gmina :
CZARNOCIN
|
powiat:
KAZIMIERZA WIELKA | |
STRADÓW
1. Józef Ryszkiewicz
Na cmentarzu parafialnym w Stradowie (od bramy wejściowej w prawo ok. 50 m, tuż przy ogrodzeniu) na betonowym postumencie kamienny obelisk w kształcie krzyża virtuti militari.
Na krzyżu wykuty napis:
Ś. P. / JÓZEF / RYSZKIEWICZ / POWSTANIEC / 1863 / URODZONY W POZNAŃSKIEM / ZM. W MICHAŁOWICACH 1924
Pomnik nagrobny weterana powstania styczniowego 1863 roku postawiony został w roku 1970 przez Urząd Gminy w Czarnocinie i jest ujęty w Kartach Ewidencyjnych Miejsc Pamięci Narodowej w Kielcach.
Józef Ryszkiewicz (ok. 1843 - 1924), herbu Świnka, pochodził z Poznańskiego. Ożenił się z Heleną z Maciejewskich, właścicieli majątku Kąpiałki k/ Wolbromia. Dwie córki wydał za mąż za Bukowskich, którzy byli dziedzicami majątków Cieszków oraz Michałowice, gm. Czarnocin. Zmarł w Michałowicach i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Stradowie.
góra strony
2. Emil Bukowski
W bliskim sąsiedztwie mogiły Józefa Ryszkiewicza znajduje się ziemna mogiła Emila Antoniego Bukowskiego. W wygrodzeniu metalowymi rurkami na kamiennych słupkach położona jest kamienna płyta z wykutym napisem:
Ś. P. / EMIL OSSORYA / BUKOWSKI / WŁAŚCICIEL MICHAŁOWIC / ZMARŁ D. 27 KWIETNIA 1912 R. / PRZEŻYWSZY LAT 69 / POKÓJ JEGO DUSZY.
Emil Antoni herbu Ossorya Bukowski (1843 - 1912), właściciel majątku Cieszkowy i Michałowice, był czynnym uczestnikiem powstania styczniowego. Pochodził z rodziny o głęboko zakorzenionych tradycjach patriotycznych. M.in. jego stryj - Władysław Bukowski, dziedzic Swoszowic, za udział w powstaniu utracił majątek i został zesłany na Sybir. Z zsyłki wrócił jako starzec w roku 1904 r. i zamieszkał u córki Teodozji Tuhan - Baranowskiej w Kielcach. Zmarł w 1906 r. i został pochowany w Kielcach.
Przed nieistniejącym obecnie dworem Emila Bukowskiego w Cieszkowach stał pomnik upamiętniający powstanie styczniowe: mały obelisk - zegar słoneczny z wykutym napisem 1863 (wykonany przez Kazimierza Frycza, również powstańca 63 r. zamieszkałego w sasiadujących Probołowicach).
W latach późniejszych potomków powstańców 1863 r. - Emila Bukowskiego i Józefa Ryszkiewicza, połączyły więzy rodzinne: Karol Bukowski, syn Emila, w roku 1902 poślubił Janinę, córkę Józefa Ryszkiewicza i zamieszkał w majątku Cieszkowy. Zaś drugi syn Emila - Jan Rafał ożenił się z młodszą siostrą Janiny - Zofią Ryszkiewicz, i po śmierci ojca przejął majątek w Michałowicach k/ Stradowa.
Syn Karola - Jerzy Bukowski (1902 - 1982), profesor i rektor Politechniki Warszawskiej, był zawsze dumny, że o niepodległość Polski walczyli jego dziadowie po mieczu i kądzieli Emil Bukowski i Józef Ryszkiewicz.
Na podstawie pamiętników rodziny Bukowskich obejmujących okres lat 1843 - 1939, Krzysztof Nurkowski opublikował pracę Był dwór ....
Dodatkowe informacje przedstawił Bogdan Brózda na stronie www.tevo.net/i/_bazaw14474.php
góra strony
ostatnia aktualizacja:
1-01-2015 , 12:54
|
|
|