gmina :
WOLBROM
|
powiat:
OLKUSZ | |
WOLBROM
1. Mogiła ks. Józefa Ćwiklińskiego.
Na cmentarzu parafialnym, położonym przy drodze wyjazdowej do Miechowa, znajduje się mogiła ks. Józefa Ćwiklińskiego, wieloletniego proboszcza Olkusza i Wolbromia.
Od bramy cmentarnej, w kierunku płd.-zach., w otoczeniu kilku drzew, znajduje się grupa starych pomników nagrobnych z przełomu XIX / XX w. Wśród nich, przy drzewie, na kamiennym postumencie, postawiony żelazny krzyż z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Na postumencie zamocowana żeliwna tablica z napisem:
Ś. P. / KSIĄDZ JÓZEF / ĆWIKLIŃSKI / KANONIK KIELECKI / PROBOSZCZ WOLBROMSKI / MAJĄCY LAT 82. / UMARŁ D. 18 LIPCA 1883 R. / PROSI O WESTCHNIENIE / DO BOGA.
Ks. Józef Kalasanty Ćwikliński (2. VII. 1802 - 18. VII. 1883) pochodził ze Skalbmierza. Uczył się w Gimnazjum w Krakowie, następnie studiuje Prawo na Uniwersytecie w Krakowie oraz Wydz. Teologiczny. W 1825 r. jest w Seminarium Duchownym w Kielcach, święcenia kapłańskie uzyskał 3.VII.1826 r. Został wikarym w Wiślicy, w Pilicy. Od roku 1834, przez 40 lat, był proboszczem w Olkuszu.
Bardzo wyraźnie prezentował swą patriotyczną postawę. Gdy nastąpił czas demonstracji w roku 1861, odprawił w Olkuszu nabożeństwo za "pięciu poległych" i ofiary rzezi moskiewskiej w Warszawie. Czynnie wsparł pomysł wykonania kopca Kościuszki w Olkuszu: latem 1861 r. poświęcił miejsce i przewiózł pierwszą taczkę ziemi na budowie kopca. W dniu 15 października 1861 r. dokonał uroczystego poświęcenia kopca Kościuszki. Wygłosił wówczas płomienne przemówienie patriotyczne. Dnia 5.XII.1861 ro został aresztowany z rozkazu Naczelnika Woj. Pow, Kieleckiego i miał być oddany pod sąd. Za wstawiennictwem władz diecezjalnych 2.II.1862 r, został zwolniony z aresztu. Należał też do przywódców zjazdu kieleckiego duchowieństwa we Wrocieryżu w dniu 20 grudnia 1862 r.
Już w czasie powstania - uroczyście wita na rynku olkuskim wkraczający powstańczy oddział Cieszkowskiego. Gdy w wyniku bitwy pod Krzykawką zginął Francesco Nullo - uroczysty kondukt pogrzebowy na cmentarz w Olkuszu prowadzą: proboszcz olkuski - ks. J. Ćwikliński i proboszcz wolbromski - ks. W. Kuczyński.
Postawa proboszcza wywoływała reakcje władz moskiewskich - Naczelnik Wojenny okrągu radomskiego 3.XII.1861 roku, na wykazie osób, które są pod wojennym sądem i śledztwem w sprawach politycznej natury, wymienia pod poz. 30 ks. Józefa Ćwiklińskiego, proboszcza Olkusza, który odpowiada za demonstracje jakie urządzał w olkuskim kościele. Po zjeździe we Wrocieryżu został aresztowany, groziła mu cytadela. Ze względu na stan zdrowia został czasowo zwolniony. Ponownie osadzony w kieleckim więzieniu czeka na sąd wojenny, ale ze względu na zdrowie, zostaje przeniesiony do szpitala wojskowego. W lutym 1863 roku został zwolniony.
Za "budzenie w ludności w czasie demonstracji ducha patriotycznego" i za swe kazania "podburzające" ukarany grzywną pieniężną. Ponownie aresztowany w grudniu 1865 roku. Ze względu na wiek oraz stan zdrowia uniknął jednak poważniejszych restrykcji. Władze rosyjskie wymusiły jednak ustąpienie ks. J. Ćwiklińskiego z probostwa w Olkuszu i z dziekanii.
Od roku 1876 do 1883 był proboszczem w Wolbromiu.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
30-12-2014 , 09:30
|
|
|