STRONA ARCHIWALNA   
 opracowanie: śp. Jerzy Kowalczyk (1938 - 2015)    kontakt: 41 368 57 24,   jotka.1863@gmail.com

19 Marzec 2024, imieniny dziś obchodzi: Józef, Bogdan, Marek   
     Menu:  
Miejscowości
 K I E L C E
 A - B
 C - F
 G - J
 K
 L - M
 N - O
 P - R
 S
 Samborzec
 Sancygniów
 Sandomierz
 Secemin
 Sędów (E)
 Sędziszów
 Sienno (W)
 Skalbmierz
 Skała (K)
 Skarżysko Kamienna
 Skarżysko Kościelne
 Skrobaczów
 Skronina (E)
 Sławków (S)
 Słomniki (K)
 Słupia Nadbrzeżna
 Słupia (Pacanowska)
 Smardzew (W)
 Smogorzów (W)
 Sobków
 Sobótka
 Solec n/Wisłą (W)
 Sosnowiec (S)
 Sosnówka (K)
 Stanisławów (E)
 Starachowice
 Stary Korczyn
 Staszów
 Stefanków (W)
 Stopnica
 Stradów
 Stromiec (W)
 Sucha (W)
 Suchedniów
 Sudół
 Suków
 Sulisławice
 Szczeglice
 Szczekociny (S)
 Szewna
 Szklary (K)
 Szkucin
 Szreniawa (K)
 Szyce (K)
 Szydłowiec (W)
 Ś - Ż
 Uroczystości
 Wyszukiwarka
 Literatura
 Indeksy
 Aktualizacja
 O autorze
 
     Ważne daty z powstania:  
Dzisiaj 1863 r. - Langiewicz, po przekroczeniu Wisły internowany
22 marca 1863 r. - Potyczka powstańców pod Igołomią
22 marca 1863 r. - Bitwa Cieszkowskiego pod Łazami
23 marca 1864 r. - Potyczka Denisewicza pod Pasztową Wolą
5 kwietnia 1863 r. - Starcie Grekowicza pod Szklarami
16 kwietnia 1863 r. - Potyczka Czachowskiego pod Grabowcem
18 kwietnia 1863 r. - Potyczka Grylińskiego pod Brodami
 
  Zapraszam do współpracy
Posiadasz dodatkowe informacje lub zdjęcia
     albo
chcesz otrzymywać informację o uzupełnieniach niniejszej prezentacji ?
 
     Zaproszenie do:  
Muzeum Historii
Kielc
 
     gmina : BOGORIA powiat: STASZÓW     

SZCZEGLICE

1. Tablica pamiątkowa

   Na płd. ścianie kościoła parafialnego w Szczeglicach umieszczona została pamiątkowa tablica dotyczącą zdarzeń powstania styczniowego 1863 roku.

   W tablicy mosiężnej wyryto napis:
/ "Boże zbaw Polskę" / x x x / W 140 ROCZNICĘ / POWSTANIA STYCZNIOWEGO / PAMIĘCI / BOHATERÓW POLEGŁYCH W BITWIE / POD SZCZEGLICAMI / STOCZONEJ POD DOWÓDZTWEM / GEN. J. WYSOCKIEGO I RTM. TURSKIEGO / 25.I.1864 R. / REQUIESCANT IN PACE ! / x x x/ RODACY / SZCZEGLICE 25. I. 2004 R.


   Dnia 25 stycznia 2004 r., w 140 rocznicę potyczki, na ścianie budynku kościoła w Szczeglicach została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica, której inicjatorem był Marek Choina, mieszkaniec Klimontowa, wywodzący się ze Szczeglic.




   Na polecenie płk. Gołubowa, naczelnika wojennego powiatu sandomierskiego, z 3-go pułku stacjonującego w Staszowie, wyruszył ok. 40-osobowy lotny oddział kozacki pod dowództwem esauła Machina. Miał on za zadanie sprawdzać czy okolicach Opatowa, Klimontowa i Iwanisk przebywają aktualnie oddziały powstańcze.

   Jak podawał prorosyjski Dziennik Powszechny (nr 33/1864), Machin uzyskał informacje, że ... banda pod dowództwem Wysockiego przeszła poprzedniego dnia około Iwanisk, i że druga konna banda pod dowództwem Turskiego połączywszy się z pierwszą, nocowała w folwarku Ujazd. Bandy te połączone liczyły przeszło 100 ludzi. Idąc za śladem tych band w kierunku Szczeglina (winno być: Szczeglice, a nie Szczeglin, który położony jest k/ Pacanowa), przednia straż dostrzegła pikietę z 3 ludzi, z których dwóch natychmiast zarąbała, a jeden w galopie ratował się ucieczką, ażeby donieść bandzie o tem co zaszło.

   Przypuściwszy w galopie atak przez wąwóz wiodący do wspomnianej wsi, patrol przyjęty został we wrotach wsi ogniem ze sztućców, mimo to wszakże, po śmiałej i żwawej utarczce powstańcy zostali wyparci z tej wsi i ścigani na przestrzeni 14 wiorst, ponieśli zupełną klęskę; prócz zabitych, do 40 jest ranionych, w tej liczbie Wysocki i Turski, którzy otrzymali ciężkie rany i przez tamecznych mieszkańców, jedynie z powodu rozproszenia się kozaków za uciekającymi, do Galicyi uwiezieni zostali. ...
   Ze strony wojska raniony jest dowódca patrolu i jeden kozak.

   W pogoni za powstańcami kozacy znaleźli się we wsi Buszkowice pod Ćmielowem. Tam, we dworze należącym do Lejznickiego, znaleźli rannego powstańca o nazwisku Kurc. Ale dla kontynuowania dalszego pościgu, został czasowo pozostawiony. Gdy Gołubow, po otrzymaniu raportu Machina, polecił zabrać rannego powstańca z Buszkowic, okazało się, że trafił on już do dr Chrzanowskiego w lazarecie w Brzostowie, a stamtąd wywieziony w nieznanym kierunku.


   Rtm. Wojciech Turski był dowódcą szwadronu jazdy w korpusie gen. Józefa Hauke Bosaka, brał udział w udanym ataku na Opatów 25.XI.1863 r. oraz uczestniczył ze swym szwadronem w bitwie bodzechowskiej.

   Rtm. Józef Wysocki, dowódca szwadronu kawalerii w korpusie wojsk Bosaka. Brał udział w bitwie pod Mierzwinem 25.XI.63, w udanym ataku na Opatów 16.XII.63. oraz w potyczce pd Szczeglicami 25.I.64.
   Na tablicy wpisano omyłkowo stopień wojskowy GEN. - który posiadał jego imiennik - Józef Wysocki, który działał w powstaniu styczniowym w innych rejonach, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z terenem woj. sandomierskiego.

uzupełniono dn. 2.02.2011 r.





   W roku 2009, w 145 rocznicę bitwy pod Szczeglicami, i w 5-tą rocznicę wmurowania pamiątkowej tablicy, została przeprowadzona patriotyczna uroczystość. Przyjęto ustalenie, że corocznie będą przeprowadzane takie uroczystości, informacje podawane są w dziale:    UROCZYSTOŚCI


uzupełniono dn. 9.02.2009 r.



góra strony


ostatnia aktualizacja: 17-07-2014 , 05:55

 

 



od 11 stycznia 2005 odwiedziło nas: 3 445.000 osób.

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 w przeglądarce Internet Explorer