gmina :
WĄCHOCK
|
powiat:
STARACHOWICE | |
PARSZÓW
1. Krzyż z 1863 r.
Przy ul. Kamieniczki (przy szosie prowadzącej w kierunku Suchedniowa), ok. 5 m od drogi, na wygrodzonym terenie domku jednorodzinnego, znajduje się żelazny krzyż w roku 1863, osadzony w kamiennym fundamencie.
Na krzyżu zamocowana jest tabliczka z napisem:
FONDATOROWIE / IAN. IOZEFA / IASIOSCY PROSZĄ / O WESTCHNIENIE DO BOGA / D. 1 CZERWCA 1863 R.
Jak podaje L. Żmijewski (Echa powstania styczniowego w lasach starachowickich) krzyż postawiono dla upamiętnienia zdarzeń okresu powstania styczniowego w Parszowie.
W okresie wybuchu powstania sąsiadujące miejscowości (Suchedniów i Wąchock) zostały spalone przez Moskali. Przed bitwą w Suchedniowie w dniu 2 lutego 1863 roku, w Parszowie przebywał batalion II. wojsk Langiewicza, pod dowództwem Ignacego Dawidowicza, przywódcy organizacji spiskowej w Suchedniowie. Następnie dociera tu batalion I. majora Klimaszewskiego, który stoczył drobne utarczki z kolumną wojsk gen. Marka maszerująca na Wachock.
Ze względów oczywistych, krzyż postawiony w roku 1863, nie mógł zawierać na tablicy wypisanych patriotycznych intencji. Wśród mieszkańców zachowany jest ustny przekaz, że krzyż został wykonany w miejscowej odlewni, która wykonała dla powstańców odlewy dwóch działek.
W tradycji mieszkańców zachowały się również przekazy, że w budynku miejscowej szkoły, w tzw. "Domu Narodowym", miano produkować amunicję dla powstańców. Ale stara szkoła została rozebrana - brak zachowanych śladów. Nowy budynek szkolny usytuowano w nowym miejscu.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
13-07-2014 , 07:11
|
|
|