gmina :
MAŁOGOSZCZ
|
powiat:
JĘDRZEJÓW | |
ZŁOTNIKI
1. Ks. Jan Gęca - epitafium
W prezbiterium kościoła w Złotnikach znajduje się marmurowe epitafium:
D. O. M. / † / Ś. P. / KSIĄDZ JAN GĘCA / PROBOSZCZ ZŁOTNICKI / ŻYŁ LAT 62 / UMARŁ 12 MAJA 1904 R. / WDZIĘCZNI PARAFJANIE / PROSZĄ O WESTCHNIENIE DO BOGA / ZA JEGO DUSZĘ.
Ks. Jan Gęca (1842 - 1904) jako alumn seminarium sandomierskiego, uczestniczył w patriotycznych manifestacjach na Świętym Krzyżu 14 września 1862 r.
Po ukończeniu seminarium był przez 8 lat wikarym w Szańcu. Od roku 1879 został proboszczem w Złotnikach.
góra strony
2. Ks. Jan Gęca - nagrobek
Przy głównej alejce cmentarza, bezpośrednio za obecnie wybudowanym zadaszonym ołtarzem polowym, postawiony jest kamienny nagrobek zwieńczony ozdobnym kamiennym krzyżem.
Na bocznej płaszczyźnie nagrobka umieszczona jest płyta z wyrytym napisem:
Ś. P. / KSIĘDZU JANOWI GĘCA / ZMARŁEMU 12 MAJA 1904 R. / PRZEZ 25 LAT / PROBOSZCZOWI ZŁOTNICKIEMU / WDZIĘCZNI PARAFIANIE / TĘ PAMIĄTKĘ KŁADĄ. / POKÓJ JEGO DUSZY.
W okresie powstania 1863 roku w nieodległych Żarczycach, które wówczas należały do parafii Złotniki, funkcjonował powstańczy lazaret. Mieścił się w majątku Franciszka Zaremby, a opiekę sprawowała jego żona oraz żony i córki innych obywateli.
O szpitalu w Żarczycach pisze w swoich wspomnieniach dowódca szadronu w pułku kieleckim Krzywda (Zygmunt Napoleon Rzewuski):
... W Żarczycach mieliśmy swój szpital narodowy; Moskale oszczędzali go, często jednak zaszczycali go swojemi wizytami, w celu prowadzenia kontroli nad leżącymi tam rannymi; rekonwalescentów zabierali z początku, oddając ich pod sąd wojenny, co jednak nie udawało się później, gdyż przychodzących do zdrowia wykradano zazwyczaj, wysyłano po dworach obywatelskich, gdzie przy troskliwej opiece domowników przyszedłszy do sił, powracali następnie do szeregów narodowych.
Szpital ten pod wyłączną opieką pań okolicznych, żon i córek obywatelskich, które z całym patriotycznum poświęceniem się, kolejno, po całych dniach i nocach przesiadywały przy łożach tych biedaków, i jak prawdziwe siostry miłosierdzia, opatrywały rany, opiekowały się i obsługiwały rannych, niosąc pociechę w zwiątpnieniu, krzepiły upadłych na duchu i swoją obecnością uprzyjemniały długie i ciężkie chwile w cierpieniu tym niedzczęśliwym. ...
Również akta zgonów w parafii Złotniki z roku 1863 (nr. 24, 27, 30, 32, 33), dokumentuja śmierć, zmarłych z ran w lazarecie w Żarczycach, powstańców z Włoszczowy, Kurzelowa, Warszawy. Ich mogiły nie zachowały się na cmentarzu.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
31-12-2014 , 12:02
|
|
|