gmina :
SŁOMNIKI
|
powiat:
MIECHÓW | |
PRANDOCIN
1. Ks. Romuald Wiadrowski
Na miejscowym cmentarzu parafialnym, po lewej stronie głównej alei prowadzącej od bramy cmentarza do kościoła (już w pobliżu dzwonnicy i kościoła) znajduje się mogiła wieloletniego proboszcza ks. Romualda Wiadrowskiego.
Na okrawężnikowanej ziemnej mogile, na kamiennym postumencie postawiony jest pomnik nagrobny wykonany z czerwonego piaskowca. Do postawionego kamiennego krzyża przylega płyta z czerwonego piaskowca, zawierająca wykuty napis:
D. O. M. / KS. ROMUALD / WIADROWSKI / UR. 7.II.1845, ZM. 7.VIII.1937 / DŁUGOLETNI PROBOSZCZ / I DZIEKAN PARAFII / PRANDOCIN OD 1894 - 1937 / KANONIK H. KIELECKI / UFUNDOWALI: KS. PROBOSZCZ WŁ. / SUFAJDA I WDZIĘCZNI / PARAFIANIE PRANDOCCY
Mogiła ks. Romualda Wiadrowskiego w Prandocinie.
Ks. Romuald Wiadrowski ( 7.II.1845 - 7.VIII.1937) jako 18 letni młodzieniec był uczestnikiem powstania styczniowego. Już po upadku powstania wstąpił do seminarium duchownego. W roku 1869 uzyskał święcenia kapłańskie i został wikarym w Miechowie. Od roku 1873 jest proboszczem parafii Wrocimorowice. Od roku 1894 przez 43 lata był proboszczem w Prandocinie. Od roku 1918 pełnił urząd dziekana prandocińskiego.
Gdy w roku 1914 strzelcy Piłsudskiego, prowadzeni przez Belinę - Prażmowskiego, dotarli do Prandocina, otrzymali błogosławieństwo na dalszą drogę od powstańca 1863 roku - ks. R. Wiadrowskiego. Zmał 7 sierpnia 1937 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Pomnik nagrobny na mogile został postawiony został z udziałem ks. Władysława Sufajdy, proboszcza Prandocina w latach 1941 - 1951.
góra strony
2. Mogiłki
Asfaltowa droga od kościoła w Prandocinie (kier. płn.) do Prandocina Iły, prowadzi poprzez głęboki parów. Po stronie zach., nad szosą widoczne są dwa krzyże postawione na obrzeżu wąwozu. Pierwszy, wyraźnie niższy krzyż, wykonany jest z betonu. Nieco dalej stoi stary, zniszczony krzyż drewniany. Krzyże nie posiadają żadnych napisów. Miejsce to określane jest jako "Mogiłki".
W przekazach ludności miejscowej krzyże zostały powstawione w miejscu pochówku uczestników powstania styczniowego 1863. Informacje takie znajdujemy na stronie internetowej gminy Słomniki (www.slomniki.pl).
W rejonie Prandocina w czasie powstania przemieszczały się powstańcze oddziały, i to nie tylko podczas przemarszów wojsk Langiewicza do Goszczy, a później w kierunku Sosnówki i Miechowa. Po klęsce miechowskiej oraz spod Grochowisk powracali tędy powstańcy. Bardzo możliwe, że z powodu otrzymanych ran, po drodze następowały zgony i pochówki powstańców.
W przekazach miejscowej ludności występuje również inna wersja objaśnienia pochodzenia nazwy Mogiłki. Podobno w tym miejscu dawniej były pochówki nowonarodzonych dzieci, które zmarły przed ich ochrzczeniem.
Wprowadzono w maju 2010 r. na podstawie
informacji otrzymanych od Jerzego Pałosza
góra strony
3. Mogiła powstańców 1863 i żołnierzy 1914 r.
Za budynkiem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Prandocinie, na łąkach, gdzie dawniej był teren cmentarza cholerycznego, urządzona jest mogiła zbiorowa.
W pobliżu dużej samotnej brzozy, na betonowej podmurówce, położona lastrykowa płyta z betonowym krzyżem, powyżej którego z metalowych liter wykonano napis:
POLEGŁYM / ŻOŁNIERZOM
Za mogiłą postawiono niewysokie trzy metalowe krzyże z godłem państwowym. Teren jest wygrodzony: na betonowym okrawężnikowaniu postawiono ażurowy płot z żelaznych płaskowników.
Kilkanaście metrów przed mogiłą, na cokole wymurowanym z czerwonej cegły, postawiony drewniany krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.
Mieszkańcy z najbliższych domów - rejon mogiły odnoszą do dawnego cmentarza cholerycznego oraz wspominają mogiły żołnierzy z okresu I Wojny Światowej.
Wskazanie na mogiły postańców styczniowych 1863 roku (ale bez żadnego udokumentowania) daje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w prezentacji na swojej stronie internetowej (http://groby.radaopwim.gov.pl/).
Wprowadzono w kwietniu 2012 r.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
14-07-2014 , 08:25
|
|
|