SZRENIAWA
1. Tablica M. Langiewicza w Szreniawie
W ramach obchodów 140 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w dniu 6 marca 2004 roku podniosła uroczystość odbyła się w Szreniawie.
Na ścianie budynku plebanii, przy drzwiach wejściowych, umieszczono tablicę, która upamiętnia pobyt w tej miejscowości gen. Mariana Langiewicza i jego żołnierzy.
Na tablicy umieszczono napis:
TU, W SZRENIAWIE / DNIA 28 LUTEGO 1863 R. / OBOZOWAŁ ZE SWOJĄ PARTIĄ / GEN. MARIAN LANGIEWICZ / PODĄŻAJĄC Z POLA BITWY / POD MAŁOGOSZCZĄ KU SKALE // PAMIĘCI TYCH, CO WALCZYLI O NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ / W 140-TĄ ROCZNICĘ / POWSTANIA STYCZNIOWEGO / SZRENIAWA DNIA 28 LUTEGO 2003 R.
góra strony
2. Epitafium Adama Linowskiego
Na cmentarzu parafialnym w Szreniawie znajduje się okazała kaplica grobowa rodziny Linowskich. W dolnej części, spoczywają zmarli członkowie.
W górnej części kaplicy, na wewnątrznej bocznej ścianie, znajduje się epitafium:
ś. p. / ADAM LINOWSKI / Oficer b. Wojsk Polskich / Właściciel Dóbr Szreniawa / urodzony 1798. r. / zmarł dnia 10. Stycznia / 1871. r. / pozostała Żona i Syn / proszą o modlitwę / za duszę Jego.
Na przeciwległej ścianie umieszczono epitafium upamiętniające Eugenię z Żeleńskich Linowską (14.IV.1841 - 25.III.1867), żonę Stanisława, syna Adama Linowskiego.
Adam Linowski w okresie powstania listopadowego był porucznikiem trzeciego (jędrzejowskiego) szwadronu Pułku Krakusów. W walkach pod Nową Wsią (k/ Ryczywołu) w dniu 19 lutego 1831 roku został ciężko ranny. Gdy wybucha powstanie narodowe 1863 roku, 65-letni wówczas Adam Linowski, właściciel Szreniawy i Przybysławic, błogosławi udział w walkach swego syna Stanisława, udziela również materialnej pomocy powstańcom.
Wg. przekazów w kronice rodziny Kałwów ze Szreniawy, w okresie powstania styczniowego, Stanisław Linowski sformował oddział powstańczy, w którym walczył Maciej Kałwa (przedstawiony poniżej, w pkt. 3). Dotychczas brak jest jednak informacji o przebiegu walk oddziału, którym miał dowodzić Linowski.
Udział w powstaniu Stanisława Linowskiego był niezauważalny dla władz, gdyż po upadku powstania mieszka on nadal w Szreniawie, w roku 1866 bierze ślub z 25-letnią Eugenią z Żeleńskich, która niespełna rok później zmarła przy porodzie. Wdowiec Stanisław poślubił później drugą żonę. I jak to głosi miejscowa tradycja, ponieważ zbyt często odwiedzał grób swej pierwszej żony, zazdrosna druga małżonka zmusiła go do sprzedaży majątku i wyjazdu ze Szreniawy.
góra strony
3. Mogiła Macieja Kałwy
Około 60 m za kaplicą Linowskich, przy głównej alei, po lewej stronie, pomiędzy dwoma kamiennymi nagrobkami z żelaznymi krzyżami, zawierającymi nazwisko KAŁWA, znajduje się ziemna mogiła wygrodzona cmentowym obramowaniem. Na grobie rośnie okazały jałowiec.
Na kamiennym nagrobku jest wyryty mało zrozumiały napis:
NIEH OTPOCYWAI / W PO KO IU/ S † P / MACI. ELŻBIETA / żył - 77 żyła 55 / ZASNYLI w BOGU / 1914 PROSZĄ / O ZDROWAŚ MARYI / M. K. BRAŁ UDZAŁ / W POWSTANIU / RO 1863
Wykonawca nagrobka zastosował kilka skrótów. Z informacji rodziny zmarłego wiemy, że nagrobek upamiętnia Macieja Kałwę, powstańca 1863 roku. Nagrobek został wykonany w roku 1914, i to wyjaśnia, dlaczego na tablicy wprowadzono zapis - 1914.
W zapiskach, tworzących Kronikę rodziny Kałwów, podano, że Maciej Kałwa urodził się w Piekarach koło Pławowic, w gminie Proszowice. Po śmierci rodziców, jako najstarszy z rodzeństwa, został zabrany na wychowanie przez właściciela tamtejszych dóbr Ludwika Morstina (1785 - 1865), a następnie przekazany panu Adamowi Linowskiemu, który osiedlił go w swoich dobrach Przybysławice, k. Szreniawy. Wychowany na gorliwego patriotę, po wybuchu powstania styczniowego, 26-letni Maciej wyrusza z oddziałem Linowskiego do walki. Bierze udział w walkach, pełni również funkcję powstańczego kuriera.
Prosty nagrobek na mogile Macieja Kałwy wyrył w kamieniu jego syn Ludwik. Napis ten stanowi poświadeczenie udziału w powstaniu narodowym 1863 roku jego ojca.
Opracowano na podstawie materiałów przekazanych
przez Ramonę Kałwę, praprawnuczkę Macieja.
góra strony
ostatnia aktualizacja:
1-01-2015 , 01:05
|
|