1. Michał Piotrowski
Na cmentarzu parafialnym w Wojciechowicach pochowany został Michał Piotrowski, weteran powstania styczniowego.
Od cmentarnej bramy na wprost 20 m, i po prawej stronie alei, znajduje się duży murowany grobowiec. Na metalowych drzwiach grobowca znajduje się napis: grób rodziny Boryckich z 1873 roku, ale pochowani są w nim sami Piotrowscy.
Na grobowcu, ustawionym tyłem do głównej alei, w wygrodzeniu wykonanym żelaznymi rurami na 10-ciu kamiennych słupkach, postawiony jest kamienny postument zwieńczony żelaznym krzyżem z postacią Chrystusa ukrzyżowanego.
Na ścianie cokołu umieszczona jest nowa tablica stalowa, z wyrytym napisem:
Ś. P. / MARIA * MICHAŁ * WIKTOR / ANTONINA * KAZIMIERZ * ZOSIA / HELENA * JANINA * STANISŁAW / KAZIMIERZ SYN * HELENA WNUCZKA / ANIELA * JAN / PIOTROWSCY / BOGUMIŁA * ROGUSKA / TU SPOCZYWAJĄ / W PANU
Poniżej, wsparta o cokół nagrobka, położona jest ukośnie płyta lastryko, zawierająca wyryty ten sam tekst.
W grobowcu pochowany został Michał Piotrowski (1837 - † 21.I. 1911), który czynnie uczestniczył w powstaniu styczniowym 1863 roku. Informacje o powstańcu przekazała, zamieszkała w Niemczech, Violetta Sieron, dla której Michał był prapradziadkiem. W rodzinnych pamiętnikach zapisano opowieści, jak to Michał, wraz z panem Moszyńskim z Łoniowa, wykazali się dużą odwagą i podpalali stodołę, z której Rosjanie ostrzeliwali powstańców.
Zachowała się fotografia Michała Piotrowskiego z okresu powstania styczniowego. Wśród rodzinnych pamiątek przechowywana jest mowa pożegnalna z jego pogrzebu w 1911 roku, w której czytamy:
... Zawierucha 63 roku porwała dwudziestosześcio letniego młodzieńca, choć był przekonanym o daremności wysiłków, i zawiodła do obozu Langiewicza, w którym dzielił złe i dobre koleje losu. Internowany był w Opawie, a po powrocie do kraju, aresztowany i osadzony w cytadeli, skąd blizko po roku, uwolnionym został. ...
W zachowanej dokumentacji (AP Kielce, NWPK, sygn.18) znajdujemy potwierdzenie, że Michał Piotrowski przybywał w kieleckim więzieniu od 1 czerwca do 26 lipca 1864 r.
Przez większość swojego życia był związany z miejscowością Stodoły, której dzierżawcą był ojczym. Po jego śmierci, Michał dalej kontunuował dzierżawę majątku Stodoły. Od roku 1908 związał się z wioską Mierzanowice, gdzie zakupił majątek. Przez 10 lat pełnił obowiązki sędziego gminnego.
Imię MICHAŁ, wyryte na grobowcu Piotrowskich w Wojciechowicach, stanowi upamiętnienie Michła Piotrowskiego, powstańca 1863 roku.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
30-12-2014 , 09:15