STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

22 Maj 2024, imieniny dziś obchodzi: Julia, Wiesława, Helena   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Świerczek
 Święta Katarzyna
 Świętomarz
 Święty Krzyż
 Tarczek
 Tarłów
 Tuczępy
 Tułkowice
 Tumlin
 Warka (W)
 Waśniów
 Wąchock
 Wełecz Stary
 Wierna Rzeka
 Wierzbica (W)
 Włoszczowa
 Wodzisław
 Wojciechowice
 Wola Szczygiełkowa
 Wolbrom (K)
 Wolica
 Wrocieryż
 Wrzos (W)
 Wysocice (K)
 Wysoki Małe
 Wysokie Koło (W)
 Występa
 Zaborze
 Zadroże (K)
 Zagnańsk
 Zalesice (W)
 Zalezianka
 Zaryszyn (K)
 Zawichost
 Zawiercie (S)
 Zborów
 Złotniki
 Złotniki (K)
 Złoty Potok (S)
 Zwoleń (W)
 Żarki (S)
 Żarnowiec (S)
 Żarnów (E)
 Żelazowice (E)
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
25 maja 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Koniecpolem
26 maja 1863 r. - Walki oddziału Czachowskiego pod Smardzewem
27 maja 1863 r. - Oddział por. Wiśniewskiego wypłoszył Moskali z Szydłowca
1 czerwca 1863 r. - Otoczony Kononowicz rozpuścił oddział pod Grabowską Wolą
10 czerwca 1863 r. - Potyczka Czachowskiego pod Bobrzą
18 czerwca 1863 r. - Bitwa Bończy pod Górami
20 czerwca 1863 r. - Oddział Dunajewskiego rozbity pod Gacami
20 czerwca 1863 r. - Klęska oddziałów Jordana pod Komorowem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : WOLBROM powiat: OLKUSZ     

WOLBROM

1. Mogiła ks. Józefa Ćwiklińskiego.

   Na cmentarzu parafialnym, położonym przy drodze wyjazdowej do Miechowa, znajduje się mogiła ks. Józefa Ćwiklińskiego, wieloletniego proboszcza Olkusza i Wolbromia.

   Od bramy cmentarnej, w kierunku płd.-zach., w otoczeniu kilku drzew, znajduje się grupa starych pomników nagrobnych z przełomu XIX / XX w. Wśród nich, przy drzewie, na kamiennym postumencie, postawiony żelazny krzyż z postacią Chrystusa ukrzyżowanego. Na postumencie zamocowana żeliwna tablica z napisem:
Ś. P. / KSIĄDZ JÓZEF / ĆWIKLIŃSKI / KANONIK KIELECKI / PROBOSZCZ WOLBROMSKI / MAJĄCY LAT 82. / UMARŁ D. 18 LIPCA 1883 R. / PROSI O WESTCHNIENIE / DO BOGA.


Ks. Józef Kalasanty Ćwikliński (2. VII. 1802 - 18. VII. 1883) pochodził ze Skalbmierza. Uczył się w Gimnazjum w Krakowie, następnie studiuje Prawo na Uniwersytecie w Krakowie oraz Wydz. Teologiczny. W 1825 r. jest w Seminarium Duchownym w Kielcach, święcenia kapłańskie uzyskał 3.VII.1826 r. Został wikarym w Wiślicy, w Pilicy. Od roku 1834, przez 40 lat, był proboszczem w Olkuszu.

   Bardzo wyraźnie prezentował swą patriotyczną postawę. Gdy nastąpił czas demonstracji w roku 1861, odprawił w Olkuszu nabożeństwo za "pięciu poległych" i ofiary rzezi moskiewskiej w Warszawie. Czynnie wsparł pomysł wykonania kopca Kościuszki w Olkuszu: latem 1861 r. poświęcił miejsce i przewiózł pierwszą taczkę ziemi na budowie kopca. W dniu 15 października 1861 r. dokonał uroczystego poświęcenia kopca Kościuszki. Wygłosił wówczas płomienne przemówienie patriotyczne. Dnia 5.XII.1861 ro został aresztowany z rozkazu Naczelnika Woj. Pow, Kieleckiego i miał być oddany pod sąd. Za wstawiennictwem władz diecezjalnych 2.II.1862 r, został zwolniony z aresztu. Należał też do przywódców zjazdu kieleckiego duchowieństwa we Wrocieryżu w dniu 20 grudnia 1862 r.

   Już w czasie powstania - uroczyście wita na rynku olkuskim wkraczający powstańczy oddział Cieszkowskiego. Gdy w wyniku bitwy pod Krzykawką zginął Francesco Nullo - uroczysty kondukt pogrzebowy na cmentarz w Olkuszu prowadzą: proboszcz olkuski - ks. J. Ćwikliński i proboszcz wolbromski - ks. W. Kuczyński.

   Postawa proboszcza wywoływała reakcje władz moskiewskich - Naczelnik Wojenny okrągu radomskiego 3.XII.1861 roku, na wykazie osób, które są pod wojennym sądem i śledztwem w sprawach politycznej natury, wymienia pod poz. 30 ks. Józefa Ćwiklińskiego, proboszcza Olkusza, który odpowiada za demonstracje jakie urządzał w olkuskim kościele. Po zjeździe we Wrocieryżu został aresztowany, groziła mu cytadela. Ze względu na stan zdrowia został czasowo zwolniony. Ponownie osadzony w kieleckim więzieniu czeka na sąd wojenny, ale ze względu na zdrowie, zostaje przeniesiony do szpitala wojskowego. W lutym 1863 roku został zwolniony.

   Za "budzenie w ludności w czasie demonstracji ducha patriotycznego" i za swe kazania "podburzające" ukarany grzywną pieniężną. Ponownie aresztowany w grudniu 1865 roku. Ze względu na wiek oraz stan zdrowia uniknął jednak poważniejszych restrykcji. Władze rosyjskie wymusiły jednak ustąpienie ks. J. Ćwiklińskiego z probostwa w Olkuszu i z dziekanii.

   Od roku 1876 do 1883 był proboszczem w Wolbromiu.góra strony


ostatnia aktualizacja: 30-12-2014 , 09:30

 

 od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer