gmina : BIELINY |
powiat: KIELCE |
|
BELNO
1. Lesna mogiła powstańców 1863 r.
Nieopodal Belna, w lesie, na stoku Pasma Orłowińskiego znajdowała się mogiła powstańców 1863 roku.
Gdy w okresie międzywojennym przystąpiono do inwentaryzacji zachowanych miejsc pamięci narodowej, drogomistrz J. Koch pisał 30 maja 1927 roku do Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych w Kielcach (AP Kielce, zesp. 100, sygn. 15214):
... oprócz tego obok wsi Belno w lasach państwowych znajduje się mogiła z 1863 r. w której jak mówią znajduje się ksiadz i cywilny powstaniec.
Mogiła znalazła się pod opieką Referatu Grobownictwa Wojennego. W III kwartale roku 1929 ... mogiłę odtworzono i nadsypano. Na mogile postawiono 1 krzyż dębowy nowy 3 m wys. z wyrzeźbionym napisem ... mogiłę ogrodzono, ogrodzeniem sztachetowym 11 mb. (AP Kielce, zesp. 100?I, sygn. 15228).
Dzięki tym pracom mogiła, z pomocą leśników, przetrwała do lat 70-tych XX w. Pamiętają ją mieszkańcy Belna i Sierakowa, gdyż chodzili tam zbierać grzyby.
Stanisław Bęben, 80-letni mieszkaniec Belna, który wiele lat swego życia pracował w sąsiadującym lesie, wspomina, jak to razem z gajowym kilkakrotnie wykonywał prace przy powstańczej mogile. Ale, gdy zarząd na tym lasem przejęło Nadleśnictwo Łagów, zmienili się lesnicy, podjęto tu intensywny wyrąb drzew. Przy tych pracach 40-letni dębowy krzyż powstańczy oraz pozostałości ogrodzenia mogiły zostały całkowicie zniszczone.
Do mogiły powstańców 1863 roku, nazywanej przez miejscowych jako mogiła kleryka, należało iść z Belna, przez przysiółek Barwinek, i od skraju lasu nadal w kier. płd., ok. 2 km. Mogiła znajdowała się obok nasypu nieistniejącej kolejki leśnej. Można było dojść również z Sierakowa nasypem kolejki. Ale ludzie, którzy wcześniej doskonale znali powstańczą mogiłę, w obecnych, zmienionych warunkach, nie potrafią wskazać jej dokładnej lokalizacji.
Stanisław Bęben posiada cenną pamiątkę po powstańczej mogile - miniaturową kapliczkę (wys. 5 cm), składana z mosiężnych tulejek, wewnątrz której umieszczona jest postać sw. Franciszka. Kapliczkę znalazł w ziemi, podczas wykonywania prac przy ogrodzeniu mogiły. I przechowuje ją jako drogocenny skarb i swój talizman.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
23-07-2014 , 07:32
|
|
|