gmina :
WARKA
|
powiat:
GRÓJEC | |
PILICA (W)
1. Pomnik powstańców 1863 r.
Nad rzeką Pilicą, na wzgórzu zwanym "łysą górą", wśród pojedyńczych drzew, stoi postument z piaskowca, zwieńczony żelaznym krzyżem. Ludność miejscowa wiąże ten krzyż z miejscem stracenia w czerwcu 1863 roku powstańców z oddziału Kononowicza rozbitego pod Kępą Rozniszewską (obecnie: Anielin Kępa). W tym miejscu od wielu lat zapalano znicze dla upamiętnienia poległych w walce o niepodległą Polskę.
Naturalna erozja piaskowca zniszczyła postument. Trudno obecnie nawet określić czy kiedyś był napis wyrażający intencje postawienia krzyża.
W roku 2003, z inicjatywy Oddziału PTTK w Warce, z pomocą nieszkańców Pilicy i Burmistrza Warki, przy postumencie została położona kamienna płyta, w której został wykuty napis:
W HOŁDZIE BOHATEROM / POWSTANIA STYCZNIOWEGO / 1863 R. /
MIESZKAŃCY PTTK BURMISTRZ
PILICY WARKA WARKI
PILICA 2003 R.
W dniu 26 października 2003 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia utworzonego pomnika.
Dojście do pomnika: od asfatowej szosy, prowadzącej od Warki przez wieś Pilicę, przed ostrym łukiem drogi w kierunku północnym, należy zejść kamienistą drogą prowadzącą jarem do rzeki Pilicy. Od tej drogi wykonano obecnie kamienną ścieżkę, w części z poręczami, prowadzącą na wzniesienie, gdzie usytuowany jest pomnik.
Brak jest dokumentów, które potwierdzają stracenie powstańców w Pilicy. Informacja taka zachowała się wyłącznie w ustnych przekazach mieszkańców, ale jest (przynajmniej w części) wielce prawdopodobna:
- miejscowość znajduje się na skraju Puszczy Kozienickiej, gdzie często przemieszczały się powstańcze oddziały Czachowskiego, Jankowskiego, Eminowicza, Grylińskiego oraz Kononowicza, który założył obóz na Kępie Rozniszewskiej
- w pobliżu były starcia powstańców z wojskiem rosyjskim (jak: bitwa w dniu 14 maja 1863 r. pod Rozniszewem, bitwa 18 maja 1863 r. pod Nową Wsią ).
- 4 czerwca 1863 r. w pobliskiej Warce stracony został płk. Władysław Kononowicz wraz z dwoma adiutantami.
Jest zatem możliwe, że w tym skrytym miejscu, zakończyli swój żywot powstańcy śmiertelnie ranni np. w boju pod Nową Wsią.
Należy stwierdzić, że aktualna wersja pomnika stanowi trwałe upamiętnienie walk powstania narodowego 1863 roku.
Wprowadzono dnia 27.09.2009 r.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
14-07-2014 , 07:16
|
|
|