, dziedzic Kraśnicy, Antoni Jaxa Bąkowski, sprzedaje ponad 345 mórg lasu zwanego Felgustów (w okolicy puszczono wieść, że przegrał w karty na rzecz de Garsch Drużbackiego z Zameczka) - i uzyskaną gotówkę przekazał carskiemu namiestnikowi. Jeszcze w więzieniu zawarł związek małżeński z 20-letnią Michaliną hr. Wessel, która w 1872 r. wyrusza wraz ze swą matką do Uffy, gdzie na zesłaniu przebywał Henryk Jaxa Bąkowski. Tam w r. 1873 urodziła się im córeczka Michalina, ale matka zmarła przy porodzie.

    Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Zmarł 5 grudnia 1903 r. i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kw. 164, rząd 6, grób 10).


   Staraniem Włodzimierza Koperkiewicza, opoczyńskiego opiekuna miejsc pamięci narodowej, w roku 2003 została wykonana tablica upamiętniająca postać Henryka Jaxę Bąkowskiego. Ale potrzebne były jeszcze długie zachody oraz interwencja samego radomskiego biskupa Zygmunta Zimowskiego, aby w kwietniu 2008 r. tablica ta została umieszczona w kościele, i uroczyście poświęcona.

Wprowadzono 22.07.2008 r. - korzystałem z opracowań
Włodzimierza Koperkiewicza z Ogonowic k/ Opoczna.
góra strony


ostatnia aktualizacja: 20-07-2014 , 05:40

 

 od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer