STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

26 Kwiecień 2024, imieniny dziś obchodzi: Maria, Marcelina, Marzena   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 Aleksandrów
 Anielin Kępa (W)
 Antolka (K)
 Antoniów (E)
 Bardo
 Bartodzieje (W)
 Bebelno
 Belno
 Beszowa
 Będzin (S)
 Białaczów (E)
 Białobrzegi (W)
 Biechów
 Bieliny
 Bizoręda
 Bliżyn
 Błogie (E)
 Bobrza
 Bodzechów
 Bodzentyn
 Bogoria
 Bogucice
 Bolesław (K)
 Boria
 Borkowice (W)
 Brudzewice (E)
 Brynica
 Brzeźno
 Brzóza (W)
 Brzustowiec (E)
 Brzuśnia (E)
 Buczek (E)
 Bukowno (K)
 Bukówno (W)
 Busko-Zdrój
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
4 maja 1863 r. - Bitwa Miniewskiego pod Podlesiem
4 maja 1863 r. - Malczewski walczy pod Igołomią i Pobiednikiem
4 maja 1863 r. - Bitwa Czachowskiego pod Jeziorkami
5 maja 1863 r. - W bitwie pod Krzykawką zginął F. Nullo
6 maja 1863 r. - Potyczka Bończy pod Wodzisławiem
7 maja 1863 r. - Potyczka Romockiego pod Szycami
14 maja 1863 r. - Walki Kononowicza pod Rozniszewem
25 maja 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Koniecpolem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : BOLESŁAW powiat: OLKUSZ     

BOLESŁAW

1. Mogiła Antoniego Schmidta.

   Na starym cmentarzu w Bolesławiu (obok kościoła) znajduje się grób aptekarza z Krążka - Antoniego Schmidta, uczestnika powstania 1863 roku i zesłańca syberyjskiego.


Na grobowcu Schmidta położona duża płyta z krzyżem

   Od bramki cmentarnej, przy drodze do kościoła, wzdłuż linii mogił dochodzimy do drzew i krzewów zarastających stromy stok i skrywających usytuowane tam groby. Na uskoku stoku znajduje się grupa grobowców. Widoczne są płyty, stanowiące przykrycie grobowców. W dół schodzi ścieżka i od strony uskoku widoczne są zamurowane wejścia grobowców oraz płyty nagrobne.

   Drugi po prawej grobowiec posiada tablicę z napisem:
/ Ś. P. / ZOFJA Z KOŁUDZKICH SCHMIDTOWA. / UR. DNIA 3 V 1853    ZMARŁA DNIA 16 LUTEGO 1908 R. //
ANTONI SCHMIDT. / SYBIRAK WETERAN 1863. / UR. 15 VI 1837    ZMARŁ DNIA 20 GRUDNIA 1917 R.


Antoni Schmidt (15. VI. 1837 - 20. XII. 1917) ps. Kosa pochodził ze szlacheckiej rodziny w Radomskiem. Ojciec jego, Ernest, był inżynierem w Suchedniowie. Matka zaś, Helena z Mecherzyńskich, była cioteczną siostrą ojca Stefana Żeromskiego.

   Antoni, po ukończeniu studiów na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medyko - Chirurgicznej, został prowizorem w warszawskiej aptece Wincentego Karpińskiego. Zaangażował się w pracę powstałej niepodległościowej Organizacji Narodowej. Po wybuchu powstania jest zarządzającym kancelarią żandarmów (zwanych sztyletnikami), bierze też bezpośredni udział w bojach - walczy pod Siemiatyczami.

   W powstaniu narodowym 1863 roku biorą udział również bracia Antoniego: Julian i Leon oddali swe życie na polu walki, Ignacy pełnił w Olkuszu funkcję powstańczego kwatermistrza, był zwolniony z pracy i aresztowany.

   W październiku 1863 roku otrzymał od Rządu Narodowego nominację:
... Obywatelu Antoni Schmidt! Pańska pełna chwały i poświęcenia służba dla Rządu i Narodu jest nam wiadoma. Od początku 1862 roku był Pan setnikiem formujących się wówczas wojsk narodowych, w 1863 roku był Pan poborcą podatkowym podatku narodowego, zajmując oprócz tego zaszczytne miejsce w organizacji miejskiej i spełniając specjalne misje wyższych władz narodowych. Wypróbowawszy pańską energię, duży zasób wiedzy i całkowite oddanie Ojczyźnie, Rząd w tej trudnej chwili powołuje Pana do nowych obowiązków, mianując Pana głównym zarządzającym zakładami chemicznymi Rządu Narodowego i przyboczną apteką ...

   W konspiracji produkował więc dla potrzeb Rządu Narodowego materiały wybuchowe, samozapalające i trucizny. Dnia 21 stycznia 1864 r. został aresztowany i po przeprowadzonej rozprawie, sąd wojenny skazał go na karę śmierci, którą miano wykonać 17 sierpnia 1864 r. Już pod szubienicą, wyrok śmierci zamieniono, aktem carskiej łaski, na 20 lat katorgi w kopalniach złota w Akatui na Zabajkalu. W roku 1877 przeniesiony został na osiedlenie do Jekaterynosławia. Na Syberii poznał swą przyszłą żonę - Zofię z Kołudzkich, córkę zesłańca Józefa Kołudzkiego, z którą wziął ślub w roku 1877. Do kraju powrócił w roku 1883 i początkowo zamieszkał w Górnie, u swego brata Ignacego Schmidta i Franciszki z Katerlów, którzy stanowili wujostwo Stefana Żeromskiego.

   Stefan Żeromski w Dziennikach, pod datą 29 lipca 1883 r., zapisał:
... W kościele u Św. Katarzyny. Był tam Antoni Schmidt, wzięty na Syberię w roku 63. Powrócił w tych dniach. Miał być powieszony w powstanie, stał już na szubienicy i stryczek miał na szyi, wyrabiał bowiem trucizny, zatrute sztylety itd. Jest aptekarzem. Powrócił patriotą tysiąc razy gorętszym, niż pojechał. Jeżeli Europa jest gimnazjum dla takich ludzi - to Sybir uniwersytetem. ...

   Około roku 1898 Ignacy przeniósł się do Krążka (górnicze osiedle koło Bolesławia). Tu prowadził aptekę do końca swych dni. "Aptekarz z Krążka" był ceniony i szanowany za znaną ludziom przeszłość powstańczą.





góra strony


ostatnia aktualizacja: 23-07-2014 , 10:01

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer