gmina :
WIERZBICA
|
powiat:
RADOM | |
WIERZBICA
1. Krzyż - świadek zrywów wolnościowych
Krzyż z 1744 r. - świadek zrywów wolnościowych
Przy wjeździe do Wierzbicy od strony Szydłowca, obok bramy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, w betonowym fundamencie, postawiony jest duży krzyż drewniany. Na skrzyżowaniu ramion krzyża zamocowano mały krzyż, gdzie pod Chrystusem ukrzyżowanym w drewnie wyryto datę:
1744
Poniżej, na wysokości ok. 3 m od ziemi, zamocowana jest tabliczka z duraluminium, na której wyrażono intencje postawienia krzyża. Został wyryty napis:
Krzyż Świadek - 1744 r. / Zrywów wolnościowych / i powstań / 1794 - 1830 - 1863 - 1905 - 1944 / Tu spotkali się M. Langiewicz i D. Czachowski / Komendanci powstania 1863 r. / Był również świadkiem spotkań / i walk partyzanckich 1940 - 45 / Dotrwał do zrywu świata pracy / - 1980 r. - / Boże wesprzyj Polskę !! / SOLIDARNOŚĆ
Powyżej tabliczki, w słupie krzyża (czytając w górę) wyryto rok -
1981
Na żelaznej obejmie, stanowiącej zamocowanie drewnianego krzyża do betonowej podstawy, wyryto również datę postawienia odbudowanego krzyża:
XII.1981 R.
Przy zachodzących zmianach społeczno-politycznych w Polsce, staraniem powstałej wówczas Solidarności, został odbudowany stary krzyż drewniany, którego historia sięga roku 1744. Z udziałem biskupa Edwarda Materskiego oraz miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Lutkowskiego, dokonano uroczyście aktu poświęcenia krzyża, który ma świadczyć o udziale społeczeństwa Wierzbicy w kolejnych zmaganiach o odzyskanie niepodległości.
W okresie powstania narodowego 1863 roku bezpośrednio w Wierzbicy nie było większych starć zbrojnych. Odwiedzały Wierzbicę oddziały powstańcze przemieszczające się pomiędzy Puszczą Kozienicka a Górami Świętokrzyskimi, docierały też oddziały z Kampinosu oraz i z Lubelskiego. Bywały tu oddziały Dionizego Czachowskiego, Władysława Kononowicza, Faustyna Grylińskiego, Władysława Eminowicza, Ćwieka - Kajetana Cieszkowskiego i innych. Ludność wspomagała powstańców, udzielając im podwód, kwater, żywności oraz ostrzegając przed kolumnami wojsk rosyjskich, które przemieszczały się głównie z Radomia, i stanowiły śmiertelne zagrożenie dla słabo uzbrojonych powstańców.
O walkach kpt. Samuela Bielańskiego w rejonie Wierzbicy informację podano w haśle - Zalesice.
Wprowadzono dnia 21.04.2009 r. korzystając
z informacji Anety Czyżewskiej z Wierzbicy
góra strony
ostatnia aktualizacja:
30-12-2014 , 09:09
|
|
|