STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

8 Listopad 2024, imieniny dziś obchodzi: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 Parszów
 Pasztowa Wola (W)
 Pawłowice
 Pawłów
 Pawłów (W)
 Pełczyska
 Pętkowice
 Piasek Wielki
 Pierzchnica
 Pieskowa Skała (K)
 Pilica (S)
 Pilica (W)
 Pińczów
 Piórków
 Pobiednik Mały (K)
 Polana Langiewicza
 Policzna (W)
 Pomorzany (W)
 Poświętne (E)
 Prandocin (K)
 Proszowice (K)
 Prymusowa Wola (E)
 Przedbórz (E)
 Przybysławice
 Przysucha (W)
 Pstroszyce (K)
 Rachwałowice (K)
 Radków
 Radom (W)
 Radom_mogiły_1
 Radom_mogiły_2
 Radoszyce
 Rataje
 Rokitno (S)
 Rozniszew (W)
 Rożenek (E)
 Ruda Kościelna
 Ruszków
 Rybnica
 Ryczów (S)
 Ryczówek (K)
 Rytwiany
 S
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
Dzisiaj 1863 r. - Rudowski napadł na Szydłowiec i rozbroił Moskali
24 listopada 1863 r. - Starcie Rzepeckiego pod Strojnowem
25 listopada 1863 r. - Udany atak gen. Bosaka na Opatów
26 listopada 1863 r. - Bitwa gen. Bosaka pod Ociesękami
4 grudnia 1863 r. - Walki oddziału Bogdana pod Brodami
4 grudnia 1863 r. - Bosak i Chmieleński walczą pod Sprową
5 grudnia 1863 r. - Bitwa Kality Rębajły pod Mierzwinem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : SŁOMNIKI powiat: MIECHÓW     

PRANDOCIN

1. Ks. Romuald Wiadrowski

   Na miejscowym cmentarzu parafialnym, po lewej stronie głównej alei prowadzącej od bramy cmentarza do kościoła (już w pobliżu dzwonnicy i kościoła) znajduje się mogiła wieloletniego proboszcza ks. Romualda Wiadrowskiego.

   Na okrawężnikowanej ziemnej mogile, na kamiennym postumencie postawiony jest pomnik nagrobny wykonany z czerwonego piaskowca. Do postawionego kamiennego krzyża przylega płyta z czerwonego piaskowca, zawierająca wykuty napis:
D. O. M. / KS. ROMUALD / WIADROWSKI / UR. 7.II.1845, ZM. 7.VIII.1937 / DŁUGOLETNI PROBOSZCZ / I DZIEKAN PARAFII / PRANDOCIN OD 1894 - 1937 / KANONIK H. KIELECKI / UFUNDOWALI: KS. PROBOSZCZ WŁ. / SUFAJDA I WDZIĘCZNI / PARAFIANIE PRANDOCCY

Mogiła ks. Romualda Wiadrowskiego w Prandocinie.


Ks. Romuald Wiadrowski ( 7.II.1845 - 7.VIII.1937) jako 18 letni młodzieniec był uczestnikiem powstania styczniowego. Już po upadku powstania wstąpił do seminarium duchownego. W roku 1869 uzyskał święcenia kapłańskie i został wikarym w Miechowie. Od roku 1873 jest proboszczem parafii Wrocimorowice. Od roku 1894 przez 43 lata był proboszczem w Prandocinie. Od roku 1918 pełnił urząd dziekana prandocińskiego.
   Gdy w roku 1914 strzelcy Piłsudskiego, prowadzeni przez Belinę - Prażmowskiego, dotarli do Prandocina, otrzymali błogosławieństwo na dalszą drogę od powstańca 1863 roku - ks. R. Wiadrowskiego. Zmał 7 sierpnia 1937 roku i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
   Pomnik nagrobny na mogile został postawiony został z udziałem ks. Władysława Sufajdy, proboszcza Prandocina w latach 1941 - 1951.


góra strony



2. Mogiłki



   Asfaltowa droga od kościoła w Prandocinie (kier. płn.) do Prandocina Iły, prowadzi poprzez głęboki parów. Po stronie zach., nad szosą widoczne są dwa krzyże postawione na obrzeżu wąwozu. Pierwszy, wyraźnie niższy krzyż, wykonany jest z betonu. Nieco dalej stoi stary, zniszczony krzyż drewniany. Krzyże nie posiadają żadnych napisów. Miejsce to określane jest jako "Mogiłki".

   W przekazach ludności miejscowej krzyże zostały powstawione w miejscu pochówku uczestników powstania styczniowego 1863. Informacje takie znajdujemy na stronie internetowej gminy Słomniki (www.slomniki.pl).

   W rejonie Prandocina w czasie powstania przemieszczały się powstańcze oddziały, i to nie tylko podczas przemarszów wojsk Langiewicza do Goszczy, a później w kierunku Sosnówki i Miechowa. Po klęsce miechowskiej oraz spod Grochowisk powracali tędy powstańcy. Bardzo możliwe, że z powodu otrzymanych ran, po drodze następowały zgony i pochówki powstańców.

   W przekazach miejscowej ludności występuje również inna wersja objaśnienia pochodzenia nazwy Mogiłki. Podobno w tym miejscu dawniej były pochówki nowonarodzonych dzieci, które zmarły przed ich ochrzczeniem.


Wprowadzono w maju 2010 r. na podstawie
informacji otrzymanych od Jerzego Pałosza

góra strony


3. Mogiła powstańców 1863 i żołnierzy 1914 r.



   Za budynkiem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Prandocinie, na łąkach, gdzie dawniej był teren cmentarza cholerycznego, urządzona jest mogiła zbiorowa.

   W pobliżu dużej samotnej brzozy, na betonowej podmurówce, położona lastrykowa płyta z betonowym krzyżem, powyżej którego z metalowych liter wykonano napis:

POLEGŁYM / ŻOŁNIERZOM

  Za mogiłą postawiono niewysokie trzy metalowe krzyże z godłem państwowym. Teren jest wygrodzony: na betonowym okrawężnikowaniu postawiono ażurowy płot z żelaznych płaskowników.

   Kilkanaście metrów przed mogiłą, na cokole wymurowanym z czerwonej cegły, postawiony drewniany krzyż z Chrystusem ukrzyżowanym.

   Mieszkańcy z najbliższych domów - rejon mogiły odnoszą do dawnego cmentarza cholerycznego oraz wspominają mogiły żołnierzy z okresu I Wojny Światowej.

   Wskazanie na mogiły postańców styczniowych 1863 roku (ale bez żadnego udokumentowania) daje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w prezentacji na swojej stronie internetowej (http://groby.radaopwim.gov.pl/).


Wprowadzono w kwietniu 2012 r.




góra strony


ostatnia aktualizacja: 14-07-2014 , 08:25

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer