gmina :
KLUCZE |
powiat:
OLKUSZ | |
KWAŚNIÓW GÓRNY
1. Kapliczka św. Antoniego
Przy głównej drodze, w pobliżu nowego kościoła, znajduje się murowana kaplica domkowa św. Antoniego.
Jak podaje Władysław Karolczyk (Niemi świadkowie historii [w:]
http://ilkus.pl) - ludność miejscowa wybudowanie kapliczki wiąże z okresem powstania styczniowego. Zlokalizowana była obok karczmy przy skrzyżowaniu dróg.
W okresie późniejszym, w roku 1910, na kapliczce zainstalowano dzwonek, którym sygnalizowano wyprowadzane pogrzeby na cmentarz w Ciuślinie oraz alarmowano mieszkańców o pożarach.
Gdy w roku 1987 przeprowadzono remont kapliczki, obniżono wysokość wieżyczki (ze względu na zbliżenie do przewodów elektrycznych) a dzwonek został zdemontowany.
góra strony
2. Kapliczka na Borach
Na polanie, przy skrzyżowaniu drogi z Kwaśniowa do Pilicy, ze starym traktem handlowym wiodącym od Krzywopłotów do Ogrodzieńca, stoi murowana kapliczka domkowa. Zwana jest potocznie kapliczką na Borach, od otaczających ją świerkowych lasów.
Została wybudowana w roku 1863. Ufundowali ją mieszkańcy Kwaśniowa. Władysław Karolczyk (Niemi świadkowie historii [w:] http://ilkus.pl) podaje, że była tu tablica kamienna, na której wyryty był napis: "Fundatorzy Franciszek i Katarzyna Jurczykowie zbudowali kaplice w Roku Pańskim 1863".
Nieistniejącą obecnie tablicę pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy Kwaśniowa. Po przeprowadzonym remoncie na kapliczce umieszczono informacyjną tabliczkę z wprowadzoną błędną datę - podano rok 1883. Na małej tabliczce metalowej wyryto napis:
ROK BUDOWY 1883 / ODNOWIONA W OKRESIE / MILENIUM 1000 LECIA
Nie była znana intencja postawienia kapliczki na Borach. W XIX wieku, przy tej drodze handlowej z Krakowa do Częstochowy, znajdowała się karczma ze stajnią. Miejsce wokół kapliczki na Borach owiane było legendami o skarbach ukrytych przez powstańców 1863 roku. Podania te były bardzo żywe wśród ludności. W latach trzydziestych XX w. podejmowane były nawet próby odkopania skarbów, które miały znajdować się w studni, w pobliżu kapliczki na Borach. Wykopano nawet kilkunastometrowy dół o głębokości kilku metrów. Natrafiono jedynie na kości ludzkie i zwierzęce oraz siodła dla koni - co miało potwierdzać ustne przekazy, że Kozacy zabili tu kilku powstańców, których zwłoki wrzucono na dno studni. Z powodu kurzawki zaniechano dalszych poszukiwań.
Obok kapliczki na Borach w latach 1999 - 2000 został postawiony kamienny obelisk oraz ołtarz polowy, upamietniający żołnierzy AK oddziału Hardego. W miejscu tym odbywają się obecnie wszystkie miejscowe uroczystości patriotyczne oraz odprawiane msze z okazji poświęcenia pól i dożynek.
Uzupełnienia z czerwca 2010 r.
W ostatnim okresie czasu wprowadzona tablicę zawierającą pełną informację o dziejach kapliczki na Borach. Przy wejściu do kapliczki zamocowano tablicę z następującym tekstem:
Katarzyna i Franciszka Jurczykowie / z Kwaśniowa Górnego zbudowali tę kapliczkę w 1864 r./ dla upamiętnienia walk / Powstańców Styczniowych //
Dla uczczenia setnej rocznicy / Powstania Styczniowego Komitet Społeczny / z Kwaśniowa Górnego / odbudował zniszczoną kapliczkę w 1963 r. //
W czasie II wojny światowej była ona miejscem / zbornym partyzantów / Armii Krajowej / w 2000 r. obok kapliczki został zbudowany / pomnik z ołtarzem dla uczczenia pamięci partyzantów / walczących z okupantem hitlerowskim. / Obiekt ten wzniesiono wysiłkiem społecznym / Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej / przy pomocy Urzędu Gminy Klucze / i księdza proboszcza z Kwaśniowa
góra strony
ostatnia aktualizacja:
28-12-2014 , 12:44
|
|
|