STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

5 Październik 2024, imieniny dziś obchodzi: Igor, Placyd, Apolinary   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 Parszów
 Pasztowa Wola (W)
 Pawłowice
 Pawłów
 Pawłów (W)
 Pełczyska
 Pętkowice
 Piasek Wielki
 Pierzchnica
 Pieskowa Skała (K)
 Pilica (S)
 Pilica (W)
 Pińczów
 Piórków
 Pobiednik Mały (K)
 Polana Langiewicza
 Policzna (W)
 Pomorzany (W)
 Poświętne (E)
 Prandocin (K)
 Proszowice (K)
 Prymusowa Wola (E)
 Przedbórz (E)
 Przybysławice
 Przysucha (W)
 Pstroszyce (K)
 Rachwałowice (K)
 Radków
 Radom (W)
 Radom_mogiły_1
 Radom_mogiły_2
 Radoszyce
 Rataje
 Rokitno (S)
 Rozniszew (W)
 Rożenek (E)
 Ruda Kościelna
 Ruszków
 Rybnica
 Ryczów (S)
 Ryczówek (K)
 Rytwiany
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
9 pazdziernika 1863 r. - Neuman i Junosza walczą pod Stawami
20 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Z. Chmieleńskiego pod Oksą
20 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Rosnera-Róży pod Rybnicą
21 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Rosnera-Róży pod Jurkowicami
21 pazdziernika 1863 r. - Potyczka Chmieleńskiego pod Kwiliną
29 pazdziernika 1862 r. - Świętomarz - zjazd księży sandomierskich
29 pazdziernika 1863 r. - Bitwa Bosaka i oddziału Rębajły pod Jeziorkiem
4 listopada 1863 r. - Potyczka Bosaka i Chmieleńskiego pod Strojnowem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : RADOSZYCE powiat: KOŃSKIE     

RADOSZYCE

1. Ks. Józef Urbański

   Na cmentarzu parafialnym znajduje się żelazny nagrobek ks. Józefa Urbańskiego. Dojście: od głównej bramy aleją na wprost i dalej wśród mogił prosto ok. 20 m .

   Na żeliwnej podstawie postawiona ryflowana kolumna zwieńczona krzyżem ustawionym na kuli. W podstawie nagrobka żeliwna tablica z napisem:
D. O. M. / X. JÓZEF URBAŃSKI / PRAŁAT ARHIDYAKON / KATEDRY SANDOMIERSKIEJ / PROBOSZCZ PARAFJI / RADOSZYCE. / JUBILAT ŻYŁ LAT 83 / ZMARŁ DNIA 9 STYCZNIA / 1885 ROKU

   Z boku nagrobka ustawiona tablica poświęcona pamięci STANISŁAWA ROMERA, zaś od tyłu następna tablica upamiętnia postać HELENY WIERZBIĘTY.



   Ks. Józef Urbański (1802 - 1885) urodził się w Bodzentynie. Od 1832 r. jest proboszczem w Fałkowie, następnie, w latach 1852 - 1867, prowadzi parafię w Przedborzu.

   Za popieranie powstania, w roku 1863 został aresztowany i osadzony w więzieniu w Przedborzu a następnie w Radomiu. Siedział tam do 1 grudnia 1863 r.

   W okresie późniejszym jest proboszczem w Osieku, zaś od roku 1873 do śmierci był proboszczem w Radoszycach. W wieku 83 lat zmarł w Radoszycach w roku 1885.


góra strony




2. Jan Cybulski


Płyta nagrobna Jana Cybulskiego na cmentarzu w Radoszycach.

   W centralnej części cmentarza, w pobliżu widocznego charakterystycznego żeliwnego krzyża na kamiennym postumencie, położona jest betonowa płyta nagrobna z wyrytym napisem upamiętniającym Jana Cybulskiego, uczestnika powstania 1863 roku.

   Dojście do mogiły: od powszechnie znanych miejsc pamięci narodowej - mogił pomordowanych i poległych w II Wojnie Światowej (przy alei poprzecznej do osi cmentarza), kierujemy się na północ, w kierunku widocznego żeliwnego krzyża. W 9-tym rzędzie mogił, w pobliżu w/w krzyża, nieco wtłoczona pomiędzy otaczające katakumby, znajduje się ziemna mogiła weterana, przykryta betonową płytą. Na płycie nagrobnej wyryty jest napis:
/ Ś. P. / JAN / CYBULSKI / Z CYBULIC WIELKICH / 24.VI.1839 - 24.VI.1916 / ZESŁANIEC NA SYBERIĘ / POWSTANIEC 1863 /

(na załączonym zdjęciu słabo czytelny napis został komputerowo wyraźnie wzmocniony)



   Jan Aleksander Cybulski urodził się 7 maja 1839 roku, syn Feliksa Aleksandra Cybulskiego herbu Łada i Apolonii z Fedorowiczów herbu Pobóg, co potwierdza akt urodzenia nr 25 z 1839 r. sporządzony w kościele parafialnym w Kazuniu Polskim (na płycie nagrobnej podano błędną datę urodzenia!). Jak podkreślała to zawsze rodzina - pochodził się z Cybulic Wielkich, miejscowości położonej na obrzeżu Puszczy Kampinowskiej, której nazwa wywodzi sie od właścicieli tych ziem - Cybulskich, którzy prawa własności do tych ziem posiadali już z dokumentów z r. 1440 (gdy nastąpił podział Cybulic Szlacheckich na Cybulice Duże i Małe). Szlachecki ród Cybulskich z Cybulic pieczętował się herbem "Łada".

   Jan Aleksander uczestniczył czynnie w powstaniu narodowym 1863 - 1864 roku, za co został uwięziony i skazany na osiedlenie w tobolskiej guberni. Przebywał tam 20 lat, do 10 maja 1884 r. Mieszkał w Wielkiej Tochcie, gmina Judińsk w okręgu Kaińskim. Tam wstąpił w związek małżeński z Agrypiną Stiepanowną Dilkową, z którą miał dwoje dzieci: syna Mikołaja i córkę Martę. Na mocy carskiego ukazu zwolniony, powrócił z całą rodziną do Warszawy. W roku 1885 w Warszawie zmarła mu żona Agrypina. Ożenił się powtórnie, a po śmierci drugiej żony, przeniósł się teraz do syna, Mikołaja do Gąbina, a następnie do Radoszyc. Jego córka Marta wyszła za rosyjskiego urzędnika w Warszawie i w roku 1914 wyjechali wraz z czwórką dzieci do Moskwy.

   Jan Aleksander Cybulski, w wieku 77 lat, zmarł w Radoszycach w dniu 24 czerwca 1916 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

   Jego syn, Mikołaj, był leśniczym w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka. W okresie późniejszym pracował na placówkach w Podgórzu k/ Bodzentyna i w Skarżysku - Pogorzałem. Po śmierci spoczął na cmentarzu w Bodzentynie.

   Na ziemnej mogile weterana powstania 1863 roku betonową płytę wykonał w latach osiemdziesiątych XX w. jego wnuk, Aleksander - nauczyciel, który w okresie okupacji przez pięć lat przebywał w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.

    Historia lubi się powtarzać. W dziejach Cybulskich znajdujemy tego potwierdzenie: najmłodszy wnuk Jana Aleksandra Cybulskiego - Marian Cybulski w roku 1940 został wywieziony przez Sowietów z Puszczy Świsłockiej również na Sybir. Trafił do kopalni miedzi w Karabaszu, niedaleko miejsca zesłania swego dziada. Szczęśliwie udało mu się z armią gen. Andersa wydostać z ZSRR. Był lotnikiem w brytyjskim RAF-ie, i latał aż do końca lat sześćdziesiątych. Zmarł w Anglii w r. 1979.

Wprowadzono w kwietniu 2010 r. - na podstawie
informacji przekazanych przez Krzysztofa Biłka,
którego rodzina zaprzyjaźniona była z Cybulskimi.

11.01.2012 r. biogram skorygowano i uzupełniono na
podstawie informacji praprawnuka powstańca 1863 r.
- Antoniego Mikity, autora genealogii rodu Cybulskich.





góra strony


ostatnia aktualizacja: 15-07-2014 , 11:31

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer