STROMIEC
1. Mogiła zbiorowa powstańców 1863 r.
Widok mogiły powstańców styczniowych w 2003 r.
Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa powstańców 1863 r.
Dojście do mogiły: od bramy cmentarnej pierwsza aleją w prawo, równolegle do ogrodzenia 60 m, i nieco po lewej stronie, na wzgórku. Mogiła ziemna wygrodzona jest krawężnikiem z lastryko. Pomnik nagrobny tworzą dwie postawione płyty kamienne. Przed płytami, położony na mogile kamienny krzyż.
Na płycie, po prawej stronie nagrobka, jest sylwetka powstańca z karabinem, a wyżej napis: POWSTAŃCOM / 1863
Na płycie, po lewej stronie pomnika, wykonano duży napis: 1863 .
Nad płytą umieszczono sylwetkę stylizowanego orła.
Powstańcy polegli w rejonie Stromca podczas potyczek oddziału mjr. Drewnowskiego, przebijającego się w maju 1863 r. do Puszczy Kozienickiej. Pod dowództwem Władysława Grabowskiego, powstańcom udało się przełamać pierścień wojsk rosyjskich i połączyć z oddziałem Kononowicza.
Podczas zbierania informacji o cmentarzach i grobach powstańców roku 1863 przez Dyrekcję Robót Publicznych w Kielcach odnotowano w 1927 r., że w mogiła zbiorowa w Stromcu została ogrodzona w roku 1915. Istniejące akta zgonów potwierdzają, że zostali tam pochowani nieznani powstańcy w wieku od 18 do 30 roku życia. Na mogile znajdował się wówczas drewniany krzyż z napisem: "Cześć poległym bohaterom".
W roku 1937 prace remontowe przy mogile wykonał kielecki Oddział Pol. Tow. Opieki nad grobami Bohaterów (AP Kielce, zesp. 100/I, sygn. 17484).
Widok mogiły powstańców styczniowych w roku 2013.
W r. 2013 stwierdzono wprowadzone zmiany w wystroju mogily:
- kamienny krzyż, wcześniej położony na mogile, został obecnie postawiony;
- na ziemnej mogile położono trzy płyty kamienne;
- przy krawężniku mogiły ułożono kostkę brukową.
góra strony
2. Szkoła im. Dionizego Czachowskiego
Szkoła Podstawowa w Stromcu nosi imię Dionizego Czachowskiego.
Przy wejściu do budynku szkolnego umieszczona jest tablica:
PUBLICZNA / SZKOŁA PODSTAWOWA / im. D. Czachowskiego / Stromiec
Szkoła posiada sztandar z wyhaftowanym napisem:
SZKOŁA PODSTAWOWA / IM. DIONIZEGO CZACHOWSKIEGO / w STROMCU
Wewnątrz napisu, na tle okrągłej tarczy, umieszczono powstańcze insygnia: pałasz, strzelba i rogatywka oraz napis:
SERCEM OJCZYŹNIE SŁUŻ / 1987
Na szkolnym korytarzu jedna ściana jest przeznaczona osobie D. Czachowskiego. Na drewnianych tabliczkach umieszczono napisy:
PATRON SZKOŁY // DIONIZY CZACHOWSKI // 1810 - 1863
Umieszczono też, wytłoczoną w blasze miedzianej, podobiznę Patrona szkoły.
góra strony
Uzupełnienie z października 2013 r.
Tablica na 200. rocznicę urodzin D. Czachowskiego.
W roku 2010, w 200 rocznicę urodzin Patrona, Szkoła Podstawowa w Stromcu otrzymała pamiątkową tablicę na której, obok popiersia D. Czachowskiego, umieszczono napis:
W 200 rocznicę urodzin patrona / Publicznej Szkoły Podstawowej w Stromcu / Pułkownika Dionizego Feliksa Czachowskiego. //
"Kiedy zabrzmi trąbka nasza, /
Pocwałują konie, /
Poprowadzi nas Czachowski, /
Na ojczyste błonie. /
Marsz, marsz, Polonia, /
Nasz dzielny narodzie. /
Odpoczniemu po swej pracy /
W ojczystej zagrodzie." /
"Marsz Czachowskiego, 1863 r." /
Stromiec, 27 maja 2010 roku.
Warto zwrócić uwagę, że Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego od r. 2006 ma Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, za opiekę na Grobem Powstańców 1863 r.
W wystroju urządzonego kącika Patrona Szkoły, obok tablicy pamiątkowej na 200 rocznicę urodzin D. Czachowskiego, została umieszczona pamiątkowa tablica ze szkoły w Niedabylu (zob. pkt. 3).
W wystroju kącika Patrona Szkoły znajdują się dwie tablice
upamiętniające płk. Dionizego Czachowskiego.
góra strony
3. Tablica upamiętniająca D. Czachowskiego
Tablica ze szkoły w Niedabylu.
W Szkole Podstawowej w Stromcu przechowywana jest tablica z piaskowca zawierająca wykuty napis:
"DLA UCZCZENIA PAMIĘCI / DIONIZEGO CZACHOWSKIEGO / RODAKA NIEDABYLA BOHATERA / POWSTANIA STYCZNIOWEGO / W SETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI 1863 - 1963 / NADANO JEGO IMIĘ SZKOLE PODSTAWOWEJ / W NIEDABYLU"
Tablica ta w latach 1963 - 1974 była na budynku Szkoły Podstawowej w pobliskim Niedabylu, gdzie w roku 1810 urodził się Dionizy Czachowski. W budynku tym mieści się obecnie Dom Opieki Społecznej.
Przy likwidacji szkoły w Niedabylu tablica została zdemontowana i przekazana do Szkoły Podstawowej w Stromcu, gdzie uczęszczają obecnie dzieci z Niedabyla.
Przechowywanie pamiątkowej tablicy w szkolnym magazynku traktowane jest jako rozwiązanie czasowe. Są plany, że tablica zostanie zamontowana na budynku szkoły w Stromcu (ale po remoncie elewacji budynku).
Były również czynione próby, aby tablica powróciła do Niedabyla i aby ją umieścić tam na specjalnym postumencie - ale inicjatorzy tego pomysłu nie znaleźli dotychczas pełnej akceptacji i współdziałania ze strony mieszkańców Niedabyla.
Uzupełnienie z 12.X.2013 r.
Pamiątkowa tablica ze szkoły w Niedabylu znalazła swoje trwałe miejsce w wystroju kącika Patrona Szkoły Podstawowej w Stromcu (zob. pkt. 2).
Podczas obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego, w dniu 28 maja 2013 r. przeprowadzono uroczystości 203 rocznicy urodzin Dionizego Czachowskiego, który urodził się w pobliskim Niedabylu. Po uroczystościach w kościele (zob. pkt. 4), ponownie poświęcona została tablica z Niedabyla, eksponowana obecnie w Szkole Podstawowej w Stromcu.
góra strony
4. Tablica D. Czachowskiego w kościele
W ramach obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego, w dniu 28 maja w Stromcu odbyły się uroczystości związane z płk. Dionizym Czachowskim. W kościele poświęcono tablicę upamiętniającą fakt, że tu odbył się chrzest bohatera powstania styczniowego.
W kruchcie kościoła została odsłonięta i poświęcona tablica, na której obok trójpolowego herbu Polski, Litwy i Rusi, umieszczono tekst:
6 kwietnia 1810 r. / w tutejszym / kościele parafialnym / został ochrzczony / Dionizy Feliks Czachowski. / Obrońcy wiary i Ojczyzny, / wielkiemu dowódcy / Powstania Styczniowego 1863 r. / w 150 rocznicę jego wybuchu. //
Parafianie / i PSP w Stromcu / Stromiec A. D. 2013
Tablica upamiętniająca chrzest Dionizego
Czachowskiego w kościele w Niedabylu.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
1-01-2015 , 12:56
|
|