1. Kapliczka na Guzolu
Kapliczka na Guzolu - po remoncie w 2013 r.
Dnia 10 maja 2013 r. w Suchej przeprowadzono uroczystości w 150. rocznicę powstania styczniowego. Przy odrestaurowanej kapliczce na Guzolu, z licznym udziałem mieszkańców Suchej, Kamienia i Białobrzegów, odbyła się uroczysta msza polowa, po której dokonano poświęcenia kapliczki.
Kapliczka z roku 1913, położona w miejscu zwanym Guzolem, znajduje się na niewielkiej polance, przy nieutwardzonej drodze leśnej, stanowiącej przedłużenie ul. Szlacheckiej (900 m od betoniarni, która jest na końcu wyasfaltowanej ulicy).
Kapliczka wygrodzona jest metalowym płotkiem zamocowanym na 4-ch kamiennych słupkach. Teren wewnątrz ogrodzenia utwardzono kostką brukową. Na fundamencie postawiono na kamiennym postumencie, kamienny krzyż. Na frontowej ścianie
cokołu wyryto napis:
BOŻE BŁOGOSŁAW / TEJ PRACY / WSI SUCHY / 1913
W dolnej części postumentu zamocowano nową tabliczkę z napisem:
Kapliczkę odrestaurowano / w 150 rocznicę / Powstania Styczniowego / staraniem Społecznego Komitetu Odbudowy / oraz Mieszkańców Suchej / Sucha, 10 maja 2013 r.
Tabliczka na kapliczce na Guzolu, wprowadzona w r. 2013
Brak jest jednoznacznych dowodów na związki kapliczki na Guzolu z powstaniem styczniowym. Wywodzący się z Suchej - Piotr Kacprzak (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu) przekazał następujęce informacje:
Kapliczka została wybudowana w 1913 roku przez Jakuba i Walerię Jarząbek z Suchej, jako wotum wdzięczności za powrót do Polski po wieloletniej służbie w wojsku rosyjskim Jakuba Jarząbka.
W relacji ks. Hejdy (proboszcza parafii Białobrzegi), a zasłyszanej od rodziny leśniczego śp. Tadeusza Brodziaka, kapliczka została wybudowana w 50 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Miejsce kapliczki związane jest z aresztowaniem przez Rosjan dwu powstańców, którzy następnie zginęli koło drogi do Radomia, gdzie obecnie stoi dwa krzyże. W relacji Łukasza Brodziaka syna leśniczego Tadeusza Brodziaka, w miejscu posadowienia kapliczki zostali znalezieni dwaj ranni powstańcy styczniowi, którzy zostali przetransportowani do pałacu w Suchej. Zostali tam odkryci przez Rosjan, a następnie przeciągnięci końmi w kierunku Białobrzegów, gdzie na brzegu lasu (koło drogi E-7) zostali zamordowani i tam są pochowani. W miejscu pochówku stoją dzisiaj dwa krzyże. (zob. hasło: Białobrzegi)
Jeszcze inna wersja głosi, że kapliczkę ufundowano, by chroniła mieszkańców wsi Sucha przed zarazą, która jakoby wówczas szalała w sąsiedniej wsi Jasionna.
W dniu 4.10.2012 roku zawiązał się Społeczny Komitet odrestaurowania kapliczki, aby wykonać prace do maja 2013 roku - na 150. rocznicę Powstania Styczniowego i 100. rocznicę budowy kapliczki.
Zamieszczone powyżej dwa zdjęcia (udostępnione przez P. Kacprzaka) przedstawiają kapliczkę na Guzolu w r. 2012, przed podjęciem prac, oraz po wykonanym remoncie, w r. 2013.
Pamięć o schwytaniu dwóch powstańców we dworze Wodzińskich w czasie powstania narodowego 1863 roku, jest żywa wśród mieszkańców. Zwłaszcza, że prawdopodobnie to zdarzenie było bezpośrednią przyczyną spalenia drewnianego dworu w Suchej, w miejsce którego ok. 1875 r. został wybudowany obecny pałac.
W najbliższej okolicy kilkakrotnie dochodziło do starć powstańców z wojskami rosyjskimi:
- 17 maja 1863 r. pod Stawiszynem była potyczka oddziału Drewnowskiego, który prowadził wówczas Majkowski,
- 26 maja 1863 podczas bitwy Radzanowskiej oddziały Czachowskiego przemieszczały się również pod Suchą.
Można przypuszczać, że kapliczka, postawiona w roku 1913, miała upamiętniać wydarzenia powstania. Obecnie, po wpowadzeniu dodatkowej tabliczki intencyjnej, związki kapliczki z powstaniem 1863 r. są już jednoznaczne.
Pałac w Suchej.
Wprowadzono w październiku 2013 r.
korzystając z informacji Piotra Kacprzaka
góra strony
ostatnia aktualizacja:
1-01-2015 , 12:57