gmina :
POŚWIĘTNE
|
powiat:
OPOCZNO | |
BUCZEK
1. Krzyż na mogile 1863 r..
Krzyż na powstańczej mogile pod Lasem Zapowiedź - stan z 11.07.2008 r.
Na polach wsi Buczek, pod górami Zapowiedzi, powstańcza partia stoczyła bój z wojskiem rosyjskim. Potyczka ta skończyła się klęską Polaków.
Powstańcy wycofali się do Lasu Zapowiedż i Wiśniowiec, szukano schronienia u gajowego Tomasza Konaszewskiego, który mieszkał w budynku po dawnym "Folwarku Wiśniowiec". Ludność Buczka nieufnie odnosiła się do powstańców, manifestowano nawet wrogość, tak że później powstańcza żandarmeria próbowała nawet siłą zmienić ich nastawienie.
Ludzie z dworu w Buczku poległych powstańców pochowali pod krzyżem, gdzie wcześniej grzebano zmarłych podczas epidemii cholery w latach 1831, 1832, 1837, 1852 i 1855 roku. Ich pochówki nie zostały zapisane w księgach metrykalnych w parafialnym kościele św. Mikołaja w Libiszowie.
Informacje o zdarzeniach w Buczku zachowały się m.in. dzięki spisanym relacjom Konstantego Koperkiewicza (rocznik 1882).
Krzyż na mogile powstańców 1863 r. - stan z 11.07.2008 r.
Obecnie z trudem można odczytać wyryty napis (w dolnej części drewnianego krzyża):
1918 / ROKU
Prawdopodobnie na krzyżu wyryty jest rok ostatniej wymiany krzyża. Stary, rzeźbiony krzyż wskutek starości już się rozsypuje. Krótkie ramię (poprzeczne) było już wymieniane, ale jego stan też jest fatalny.
Na szczęście podjęto już działania - ze środków samorządowych nastąpi nowe urządzenie mogiły z krzyżem. Jak podawał w rozmowie sołtys wsi Buczek - zlecono już wykonanie krzyża i tablicy pamiątkowej. Jeszcze w 2008 r. nastąpi zakończenie zaplanowanych robót.
Dojście do krzyża:
Od sklepu w Buczku należy kierować się polną drogą (na płn.) ok. 1200 m, w kierunku widocznego lasu. Obok pojedyńczych dorodnych brzóz dochodzimy do skraju Lasu Zapowiedź i do krzyżówki z polną drogą prowadzącą od wsi Dęba. Po prawej stronie krzyżówki drogi, nieco schowany w drzewach, znajduje się powstańczy krzyż.
Widok z polnej drogi prowadzące z Buczka
do powstańczego krzyża.
Wprowadzono dn. 24.07.2008 r. na podstawie informacji
Włodzimierza Koperkiewicza z Ogonowic k/ Opoczna
Uzupełnienie z dn. 31.X.2008 r.
Nowy krzyż i pomnik powstańców 1863 r.
Nowy krzyż i pomnik powstańców 1863 r.
Zapowiadane wcześniej prace zostały zrealizowane. Na skraju lasu, w miejscu, gdzie znajdował się stary krzyż drewniany, wykonano utwardzenie podłoża przy użyciu kamiennych otoczaków połączonych zaprawą betonową. Na cokole, uformowanym z zespoinowanych otoczaków, został postawiony okazały bezimienny krzyż drewniany. Obok, na podobnej podstawie, postawiono ociosany blok piaskowca, na którym zamocowana została czarna płyta z granitu. Stary krzyż został przesunięty nieco do tyłu, już w otoczenie drzew.
Na tablicy obelisku został wyryty wizerunek orła w koronie, obok napis:
GLORIA VICTIS
Poniżej umieszczono tekst:
Tu / na cmentarzu cholerycznym / spoczywają w bratniej mogile / nieznani z nazwiska / Bohaterscy Powstańcy / polegli w walce z Moskalami / w bitwie pod Buczkiem / 12 lipca 1863 r.
Wykonany w 2008 r. nowy wystrój mogiły powstańców 1863 r.
Z inicjatywy opoczyńskiego regionalisty - Włodzimierza Koperkiewicza, staraniem Urzędu Gminy Poświętne i przy wsparciu finansowym Woj. Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Łodzi, wykonano trwałe upamiętnienie walk powstańców styczniowych.
Nie negując istnienia potyczki i poległych powstańców na polach Buczka i Zapowiedzi, należy jednak stwierdzić, że przywoływana na tablicy potyczka w dniu 12 lipca 1863 roku dotyczyła miejscowości Buczek k/ Strykowa, w ob. rawskim. Walki te stoczył płk. Edmund Callier, naczelnik wojenny województwa mazowieckiego. O walce tej informacje podał S. Zieliński (Bitwy ... s. 37) pod datą 12.7.63 Buczek oraz wspomina również E. Callier (Trzy ustępy z powstania polskiego 1863 - 1864)
góra strony
ostatnia aktualizacja:
23-07-2014 , 02:23
|
|
|