gmina :
MORAWICA
|
powiat:
KIELCE | |
ZABORZE
1. Krzyż na mogile 1863 r.
Przy wjeździe do wioski od strony Lisowa, po lewej stronie szosy, zachowana jest zbiorowa mogiła powstańców 1864 r. - w formie małego kopczyka ziemnego z drewnianym krzyżem. Mogiła wygrodzona płotkiem drewnianym. Na krzyżu była zamocowana tabliczka z czarnego laminatu grawerskiego z napisem:
† / MOGIŁA / ZBIOROWA / POWSTAŃCÓW / POLEGŁYCH / W POTYCZCE / Z KOZAKAMI / W 1864 R.
Od roku 2003 tabliczka z krzyża zaginęła, mogiła jest obecnie bezimienna. Mogiła została urządzona w roku 1937. Wg Karty Ewidencyjnej MPN - w potyczce z Kozakami poległo tu trzech powstańców z oddziału Łady.
W tym rejonie kilkakrotnie dochodziło do drobnych utarczek powstańców z tropiącymi ich Kozakami. Brak jest jednak szczegółowej informacji o powstaniu mogiły w Zaborzu.
Wśród mieszkańców Zaborza prezentowana jest w opowieściach również inna lokalizacja powstańczej mogiły - odnoszą to do krzyża przy drodze Zaborze - Lisów, w wyraźnym obniżeniu drogi, już w pobliżu Lisowa.
Tak wyglądała tabliczka na krzyżu w Zaborzu. Obok - inny krzyż, bliżej Lisowa - gdzie podobno była powstańcza mogiła 1863 r.
Uzupełnienie ze stycznia 2009 r.
W roku 2006 Urząd Gminy Morawica wykonał nowe urządzenie powstańczej mogiły. Wcześniejsze drewniane wygrodzenie zastąpiono metalowym, teren został utwardzony kostką brukową, zaś drewniany krzyż zastąpiono metalowym. U podnóża krzyża, na niewielkim cokole, postawiona jest kamienna płyta, na której zamocowano oszlifowaną płytę z czarnego granitu. Wykuto trwały napis:
MOGIŁA / TRZECH / POWSTAŃCÓW / STYCZNIOWYCH / 1863 - 1864 R.
Nowy wystrój powstańczej mogiły 1863 r. w Zaborzu.
Przy bramce wejściowej, na kostce brukowej, upamiętnił się wykonawca robót:
WYKONAŁ / ZA-D KAMIENIARSKI / J. PIETRUSIŃSKI / DĘBSKA WOLA 2006 R.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
19-07-2014 , 09:45
|
|
|