gmina :
STARACHOWICE
|
powiat:
STARACHOWICE | |
STARACHOWICE
1. Józef Szaybo
Na starym cmentarzu przy ul. Iłżeckiej (od bramki wejściowej - w prawo i po 30 m po lewej stronie) mogiła wygrodzona kamiennym płotkiem. Na postumencie postawiony kamienny nagrobek w kształcie ostrosłupa.
Pod znakiem krzyża umieszczono na porcelanie owalne zdjęcie. Niżej, przy podstawie nagrobka, wykuty napis:
Ś. P. / JÓZEF SZAYBO / UR 1841 W MAJĄTKU RODZINNYM / JUROWCACH, ROTMISTRZ KAWALE- / RYI 1863 - B.URZĘDNIK KOLEI / TERESPOLSKIEJ I ZAKŁADÓW STARACHOWICKICH ZM. D. 25 LUT. / 1911 R. STROSKANA RODZINA / PROSI O ZDROWAŚ MARYA
Przed nagrobkiem, na płycie grobowej umieszczono kamienną, otwartą księgę zawierającą tekst:
- po lewej stronie księgi:
Ś. P. / Z MONIUSZKÓW / MARJA SZAYBO / URODZONA D 24/ GRUDNIA 1847 R / ZMARŁA D. 15
- na prawej stronie księgi:
LUTEGO 1917 R. / WIECZNY / ODPOCZYNEK / RACZ JEJ / DAĆ PANIE
W ogrodzeniu, po drugiej stronie nagrobka, ułożona kamienna tablica z napisem:
Ś. P. / Z MONIUSZKÓW / JADWIGA HRABINA DE FLEURY / URO. DNIA 15 KWIETNIA 1853 ROKU / ZMARŁA DNIA 4 STYCZNIA 1920 R. / WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ JEJ / DAĆ PANIE
Józef Szaybo, wg ustaleń L. Żmijewskiego (Echa powstania styczniowego w lasach starachowickich) urodził się w roku 1841 w Jurowcach k/ Białegostoku. W okresie powstania styczniowego walczył na terenie augustowskiego, łomżyńskiego i płockiego.
W nr. 13 Wiadomości z Pola Bitwy informując o walkach w województwie augustowskim, podały, że 21 maja 1863 r. w walkach pod Kadyszem w rejonie Czarnej Hańczy odznaczył się kawalerzysta Józef Szajbo. S. Zieliński (Bitwy i potyczki 1863 - 1864) podaje, że 12 października 1863 r. w udanym starciu powstańców z kolumną mjr. Chorbiewicza pod Księżopolem (woj. płockie) dowódcą kawalerii był Józef Szajbo, który objął dowództwo po Zdziechowskim. Rosjanie stracili wówczas 38 ludzi, po naszej stronie straty były wyraźnie mniejsze: 6 zabitych i 5 rannych.
W okresie późniejszym był urzędnikiem kolei terespolskiej. Ukończył szkołę górniczą w Dąbrowie Górniczej. Przeniósł się do Starachowic, był zarządcą zakładu metalurgicznego w Brodach Iłżeckich.
Założył rodzinę z hrabiną Marią de Fleury z Moniuszków (24.12.1847 - 15.II.1917). Zmarł dn. 25.II.1911 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzbniku (obecnie teren Starachowic). W mogile tej pochowana została później jego małżonka Maria oraz jej siostra - Jadwiga.
Zachowały się fragmenty informacji o potomkach weterana powstania styczniowego 1863 roku:
- jego wnuk, Janusz Szaybo urodził się 23.05.1904 r. w Starachowicach, syn Ludwika Szaybo. We wrześniu 1939 r. był podchorążym w Korpusie Ochrony Pogranicza. Dostał się do niewoli, z której uciekł do Francji, gdzie wstąpił do armii francuskiej, w stopniu aspiranta. W kampanii francuskiej ponownie dostał się do niewoli, jako jeniec trafił do Stalagu II B. Płynna znajomość języka niemieckiego zmieniła jego status - został zatrudniony w szpitalnej administracji. Swobodne przemieszczanie się w Stalagu oraz możliwość opuszczania obozu stworzyły sytuację, że stał się filarem konspiracyjnego systemu łączności "Odra" w Czarnem. Po wpadce konspiratorów, należał do pierwszych zatrzymanych. Po przewiezieniu do obozu w Mauthausen 9 listopada 1944 r. wraz z grupą innych oficerów, został zamordowany;
- prawnukiem weterana, a synem Janusza i Marii z Orłowskich Szaybo jest Rosław Szaybo (ur. 13.08.1933 w Poznaniu), prof. ASP w Warszawie, wybitny plakacista, ilustrator, fotografik, projektant okładek płytowych i książek, laureat wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
1-01-2015 , 12:42
|
|
|