STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

26 Kwiecień 2024, imieniny dziś obchodzi: Maria, Marcelina, Marzena   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Ś - Ż
 Świerczek
 Święta Katarzyna
 Świętomarz
 Święty Krzyż
 Tarczek
 Tarłów
 Tuczępy
 Tułkowice
 Tumlin
 Warka (W)
 Waśniów
 Wąchock
 Wełecz Stary
 Wierna Rzeka
 Wierzbica (W)
 Włoszczowa
 Wodzisław
 Wojciechowice
 Wola Szczygiełkowa
 Wolbrom (K)
 Wolica
 Wrocieryż
 Wrzos (W)
 Wysocice (K)
 Wysoki Małe
 Wysokie Koło (W)
 Występa
 Zaborze
 Zadroże (K)
 Zagnańsk
 Zalesice (W)
 Zalezianka
 Zaryszyn (K)
 Zawichost
 Zawiercie (S)
 Zborów
 Złotniki
 Złotniki (K)
 Złoty Potok (S)
 Zwoleń (W)
 Żarki (S)
 Żarnowiec (S)
 Żarnów (E)
 Żelazowice (E)
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
4 maja 1863 r. - Bitwa Miniewskiego pod Podlesiem
4 maja 1863 r. - Malczewski walczy pod Igołomią i Pobiednikiem
4 maja 1863 r. - Bitwa Czachowskiego pod Jeziorkami
5 maja 1863 r. - W bitwie pod Krzykawką zginął F. Nullo
6 maja 1863 r. - Potyczka Bończy pod Wodzisławiem
7 maja 1863 r. - Potyczka Romockiego pod Szycami
14 maja 1863 r. - Walki Kononowicza pod Rozniszewem
25 maja 1863 r. - Bitwa Oksińskiego pod Koniecpolem
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : ZWOLEŃ powiat: ZWOLEŃ     

ZWOLEŃ

1. Nagrobek ks. Aleksandra Bąkowskiego

Pomnik nagrobny ks. Aleksandra Bąkowskiego.


   Od bramy cmentarza w Zwoleniu główną aleją, i na narożniku z pierwszą aleją odchodzącą w lewo, znajdujemy kamienny nagrobek z dużym kamiennym krzyżem, postawiony na katakumbie wykonanej z kamiennych płyt.

   Poniżej krzyża, na ścianie postumentu owalna tablica ze zdjęciem księdza oraz z wykutym napisem:
TU SPOCZYWA W BOGU / ZE SWOJĄ SIOSTRZENICĄ / KS. ALEKSANDER / BĄKOWSKI / KANONIK KAT. SANDOM / PROBOSZ. P. ZWOLIŃSKI / URODZ. 1834 R. / D. 26 X 1907 R.


Ks. Aleksander Bąkowski, urodzony w 1834 r. w Staszowie, w r. 1858 otrzymał święcenia, zostaje wikarym w Szewnej, a od 1862 r. jest przy katedrze Sandomierskiej.

   Za nieprawomyślność, od 27.1.1862 r. oddany pod dozór policyjny. W roku 1862 został aresztowany za udział w ruchach i demonstracjach. Skazany został na zamieszkanie w głębi Rosji.

   Po staraniach bp. Juszyńskiego uniknął zsyłki, został tylko przeniesiony z Sandomierza do Kiełczyny. W latach 1868 - XII.1881 był proboszczem w Iwaniskach.

   Od roku 1888 jest proboszczem w Zwoleniu. Zmarł 26.X.1907 r. w Radomiu w wieku 72 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu.


góra strony




2. Nagrobek ks. Karola Woźnickiego

Pomnik nagrobny ks. Karola Woźnickiego


   Od bramy wejściowej cmentarza dochodzimy do drugiej alei poprzecznej, skręcamy w lewo, i bezpośrednio przy alejce, po lewej stronie, usytuowany jest okazały pomnik nagrobny wykonany w całości z piaskowca.
   Na mogile położona duża płyta kamienna. Na niej postawiony postument zwieńczony krzyżem. Na ścianie frontowej ukształtowano ozdobną tablicę, w której wykuto napis:
D. O. M. / Ś. p. Xiądz / KAROL WOŹNIC(KI) / Jubilat w kapłaństwi(e) / Kanonik hon: / koll: kaliskiej / Proboszcz parafii / Zwoleń przez lat 36 / ur: w r. 1808 / zm: w r. 1887 9 wrześ: / Wieczny odpoczynek / racz mu dać Panie

   Tablica w części została uszkodzona, brakuje fragmentu postumentu zawierającego kilka liter (zaznaczonych w powyższym tekscie). Z tyłu pomnika ks. proboszcza znajduje się kamienny pomnik jego ojca - Jana Woźnickiego, który w wieku 86 lat, zmarł dnia 11 maja 1864 r.


Ks. Karol Woźnicki (1808 - 1887) objął parafię Zwoleń w roku 1850. Wcześniej był proboszczem parafii Odechów k/ Radomia. Jak ustalił Z. Lesisz (Zwoleński słownik biograficzny), był on aktywnym uczestnikiem wydarzeń 1863 roku. Przez dłuższy czas działania proboszcza były umiejętnie utrzymywane w tajemnicy. Wprawdzie za udział w powstaniu już 13 maja 1863 r. został aresztowany i zesłany na Sybir do ciężkich robót, ks. Fryderyk Włocki, wikary ze Zwolenia, ale władze nie podejrzewały, że proboszcz parafii również współdziała z powstańcami. Nawet (pod przymusem władzy rosyjskiej) w dn. 3 lipca 1863 r. ks. kanonik Karol Woźnicki, dziekan dekanatu zwoleńskiego, odprawił nabożeństwo dla wojska Moskiewskiego. Dopiero zeznania aresztowanych mieszkańców miasta w połowie 1864 r. wykazały, że ks. Woźnicki aktywnie wspierał działania powstańców, dokonał święcenia powstańczych sztandarów.

   Został aresztowany i osadzony w więzieniu w Radomiu. Usilne i skuteczne zabiegi sandomierskiego biskupa ks. Juszyńskiego u gen. Bellegarda przyniosły uwolnienie ks. Woźnickiego, nie stanął przed sądem wojskowym, gdzie niechybnie czekała go kara zsyłki na Sybir. Został jednak ukarany dotkliwą karą pieniężną - otrzymał grzywnę w wysokości rocznego dochodu z posiadanego probostwa.

   Kary grzywny były jeszcze kilkakrotnie powtarzane: w roku 1866 musiał zapłacić grzywnę 1044 rbl. w złocie za to, że nie doniósł władzy o diałalności wikarego ks. Włockiego, później otrzymał dodatkową grzywnę 400 rbl., był ponownie zatrzymany w więzieniu.

   Zmarł 9 września 1887 r. w wieku 79 lat i został pochowany na miejscowym cmentarzu obok mogiły swego ojca, Jana Woźnickiego (1778 - 1864).

   Bezpośrednio w walkach powstania narodowego 1863 roku brał udział bratanek zwoleńskiego proboszcza - również Karol Woźnicki, urodzony w roku 1840 w Iłży. Jak podaje ks. Wiśniewski (Udział księży ...), do powstania przystąpił jako alumn Akademii Duchownej w Warszawie. Został aresztowany i wyrokiem sądu wojskowego zesłany na Sybir, co potwierdza zestawienie Z. Strzyżewskiej (Zesłańcy Powstania Styczniowego ..., s.57, poz. 172) . Po wielu latach pracy na zesłaniu, dorobił się nawet znacznego majątku, zamieszkał w Irkucku. Sprowadził do siebie siostrę i przyrodniego brata. Jeszcze w roku 1911 przesyłał listy do krewnych w Sandomierzu, w których przedstawiał zdarzenia z życia polskich zesłańców.

   Zbieżność imienia i nazwiska - Karol Woźnicki, może chwilami prowadzić do mylenia działalności proboszcza zwoleńskiego oraz jego bratanka, alumna Akademii Duchownej.

Wprowadzono 10.09.2009 r.





góra strony


ostatnia aktualizacja: 31-12-2014 , 12:07

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer