STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

26 Kwiecień 2024, imieniny dziś obchodzi: Maria, Marcelina, Marzena   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 Kameduły
 Kamieńczyce (K)
 Kaplica
 Kazimierza Wielka
 Kępa - Anielin (W)
 Kidów (S)
 Kiełczyna
 Kierz Niedźwiedzi
 Klimontów
 Klimontów (K)
 Klonow
 Kocina
 Kołomań
 Komorów
 Koniecpol (S)
 Koniemłoty
 Końskie
 Koprzywnica
 Kossów
 Koszyce (K)
 Kościelec (K)
 Kowala (W)
 Kozienice (W)
 Kranów
 Krasocin
 Kraszków (E)
 Kraśnica (E)
 Krępa Kościelna (W)
 Krogulcza (W)
 Kromołów (S)
 Krynki
 Krzęcice
 Krzykawka (K)
 Książ Mały (K)
 Kunice (E)
 Kunów
 Kurozwęki
 Kurzelów
 Kuźnica (W)
 Kwaśniów Górny (K)
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
4 maja 1863 r. - Bitwa Miniewskiego pod Podlesiem
4 maja 1863 r. - Malczewski walczy pod Igołomią i Pobiednikiem
4 maja 1863 r. - Bitwa Czachowskiego pod Jeziorkami
5 maja 1863 r. - W bitwie pod Krzykawką zginął F. Nullo
6 maja 1863 r. - Potyczka Bończy pod Wodzisławiem
7 maja 1863 r. - Potyczka Romockiego pod Szycami
14 maja 1863 r. - Walki Kononowicza pod Rozniszewem
25 maja 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Koniecpolem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : KLUCZE powiat: OLKUSZ     

KWAŚNIÓW GÓRNY

1. Kapliczka św. Antoniego

   Przy głównej drodze, w pobliżu nowego kościoła, znajduje się murowana kaplica domkowa św. Antoniego.
   Jak podaje Władysław Karolczyk (Niemi świadkowie historii [w:] http://ilkus.pl) - ludność miejscowa wybudowanie kapliczki wiąże z okresem powstania styczniowego. Zlokalizowana była obok karczmy przy skrzyżowaniu dróg.
   W okresie późniejszym, w roku 1910, na kapliczce zainstalowano dzwonek, którym sygnalizowano wyprowadzane pogrzeby na cmentarz w Ciuślinie oraz alarmowano mieszkańców o pożarach.
   Gdy w roku 1987 przeprowadzono remont kapliczki, obniżono wysokość wieżyczki (ze względu na zbliżenie do przewodów elektrycznych) a dzwonek został zdemontowany.



góra strony




2. Kapliczka na Borach




   Na polanie, przy skrzyżowaniu drogi z Kwaśniowa do Pilicy, ze starym traktem handlowym wiodącym od Krzywopłotów do Ogrodzieńca, stoi murowana kapliczka domkowa. Zwana jest potocznie kapliczką na Borach, od otaczających ją świerkowych lasów.
   Została wybudowana w roku 1863. Ufundowali ją mieszkańcy Kwaśniowa. Władysław Karolczyk (Niemi świadkowie historii [w:] http://ilkus.pl) podaje, że była tu tablica kamienna, na której wyryty był napis: "Fundatorzy Franciszek i Katarzyna Jurczykowie zbudowali kaplice w Roku Pańskim 1863".
   Nieistniejącą obecnie tablicę pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy Kwaśniowa. Po przeprowadzonym remoncie na kapliczce umieszczono informacyjną tabliczkę z wprowadzoną błędną datę - podano rok 1883. Na małej tabliczce metalowej wyryto napis:
ROK BUDOWY 1883 / ODNOWIONA W OKRESIE / MILENIUM 1000 LECIA


   Nie była znana intencja postawienia kapliczki na Borach. W XIX wieku, przy tej drodze handlowej z Krakowa do Częstochowy, znajdowała się karczma ze stajnią. Miejsce wokół kapliczki na Borach owiane było legendami o skarbach ukrytych przez powstańców 1863 roku. Podania te były bardzo żywe wśród ludności. W latach trzydziestych XX w. podejmowane były nawet próby odkopania skarbów, które miały znajdować się w studni, w pobliżu kapliczki na Borach. Wykopano nawet kilkunastometrowy dół o głębokości kilku metrów. Natrafiono jedynie na kości ludzkie i zwierzęce oraz siodła dla koni - co miało potwierdzać ustne przekazy, że Kozacy zabili tu kilku powstańców, których zwłoki wrzucono na dno studni. Z powodu kurzawki zaniechano dalszych poszukiwań.

    Obok kapliczki na Borach w latach 1999 - 2000 został postawiony kamienny obelisk oraz ołtarz polowy, upamietniający żołnierzy AK oddziału Hardego. W miejscu tym odbywają się obecnie wszystkie miejscowe uroczystości patriotyczne oraz odprawiane msze z okazji poświęcenia pól i dożynek.




Uzupełnienia z czerwca 2010 r.




   W ostatnim okresie czasu wprowadzona tablicę zawierającą pełną informację o dziejach kapliczki na Borach. Przy wejściu do kapliczki zamocowano tablicę z następującym tekstem:

Katarzyna i Franciszka Jurczykowie / z Kwaśniowa Górnego zbudowali tę kapliczkę w 1864 r./ dla upamiętnienia walk / Powstańców Styczniowych //
Dla uczczenia setnej rocznicy / Powstania Styczniowego Komitet Społeczny / z Kwaśniowa Górnego / odbudował zniszczoną kapliczkę w 1963 r. //
W czasie II wojny światowej była ona miejscem / zbornym partyzantów / Armii Krajowej / w 2000 r. obok kapliczki został zbudowany / pomnik z ołtarzem dla uczczenia pamięci partyzantów / walczących z okupantem hitlerowskim. / Obiekt ten wzniesiono wysiłkiem społecznym / Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej / przy pomocy Urzędu Gminy Klucze / i księdza proboszcza z Kwaśniowa




góra strony


ostatnia aktualizacja: 28-12-2014 , 12:44

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer