gmina :
OPOCZNO
|
powiat:
OPOCZNO | |
BRZUŚNIA
1. Kamienna figura z krzyżem
Kamienna figura przy krzyżówce dróg w Brzuśni.
Przy krzyżówce szos: Radom - Brzuśnia - Opoczno i Końskie - Brzuśnia - Drzewica, na łące należącej do gruntów Gielniowa, w wygrodzeniu wykonanym z prętów stalowych, na schodkowym kamiennym postumencie postawiony jest żeliwny krzyż rzymski z Chrystusem ukrzyżowanym. Na ścianie postumentu zamocowana tablica z żeliwa szarego, zawierająca napis:
KU CHWALE / NAJLEPSZEGO OJCA, / NIEGODNI, JEGO / CUDOWNYCH ŁASK / SŁUDZY / E. E. A. K. / 1866 R.
Jak ustalił, na podstawie opowiadań ludności miejscowej, Włodzimierz Koperkiewicz, opoczyński opiekun miejsc pamięci narodowej - figura ma związek z wydarzeniami roku 1863. Mieli ją wystawić powstańcy, których imiona lub nazwiska, zostały na tablicy, wykonanej w Kuźnicach Drzewickich, oznaczone pierwszymi literami: "E", "E", "A" oraz "K", zaś rok "1866" mógł określać datę postawienia figury.
Z ustnych przekazów wynika, że cała figura została zmontowana przeciągu jednej nocy - aby Moskali postawić już przed faktem dokonanym. I to się powiodło.
Wśród ludności miejscowej żywa jest opowieść, że już u schyłku powstania w "Lesie na Brzuśni", "na Krzyżówkach" grupa powstańców ubiła kilka niedźwiedzi brunatnych, rozpruli powłokę brzuszną, usunęli wnętrzności, i puste brzuchy wypełnili bronią i zalali je sadłem niedźwiedzim. Tak spreparowane niedźwiedzie zakopano w ziemi. Podobno w okresie międzywojennym były czynione próby odnalezienia tak ukrytej broni - ale zakończyły się niepowodzeniem.
Figura, postawiona obok starej Osady Młyńskiej - Brzuśnia (młyn na rzece Brzuśnia, później również tartak), ze wględu na bliską odległość od skrzyżowania dróg, była pechowa dla wielu kierowców. Kolejne przebudowy dróg zmieniały nieco lokalizację figury - ale zawsze okazywało się, że następowały uszkodzenia: i pojazdów i figury (stąd liczne pęknięcia i klejenia). Przy obecnej przebudowie skrzyżowania figura została już bezpiecznie odsunięta od pasa jezdni.
Wprowadzono dn. 24.07.2008 r. na podstawie informacji
Włodzimierza Koperkiewicza z Ogonowic k/ Opoczna
góra strony
ostatnia aktualizacja:
23-07-2014 , 02:05
|
|
|